Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaROZRYWKA I KULTURAKulturaNowy spektakl na scenie Teatru Polskiego. Premiera już w ten weekend [ZDJĘCIA]
22.11.2023 | 14:25

Nowy spektakl na scenie Teatru Polskiego. Premiera już w ten weekend [ZDJĘCIA]

Zdjęcia:

Już w najbliższy piątek, 24 listopada kolejna premiera na małej scenie Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Tym razem na deskach wystawiony zostanie spektakl „Buka” w reżyserii Olgi Turutii-Prasolovej.

Co ciekawe, premiera spektaklu miała mieć miejsce w marcu ubiegłego roku w Odessie, jednak próby do produkcji „Buki” w Ukraińskim Akademickim Teatrze Muzyczno-Dramatycznym im. Wasilki przerwała rosyjska agresja na Ukrainę. – Po ponad roku, z inicjatywy dwóch ukraińskich twórczyń współpracujących z Teatrem Polskim, spektakl powstaje w Bydgoszczy – informuje teatr.

„Buka” Leny Laguszonkowej i Kateryny Penkovej to spektakl opowiadający o byciu kobietą w XXI wieku. – „Buka” staje w kontrze założeniom, że kobiece bohaterki mamy ukazywać tylko przez pryzmat ich walorów zewnętrznych, lub jako matki, żony, czy kochanki – funkcjonujące w odniesieniu do mężczyzny. Buka nie daje się zdefiniować przez pryzmat męskości. W inscenizacji Olgi Turutii-Prasolovej Buka toczy walkę wewnętrzną z postsowieckim pojmowaniem roli kobiety, ujawniając schematy społeczne, zakorzenione w nas traumy i potrzebę uzyskania podmiotowości jako jednostka. Spektakl jest opowieścią uniwersalną, poruszającą tematy wspólne dla nas wszystkich, jej doświadczenia są doświadczeniami kobiet w Ukrainie, Polsce i na całym świecie – opisują scenariusz przedstawiciele bydgoskiego teatru.

Z propozycją zrealizowania produkcji na bydgoskiej scenie wystąpiły dwie ukraińskie twórczynie – pierwszą z nich jest dramatopisarka Lena Laguszonkowa – to dwukrotna finalistka AURORY, której sztuki finałowe były prezentowane w formie szkiców scenicznych podczas dwóch edycji festiwalu Prapremier. Drugą twórczynią jest aktorka Zhenia Doliak, która w zespole aktorskim Teatru Polskiego w Bydgoszczy jest od ponad roku. Widzowie mieli okazję zobaczyć ją w spektaklach takich jak: „Ameryka” w reż. Julii Holewińskiej, „Komediantka” w reż. Anity Sokołowskiej, „Stella Walsh. Najszybsza osoba świata” w reż. Jana Jelińskiego. Bydgoską produkcję wyreżyseruje Olga Turutia-Prasolova – ukraińska reżyserka, artystka teatralna i dramatopisarka, która od początku sezonu jest rezydentką TPB.

Do pracy nad spektaklem zaproszone zostały dwie aktorki – Zhenia Doliak, która miała wystąpić w pierwotnej wersji „Buki” oraz Dagmara Mrowiec-Matuszak. Wśród twórców spektaklu znaleźli się również: Wojciech Faruga (kostiumy i scenografia), Katarzyna Borkowska (reżyseria światła). Nad przebiegiem spektaklu czuwał będzie inspicjent Adam Pakieła.

HERstoria Buki na małej scenie TPB zadebiutuje już 24 listopada (piątek) o godz. 19:00, dwa pokazy popremierowe odbędą się następnego dnia o godz. 17:00 oraz 20:00.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments