Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 5km/h ESE
H -5 • L -6
-2C
Czw
0C
Pt
-3C
Sob
-0C
Nd
-2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoObywatele zadbają o drzewa. Stowarzyszenie MODrzew będzie monitorować wycinki
28.02.2020 | 11:17

Obywatele zadbają o drzewa. Stowarzyszenie MODrzew będzie monitorować wycinki

Na zdjęciu: Wycinki drzew w Bydgoszczy dokonywane są m.in. pod inwestycje drogowe. Wiele z nich budzi jednak wątpliwości.

Fot. Stanisław Gazda/archiwum

MODrzew, czyli Monitoring Obywatelski Drzew – to nowe stowarzyszenie, które właśnie zawiązało się w Bydgoszczy. Ma ono informować o wycinkach, ale też patrzeć władzy na ręce przy wydawaniu decyzji na usunięcie drzew.

Postanowiliśmy się zorganizować by informować mieszkańców o tym, które drzewa miasto planuje wyciąć, ale również po to, aby patrzeć władzy na ręce – mówi Marzena Błaszczyk, przewodnicząca stowarzyszenia, która działa także w Społecznym Rzeczniku Pieszych.

Zobacz również:

Wywiad z Marzeną Błaszczyk

Ważnym punktem działalności stowarzyszenia będzie monitoring wniosków i decyzji o wycince. Jak podkreśla MODrzew, procedura wydawania decyzji jest mało przejrzysta dla mieszkańców – o wycince dowiadują się najczęściej dopiero w momencie, w którym słychać już ryk pił. A według szacunków, w Bydgoszczy w ciągu roku wydaje się około 1,5 tysiąca decyzji ze zgodą na wycięcie drzew. – Planujemy również sprawdzać, czy miały miejsce nasadzenia zastępcze i jaki jest stan młodych drzew po kilku latach od posadzenia – zakomunikowała organizacja.

Według stowarzyszenia, opierającego się na danych z raportu NIK, ponad 15% decyzji na wycinkę nie zawierało wszystkich wymaganych prawem informacji. – Aż 90% urzędów nie monitorowało również tego, czy wnioskodawcy przestrzegają określonego w decyzjach terminu usunięcia drzew i krzewów, wobec czego urzędnicy nie wiedzieli, czy wycinki dokonano legalnie – alarmuje MODrzew.

Zadaniem obywatelskiego monitoringu drzew będzie też policzenie bydgoskich drzew. – Chcemy zinwentaryzować drzewa rosnące w Bydgoszczy – przede wszystkim te, należące do wszystkich mieszkańców, czyli znajdujące się na terenie miasta – mówi Emilia Czekała, wiceprzewodnicząca stowarzyszenia. I podkreśla, że mają one ogromną wartość i pełnią drogocenne funkcje: produkują tlen i obniżają latem temperaturę otoczenia, pochłaniają zanieczyszczenia, wzmagają retencję i stanowią rezerwuar wody, a dodatkowo redukują hałas i podtrzymują miejski ekosystem.

Stowarzyszenie zapewnia, że w jego skład wchodzą osoby o ogromnej wiedzy botanicznej, jak i mieszkańcy niezwiązani na co dzień z naukami przyrodniczymi – łączy ich troska o otoczenie i potrzeba uświadamiania innych, jak ogromnym skarbem są zdrowe drzewa, które niejednokrotnie z błahych powodów zostają niepotrzebnie wycięte.

MODrzew zaprasza zainteresowanych działaniem na rzecz ochrony drzew na spotkanie organizacyjne. Odbędzie się ono w środę, 4 marca o godz. 17:30 w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści