Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowy Port – nowe życie dla Śródmieścia. Poznaliśmy koncepcję inwestycji AWZ na terenie przy Focha [WIZUALIZACJE]

Dodano: 31.05.2019 | 01:06

Błażej Bembnista | b.bembnista@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Wizualizacja zagospodarowania terenów po Befanie. Najważniejszym punktem inwestycji będą trzy wysokie budynki położone po zachodniej stronie działki.

Fot. AWZ

Bydgoski deweloper AWZ przedstawił szczegóły inwestycji na zakupionym w zeszłym roku terenie naprzeciwko Opery Nova. Kilkumiesięczne oczekiwanie zakończyło się 30 maja. Na gali z okazji 20. rocznicy założenia spółki poznaliśmy projekt Nowego Portu – zamierzenia, które ma całkowicie odmienić Śródmieście. Koncepcję architektoniczną wykonała renomowana pracownia BBGK Architekci. 

Nowy Port powstanie na terenie, który przez dziesięciolecia służył przemysłowi. W latach 1885-1915 działała tam Fabryka Maszyn i Kotłów Parowych Leopolda Zobela, która specjalizowała się w wytwarzaniu maszyn, kadłubów i akcesoriów okrętowych. Pod koniec drugiej dekady XX wieku w dawnym zakładzie Zobela zaczęła funkcjonować Bydgoska Fabryka Pilników i Narzędzi Granobs i Kozłowski. W pewnym okresie była największą wytwórnią pilników w Polsce. Po II wojnie fabryka została upaństwowiona i zmieniła nazwę na „Befana” – Bydgoska Fabryka Narzędzi.

Zmierzch działalności zakładu w budynkach położonych pomiędzy Focha a Obrońców Bydgoszczy nadszedł w 2008 roku. Wtedy to spółka ECE Projektmanagement odkupiła teren od właściciela Befany Witolda Kaczyńskiego, który postanowił przenieść produkcję do tworzącego się wówczas parku przemysłowego – Befana funkcjonuje tam zresztą do dziś. ECE planowało wybudować przy Focha centrum handlowe klasy premium. Pierwsze sygnały wskazywały, że sprawnie przejdzie on od słów do czynów – na przełomie 2008 i 2009 roku przeprowadzono rozbiórkę obiektów dawnej fabryki, pozostawiając jedynie ceglany budynek znajdujący się przy ulicy Marcinkowskiego. Później jednak ECE nie porozumiało się z miastem w sprawie budowy centrum handlowego przy Focha – wówczas firma zainteresowała się innym gruntem w Bydgoszczy. A konkretniej: terenem drukarni Ortis przy ulicy Wojska Polskiego. W tym wypadku rozmowy z urzędnikami przebiegły sprawniej i dziś na terenie dawnych zakładów graficznych stoi galeria Zielone Arkady.

Nowy Port - nowe życie dla Śródmieścia. Poznaliśmy koncepcję inwestycji AWZ na terenie przy Focha [WIZUALIZACJE]

Zobacz również:

Tereny po Befanie idą na sprzedaż

Pusty teren po Befanie, znajdujący się w eksponowanym miejscu przy Brdzie i Operze Nova coraz bardziej kuł w oczy. Ale w ubiegłym roku sytuacja uległa zmianie – obszarem (który w międzyczasie uzyskał nowy plan miejscowy) zainteresował się lokalny inwestor. Jak informowaliśmy jako pierwsi w marcu 2018 roku, nowym nabywcą terenu został deweloper AWZ. Bydgoska firma, istniejąca od 1999 roku, ma na swoim koncie realizacje 18 inwestycji mieszkaniowych – m.in. budynku Mozaika, która powstał przy rondzie Kujawskim czy Osiedla Bursztynowego na granicy Niemcza i Osielska. Obecnie firma prowadzi także budowę apartamentowca Awiator przy ulicy Koszalińskiej na Bartodziejach.

Przejęcie atrakcyjnego terenu w centrum miasta przez AWZ wzbudziło spore zainteresowanie, ale też spore oczekiwania w związku z jego adaptacją – plan miejscowy dopuszczał bowiem ulokowanie na terenach dawnej Befany budynków o maksymalnej wysokości 36 metrów oraz budowę nowej ulicy pomiędzy Focha a Obrońców Bydgoszczy. Przygotowania do realizacji inwestycji ruszyły dość szybko – jesienią ubiegłego roku teren został ogrodzony i rozpoczęto wykonywanie kolejnych wyburzeń. Równolegle trwały prace projektowe – bydgoski deweloper zaprosił do wykonania tego zadania renomowaną pracownie architektoniczną z Warszawy. Już w zeszłym roku docierały do nas informacje o bardzo wysokiej jakości projektu, ale na ujawnienie jakichkolwiek szczegółów musieliśmy poczekać kilka miesięcy.

