Bydgoszcz
12C
Opady
94% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 12 • L 10
16C
Sr
16C
Czw
16C
Pt
15C
Sob
11C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIOczyszczali zapomniany cmentarz ewangelicki w Fordonie-Pałczu [ZDJĘCIA]
25.08.2018 | 16:15

Oczyszczali zapomniany cmentarz ewangelicki w Fordonie-Pałczu [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Cmentarz w Fordonie Pałczu służył jako miejsce pochówku od XVIII wieku.

Fot. Stanisław Gazda

W samo południe w sobotę (25 sierpnia) kilkuosobowa grupa wolontariuszy „skrzyknięta” przez historyka Krzysztofa Drozdowskiego, inicjatora akcji, rozpoczęła  sprzątanie cmentarza ewangelickiego przy ul. Bora-Komorowskiego w Bydgoszczy.

Gdybym chciał przeprowadzić taką akcję oficjalną drogą, przy wsparciu miasta, lokalnych instytucji itd., to zapewne dzisiaj jeszcze nas by tu nie było. Media społecznościowe okazały się wspaniałą „tubą” nagłaśniającą to wydarzenie, i oto jesteśmy – cieszy się z frekwencji Krzysztof Drozdowski.

Fordoński cmentarz ewangelicki, położony jest kilkaset metrów za kościołem rzymskokatolickim Świętego Łukasza Apostoła i Ewangelisty. To niewielka nekropolia z zachowanymi  zaledwie kilkunastoma grobami. Najstarszy pochodzi z XIX w. Tak po prawdzie, trudno jest mówić o tym miejscu jako o nekropolii – obecnie jest to zwyczajowe miejsce libacji lokalnych amatorów wina oraz „wygodny” dla okolicznych mieszkańców, bo bliski i zakrzaczony, teren do pozbywania się wszelkich rupieci z mieszkań.

Butelki i puszki, ale też fragmenty mebli, sprzętu komputerowego oraz inne większe odpady, walają się nie tylko wśród krzaków, ale odnaleźć je można również, niestety, we wnętrzach wykonanych z piaskowca obramowań grobów.

Wolontariusze oraz strażacy z reaktywowanej jednostki  OSP z Fordonu, zebrali dziś część z tych odpadów i zawieźli do PSZOK-u. Udało się też oczyścić z mchu kilka nagrobków i powycinać stare, zeschnięte krzaki.

Po godzinie pracy  napełnionych śmieciami zostało dwadzieścia worków, ale to jeszcze nie był koniec pracy, ani też pierwsza i ostatnia taka akacja.

Warto byłoby, żeby tym miejscem zainteresował się IPN, może pobliska szkoła, nie mówiąc już o parafii oddalonej o kilkaset metrów. Mam nadzieję, że  pastor parafii ewangelicko-augsburskiej w Bydgoszczy roztoczy opiekę nad tym cmentarzem – mówi Drozdowski.

Zgodnie z treścią miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego teren pochówków oznaczony na planie symbolem 24Z, objęty jest ochroną konserwatorską. Mowa o zachowaniu starodrzewia natomiast o samym cmentarzu pisze się jako o byłym. Nie wiadomo, czy w najbliższej przyszłości intensywna rozbudowa osiedla spowoduje zniesienie cmentarza lub przekształcenie go w park.

Dotychczas na całym terenie cmentarza występowały skupiska śmieci oraz ślady po biesiadowaniu. Pierwszą część porządkowania przeprowadziło 15.10.2016 Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu wraz z mieszkańcami, fordońskim Zakładem Karnym, Strażą Miejską, Biurem Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi, Klubem Marzenie 50+ i Parafią Św. Łukasza. Zebrano kilkadziesiąt worów śmieci, mnóstwo krzaków i spróchniałych gałęzi, a także okopano i wypielono kilkanaście nagrobków.

Dzisiejsza akcja pokazała, że by można mówić o jej efektach, musi być prowadzona systematycznie. Przede wszystkim jednak nie może to być miejsce niczyje, gdyż nawet systematyczne prace porządkowe będą pracami…syzyfowymi.


Powiązane treści