Bydgoszcz
13C
Słonecznie
73% wilgotność
Wiatr: 4km/h E
H 14 • L 11
15C
Wt
14C
Sr
13C
Czw
14C
Pt
17C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeNowy Port z pozwoleniem na budowę. Startuje najważniejsza inwestycja mieszkaniowa w centrum Bydgoszczy
22.12.2020 | 13:34

Nowy Port z pozwoleniem na budowę. Startuje najważniejsza inwestycja mieszkaniowa w centrum Bydgoszczy

Na zdjęciu: I etap obejmie zabudowę terenu u zbiegu ulic Obrońców Bydgoszczy i Marcinkowskiego. W jego ramach odrestaurowane zostaną zabytkowe pozostałości Befany.

Fot. AWZ Deweloper

Nowy Port to wyczekiwany przez wielu bydgoszczan projekt zabudowy terenów po dawnej fabryce narzędzi Befana w samym sercu Bydgoszczy, naprzeciwko Opery Nova. Inwestycja wkracza w fazę realizacji. Jak informuje inwestor, AWZ Deweloper, wszystkie formalności związane z budową I etapu Nowego Portu zostały zakończone – spółka otrzymała ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę. Tym samym rozpoczyna się realizacja inwestycji – pierwsze prace już trwają.

Nowy Port to kompleksowo zaprojektowany kwartał w samym centrum miasta. Nie tylko zapewni on wysoką jakość życia swoim mieszkańcom, ale również przywróci to miejsce bydgoszczanom. Atutem lokalizacji jest bezpośrednie sąsiedztwo rzeki. Projekt zlokalizowany jest tuż przy zrewitalizowanej Śluzie Miejskiej, przy samym początku bulwarów nad Bdrą, bardzo mocno korzystając z ich potencjału.

Koncepcja adaptacji terenu po fabryce narzędzi została zaprezentowana w maju 2019, na uroczystych obchodach 20-lecia spółki AWZ. Wykonała ją renomowana pracownia BBGK Architekci z Warszawy. Wizja zakłada, że na obszarze pomiędzy ulicami Focha, Marcinkowskiego, Obrońców Bydgoszczy i Warmińskiego powstanie kilkanaście budynków, w tym trzy o wysokości ponad 30 metrów.

I etap inwestycji obejmuje kwartał pomiędzy ulicami Obrońców Bydgoszczy od północy, Marcinkowskiego z bulwarami nad Brdą od zachodu i nowoprojektowaną, miejską zieloną aleją od wschodu. Stanowi on ok. 30% całej inwestycji i rozpoczyna proces zagospodarowania brakującej części Śródmieścia. – Nowy Port to projekt o walorach, których nie znajdziemy w żadnej istniejącej czy planowanej inwestycji w Bydgoszczy. W założeniach bardzo mocno wybiegamy w przyszłość. Projektujemy multifunkcyjny  kwartał miasta, z nowatorskimi rozwiązaniami, odpowiadający na potrzeby obecnych i przyszłych pokoleń. Żadna kreska nie jest tu przypadkowa, każdy temat analizowany jest przez zespół specjalistów. To bardzo wymagający projekt, ale wierzymy że dzięki temu będzie służył mieszkańcom Nowego Portu i Bydgoszczy przez dekady – mówi Anna Wydrzyńska, wiceprezes zarządu AWZ Deweloper.

Zobacz również:

Nowy Port - wizualizacje i szczegółowe informacje o inwestycji

W I etapie powstaną dwie z czterech wież mieszkalnych z najbardziej prestiżowymi apartamentami w Bydgoszczy. Zabudowę mieszkaniową uzupełnią budynki pierzejowe od strony nowej zielonej alei, w których znajdą się zróżnicowanej wielkości apartamenty. Dodatkowo w I etapie Nowego Portu rewitalizację przejdzie historyczna ceglana zabudowa po fabryce Befana. Dawne budynki fabryczne zyskają nowe życie, przekształcając się w przestrzeń dla gastronomii – wysokiej klasy restauracje i kawiarnie. W parterach pierzejowych budynków mieszkalnych zaplanowano natomiast miejsca na punkty handlowe i usługowe.

Wraz z otrzymaniem pozwolenia na budowę na terenie inwestycji rozpoczęły się pierwsze prace budowlane, związane ze wzmocnieniem i przebudową historycznego budynku biurowego przy ul. Marcinkowskiego 8. – Budowa Nowego Portu jest bardzo złożona i zaawansowana inżynieryjnie – mówi kierownik budowy Łukasz Iglewski.

Odciążyliśmy obiekt fabryczny: rozebraliśmy istniejące ścianki działowe, skuliśmy stare tynki, usunęliśmy stare warstwy podłogowe oraz zdemontowaliśmy nieczynne instalacje wewnętrzne. Prace konstrukcyjne rozpoczęliśmy od wykonania nowej płyty fundamentowej pod historycznym budynkiem biurowym, co było nie lada wyzwaniem inżynieryjnym. Zasypaliśmy istniejącą piwnicę, a w kolejnych tygodniach planujemy wymianę istniejących stropów drewnianych na żelbetowe oraz wykonanie szybu windowego – kontynuuje.

Jak dodaje Iglewski, przed przystąpieniem do właściwych robót ziemnych nowej części inwestycji, zabezpieczone też sąsiadujące budynki przy ul. Obrońców Bydgoszczy 11 i Marcinkowskiego 6.  – Wszystkie te prace powinny potrwać ok. 2-3 miesięcy. Dopiero po ich zakończeniu będziemy mogli bezpiecznie przystąpić do robót związanych z wykonaniem obudowy wykopu pod nową część zabudowy – informuje kierownik budowy. Tym samym budowa nowych budynków powinna zacząć się wiosną. Warto również dodać, że start sprzedaży zaplanowano na I kwartał 2021 roku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tom
Tom
9 miesięcy temu

Na Babiej Wsi jest teren który straszy chodzi mi o baraki tam gdzie mieszkali ludzie teraz te baraki straszą niszczeją obok tych baraków jest blok ogrodzony.
A te baraki straszą.
Wstyd.
Zelsko tam rośnie a baraki straszą.

re_tusz
re_tusz
9 miesięcy temu

Babia Wieś to chyba w Bydgoszczy ziemia niczyja. Ktoś podpisywał umowę z deweloperem, który w obliczu dziwnych i niespotykanych w Bydgoszczy problemów z gruntami wolał upaść niż ponosić konsekwencje. Straszy się różne grupy odpowiedzialnością karna nawet za błędy nieumyślne, a czy kiedyś doczekamy się odpowiedzialności urzędniczej??? Chyba tylko marzenie, bo inaczej ZDMiKP trzeba by było zlikwidować przy braku możliwości wyłonienie szefa:). Brawo ratusz:)

Powiązane treści