30 maja, na specjalnej gali z okazji 20. rocznicy założenia AWZ Deweloper poznaliśmy szczegóły nowej inwestycji w sercu Bydgoszczy. Jak podkreśliła członkini zarządu AWZ Anna Wydrzyńska, myśl o zagospodarowaniu terenów dawnej Befany przez jej firmę kiełkowała już od kilku lat. – Ten teren był dla nas istotny przez tę lokalizację, o której tak dużo mówimy. Na Zachodzie obserwujemy trend powrotu mieszkańców do centrów miast. Młodzi są złaknieni miejskich atrakcji, a ludzie dojrzali zamieniają domy za miastem na apartamenty w centrum – mówiła Wydrzyńska. Potem przedstawiła nazwę inwestycji – Nowy Port.

Jak stwierdziła Wydrzyńska, wybór nazwy był podyktowany związkiem terenów po Befanie z rzeką. Ma ona też znaczenie symboliczne. – Jest przeciwwagą dla Starego Portu, który jest wizytówką Bydgoszczy i ma piękną, historyczną zabudowę. My w Nowym Porcie zaprojektujemy coś nowoczesnego i uzupełnimy ten fragment miasta o powiew nowoczesności, którego brakowało. Zepniemy w końcu klamrą Śródmieście – zapewniała przedstawicielka AWZ.

Koncepcję zagospodarowania terenu po Befanie wykonali architekci z „ogromną wiedzą i doświadczeniem”. AWZ wybrał pracownie o dużej renomie, której realizacje w ostatnich latach zdobywały laury i prestiżowe nagrody – BBGK Architekci z Warszawy. Do ich najważniejszych projektów należy stołeczne Muzeum Katyńskie, budynek mieszkalny Sprzeczna 4 w Warszawie, Ratusz w Konstancinie i Mennica Residence – ekskluzywny zespół warszawskich apartamentowców zaprojektowany dla jednego z najbogatszych polskich biznesmenów Zbigniewa Jakubasa. Obecnie BBGK pracuje nad dwoma najgłośniejszymi projektami w Polsce:  zagospodarowaniem terenu Stoczni Gdańskiej oraz Warszawską Dzielnicą Społeczną.

Długo oczekiwany projekt zaprezentowali przedstawiciele BBGK – architekci Jan Belina-Brzozowski i Wojciech Kotecki. Na wstępie mówili o tym, co jest dla nich podstawą w realizacji zamierzeń. Podstawą założenia Nowego Portu była realizacja miasta szczęśliwego.

– Głównymi ideami naszego projektu było otwarcie się na największy atut – czyli rzekę. Bulwary będą publicznymi przestrzeniami tętniącymi życiem

– podkreślali architekci. Inspiracją dla stworzenia wizji zagospodarowania terenu po Befanie były realizacje z Nowego Jorku – eleganckie, ponadczasowe i metropolitarne. Przechodząc do sedna: na dwuhektarowym obszarze pomiędzy Focha, Marcinkowskiego, Obrońców Bydgoszczy i Warmińskiego powstanie kilkanaście budynków, w tym trzy o wysokości ponad 30 metrów. Nowoprojektowany kwartał będzie miał trzy osie komunikacyjne. Przez środek przebiegać będzie nowa aleja, łącząca Focha z ulicą Obrońców Bydgoszczy. Jej charakterystycznym elementem będzie podwójny szpaler drzew. Pod koronami drzew poprowadzone zostaną szerokie chodniki i zatoki wypoczynkowe. W założeniach nowa ulica ma być przestrzenią dla luksusowych butików i punktach usługowych. Na jej zakończeniu od ulicy Focha BBGK Architekci zaplanowali plac, którego tłem będzie budynek Opery Nova. Warto dodać, że sama Focha zyska pierzeje, dzięki czemu wygląd ulicy będzie bardziej spójny.

Równolegle do Focha, nowy kwartał przecinać będzie przyjazny pasaż pieszy, bez ruchu samochodowego. Połączy on nadrzeczne bulwary z ulicą Warmińskiego. Nowy deptak ma być przestrzenią publiczną, stanowiącą miejsce spotkań i integracji bydgoszczan. Bardzo ważnym elementem urbanistyki Nowego Portu jest wykorzystanie potencjału rzeki. Duży akcent położony został na ożywienie bulwarów nadrzecznych – odcinek pomiędzy Focha a śluzą ma zyskać zupełnie nową jakość. Spacerowe bulwary mają być zwieńczone placem miejskim przy ulicy Focha ze schodkowym zejściem do wody. AWZ planuje też adaptację i remont pojedynczych kamienic zlokalizowanych od strony bulwarów. Inwestor zapewnia, że już od kilku miesięcy współpracuje z urzędem miasta w kwestii wizji terenów nadrzecznych.

Wewnątrz kwartałów Nowego Portu zaprojektowano całkowicie prywatne, spokojne dziedzińce dla mieszkańców. Będą one miały bezpośrednie wyjście na bulwary i teren nabrzeża. Miejskie, zielone ogrody mają być wypełnione barwnymi kompozycjami drzew, krzewów, bylin i traw ozdobnych. Pod drzewami pojawią się miejsca relaksu i wypoczynku – nowoczesne siedziska i leżanki. Za aranżację zieleni całego kwartału odpowiada jedna z najbardziej uznanych pracowni architektury krajobrazu w Polsce – RSAK, która w swoim portfolio ma takie projekty jak m.in.: Bulwary Wiślane, Zielona Świętokrzyska, Krakowskie Przedmieście w Warszawie czy Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

Najbardziej prestiżowymi lokalizacjami będą rzecz jasna lokale w trzech najwyższych budynkach. Inwestor przewiduje m.in. realizacje ekskluzywnego, dwukondygnacyjnego penthouse’u o powierzchni 315 mkw. z ogromnym tarasem czy prestiżowych apartamentów zajmujących całe kondygnacje wież z panoramicznym widokiem na całą Bydgoszcz.

I etap inwestycji obejmie budowę budynków od rogu ulic Marcinkowskiego i Obrońców Bydgoszczy – znajdzie się w nim m.in. budowa dwóch wysokich budynków, rewitalizacja zabytkowych pozostałości fabryki „Befana” oraz zagospodarowanie południowej pierzei ulicy Obrońców Bydgoszczy. Jak się dowiedzieliśmy, start prac przy budowie Nowego Portu zaplanowano na początek 2020 roku.

Poniżej prezentujemy wizualizacje Nowego Portu. Zdjęcia 1-3 prezentują widok od strony Brdy i ulicy Marcinkowskiego, 4 i 5 – zabudowę nowej drogi pomiędzy Focha a Obrońców Bydgoszczy z widokiem na Operę Nova, 6 – pasaż pieszy łączący ulicę Warmińskiego z bulwarami nad Brdą, 7 – widok na Brdę.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Beata
Beata
4 lat temu

Serio to się komuś podoba ? Nijak to się ma do całej reszty otaczającej architektury.Nad pięknymi kamienicami górują niepasujące do niczego wieżowce….

Michał
Michał
4 lat temu

Więcej finezji Panie i Panowie bo za 50lat będziemy wyburzać jak kaskadę na starym rynku

Bydgoszczanin
Bydgoszczanin
4 lat temu

Kto minusuje komentarze skoro wszystkim się nie podoba w tym i mnie?

Tomasz
Tomasz
4 lat temu

Panie pseudodziennikarzu nie piszemy „kuł” tylko KŁUŁ w oczy !!!

Janek Zielinski
Janek Zielinski
4 lat temu

Mi się projekt bardzo podoba. Niech nowobogaccy będą naszymi bydgoskimi płucami które wchłania unoszący się w śródmieściu smog.
Inni z okolicznych osiedli których nie stać na domek za miastem będą żyli zdrowiej.

Janek Zielinski
Janek Zielinski
4 lat temu

Projekt super. Niech nowobogaccy z Nowego Portu będą płucami Bydgoszczy wdychając smog i oczyszczając śródmieście.
Niech słabsi żyją zdrowiej.

aaa
aaa
4 lat temu

Projekt beznadziejny nawet jezelii zalozymy, ze realizacja bedzie wygladała jak wizualizacja, czyli w 100%, a nie szczatkowo jak konkurenycny po drugiej stronie kanału Nordic. A Nordic straszy swoja szara bryła i brakiem „zielonych tarasow” – kto pamieta wizualizajce ten wie co mam na mysli. A teren po Befanie powinien byc zrealizowany w stylu retro – czyli budynki a la kamieniczki na ul. Cieszkowskiego, nie wyzsze niz 5 pieter, a juz tym bardziej zaden wiezowiec w „starszej zabudowie”. A przedstawiona wizualizacja to taka kalka Awiatora – ta sama firma realizuje wlasnie wiezowiec podobny w formacie jak przedstawiona na zdjeciu. Dla mnie… Czytaj więcej »

stary dziad
stary dziad
2 lat temu

Budynek na Grottgera miał być zbudowany PERFEKCYJNIE a teraz każdy deszcz leje się IDEALNIE wertykalnie, prosto z 15 piętra – po oczywiście krzywych ścianach przez wszystkie mieszkania – aż do podziemnych garaży. Tez źle zaizolowanych a więc przez to na okrągło zawilgoconych. Budynek na Grottgera był przeznaczony dla wymagających klientów a jedyne co można tam na korytarzach niezwykle często zaobserwować to nad wyraz obficie otłuszczone żeńszcziny – bez wątpienia lubiące krzyczeć w niebogłosy – wybiegające nago z mieszkań wynajmowanych na godziny. Windy są non stop uszkadzane a nocne porykiwania wynajmującej tam mieszkania dziczy nasuwają jednoznaczne skojarzenia z filmami o Tarzanie… Czytaj więcej »