Bydgoszcz
19C
Przelotne opady
63% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 20 • L 18
15C
Czw
8C
Pt
8C
Sob
9C
Nd
9C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaNowy Ranking Szkół Wyższych Perspektyw. Jak tym razem wypadły bydgoskie uczelnie?
12.06.2017 | 19:26

Nowy Ranking Szkół Wyższych Perspektyw. Jak tym razem wypadły bydgoskie uczelnie?

Zestawienie przygotowano już po raz 18.

Na zdjęciu: Budynek UKW przy ul. Kopernika.

Fot. Pit1233 (wikipedia) / wolny dostęp

Wraz z początkiem czerwca w sieci opublikowany został najnowszy ranking uczelni akademickich przygotowany przez magazyn „Perspektywy”. Sprawdziliśmy, jak tym razem wypadły bydgoskie uczelnie w porównaniu do innych placówek w kraju.

ZOBACZ TEŻ: Ruszyły rekrutacje na studia. Czym kuszą uczelnie w Bydgoszczy? [LISTY KIERUNKÓW]

W rankingu uwzględniono uczelnie akademickie, które posiadają przynajmniej jedno uprawnienie do nadawania stopnia doktora i kształci się w nich co najmniej 200 studentów. Twórcy rankingu zwrócili również uwagę na to, by oceniane szkoły miały minimum dwa roczniki absolwentów i wzięły udział w badaniach ankietowych. Kapituła rankingu sprawdzała, jak wytypowane placówki radzą sobie w siedmiu kryteriach: umiędzynarodowienia studiów, warunków kształcenia, efektywności naukowej, prestiżu, innowacyjności, sytuacji absolwentów na rynku pracy oraz potencjału naukowego.

Celem przygotowania zestawienia było nie tylko udzielenie podpowiedzi maturzystom, którzy zastanawiają się nad wyborem dalszej drogi kształcenia, ale również ukazanie środowisku akademickiemu aktualnej sytuacji uczelni w Polsce.

W tegorocznej edycji omawianego rankingu pozycję lidera po raz kolejny utrzymał Uniwersytet Warszawski, lecz w tym roku dołączył do niego Uniwersytet Jagielloński, który wygrał ex aequo. Na trzecim miejscu, ku zaskoczeniu twórców, ulokowała się Politechnika Warszawska, która zdobyła dosłownie kilka punktów więcej niż Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wysoką, dziewiątą, pozycję zajął Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Bydgoskie placówki wypadły w tym zestawieniu znacznie gorzej. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodnicy uplasował się pomiędzy 51. a 60. miejscem, a Uniwersytet Kazimierza Wielkiego jest w grupie uczelni pomiędzy 61. a 70 pozycją. Takie wyniki te uczelnie uzyskują już od dwóch lat. Jednym z powodów pozycji odległej od podium jest niski prestiż uczelni. To kryterium mierzone jest pozycją danej uczelni w rankingach światowych oraz oceną przyznaną przez kadrę akademicką. Ze wszystkich badanych mierników, bydgoskie uczelnie publiczne uzyskały najwięcej punktów w potencjale naukowym. Całkiem dobrze oceniono również sytuację absolwentów na rynku pracy. Natomiast dość wysoką pozycję w zakresie innowacyjności uzyskał Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. Bydgoska placówka zajęła 12 miejsce na 60 uwzględnionych w tym zestawieniu uczelni.

W rankingach konkretnych typów uczelni, placówki działające w Bydgoszczy nie pokazały się z dobrej strony. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego zajął ostatnie miejsce w zestawieniu uniwersytetów, a Collegium Medicum – w zestawieniu uczelni medycznych. Pod tym względem wyróżnił się Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, który nie znalazł się na ostatnim, lecz na 17 miejscu w rankingu uczelni technicznych.


Powiązane treści