Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Obok „Rywala” hotel, od Śniadeckich – ślepa ściana? Znamy wizję zabudowy działki przy Gdańskiej

Dodano: 06.02.2021 | 13:25

Na zdjęciu: Wizualizacja hotelu B&B przy ulicy Gdańskiej. Wejście do obiektu ulokowano od strony Lasu Gdańskiego.

Fot. Arbapol

Przy ulicy Gdańskiej, tuż obok „Rywala” i skrzyżowania z ulicą Śniadeckich ma powstać hotel spółki B&B. Inwestor uzyskał pozwolenie na budowę obiektu – kontrowersje wzbudza jednak jego wygląd, jak i nierozstrzygnięta kwestia zagospodarowania działki przy samym skrzyżowaniu. Czy po zabudowie zaniedbany plac przy domu handlowym w samym centrum miasta będzie straszył już nie straganami, a wielką ślepą ścianą?

Temat realizacji obiektu z usługami noclegowymi przy głównej ulicy Śródmieścia jest znany od kilku lat – w 2009, a następnie w 2017 roku na łamach bydgoskich mediów pojawiły się koncepcje zabudowy działki przy Gdańskiej i Śniadeckich. Informacje o planach dotyczących terenu szybko ucichły, lecz jakiś czas temu w sprawie zabudowy atrakcyjnego terenu w sercu Bydgoszczy pojawiły się nowe doniesienia. W lutym ubiegłego roku do ratuszowego wydziału administracji budowlanej trafił bowiem wniosek o pozwolenie na budowę hotelu z garażem podziemnym przy ulicy Gdańskiej. Złożył go polski oddział B&B Hotels – międzynarodowej marki hoteli dwugwiazdkowych, zrzeszająca kilkaset obiektów w całej Europie. Na terenie Polski spółka zarządza ośmioma budynkami; jeden z nich znajduje się w Toruniu, przy ulicy Szumana.

Wniosek o pozwolenie został rozpatrzony pozytywnie przez ratuszowych urzędników w październiku. W grudniu wydali oni natomiast zgodę na przeprowadzenie prac związanych z infrastrukturą podziemną, celem przyłączenia wody, kanalizacji i prądu do nowego obiektu.

Kontrowersje wywołuje możliwy wygląd obiektu. Jego projekt architektoniczny wykonała współpracująca wcześniej z B&B pracownia Arbapol. Zakłada on budowę hotelu z wejściem od strony zaniedbanego placu przy „Rywalu”, ponieważ o teren na samym rogu Gdańskiej i Śniadeckich od lat trwa spór z właścicielem sąsiedniej kamienicy przy ulicy Śniadeckich 2. Uchwalony w 2018 roku miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego precyzuje, że dla terenu w rejonie „Rywala” dopuszcza się zabudowę od 12 m do 18 metrów wysokości, lecz w granicach działek 98/1, 99, 89/5, 89/6 (obr. 127) „dopuszcza się zwiększenie wysokości do 22 m pod warunkiem nawiązania wysokością górnej krawędzi elewacji frontowej budynku do budynku zlokalizowanego przy ul. Śniadeckich 2”.

Wymienione działki to dokładnie te, na których ma powstać nowy hotel. Na wizualizacjach przedstawiono niezbyt dobrze widoczną koncepcję zabudowy rogu Gdańskiej i Śniadeckich, lecz z uwagi na spór z sąsiadami ciężko mówić o realizacji inwestycji w tym miejscu. Wniosek B&B obejmuje pozwolenie na budowę hotelu na obszarze bliżej „Rywala” – firma wykorzystała „furtkę” w planie miejscowym, w którego zapisach możemy przeczytać, że realizacja zabudowy w tej lokalizacji jest dopuszczalna na podstawie jednego projektu lub koncepcji zagospodarowania terenu – a jak widzimy na wizualizacji, projektanci uwzględnili taki, choć na ten moment dość niejasny, projekt zagospodarowania narożnej działki.

W obliczu nierozwiązanego konfliktu o zabudowę narożnej działki istnieje spore ryzyko, że po realizacji hotelu spółki B&B przez wiele lat na skrzyżowaniu Gdańskiej i Śniadeckich przechodzący i przejeżdżający nią turyści i mieszkańcy będą obserwować ślepą ścianę.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
3 lat temu

Rywal i wierzowiec SPOŁEM jedno wielkie dziadostwo nadaje się tylko do wyburzenia.Wyburzyli Kaskade poprawiła się estetyka Starego Rynku, budynek Projprzemu prezentuje się dobrze po remoncie Teren Sniadeckich , Gdańska należy zagospodarować całościowo to centrum miasta wizytówka