Bydgoszcz
9C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 2km/h N
H 9 • L 7
14C
Wt
10C
Sr
15C
Czw
12C
Pt
14C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKIOd czego zależy cena Bitcoina? Na jakie czynniki należy zwracać uwagę?
07.10.2020 | 12:27

Od czego zależy cena Bitcoina? Na jakie czynniki należy zwracać uwagę?

Na zdjęciu: Kurs Bitcoina interesuje każdego, kto dokonuje jakichkolwiek operacji opartych na tej kryptowalucie.

Fot. mat. autora

Kryptowaluty, z Bitcoinem na czele, charakteryzują się dużą i nagłą zmiennością cen. Kurs wirtualnych monet potrafi zmienić się dosłownie z godziny na godzinę, co doprowadza jednych inwestorów do szaleństwa, a drugich do euforii. Od czego zależy cena Bitcoina? Jakie czynniki na nią wpływają? Na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie lub sprzedaży BTC?

Kurs Bitcoina interesuje każdego, kto dokonuje jakichkolwiek operacji opartych na tej kryptowalucie. Szczególnie często sprawdzają go oczywiście inwestorzy, którzy liczą, że za pomocą najpopularniejszej na świecie waluty kryptograficznej dorobią się prawdziwej fortuny. Nie ma znaczenia, czy ktoś kupuje Bitcoina np. w kantorze kryptowalut, czy też handluje nim na takich platformach jak Plus500 umożliwiających trading oparty na kontraktach CFD. W każdym z tych przypadków ważne jest, by w kontekście kursu BTC trzymać rękę na pulsie i wiedzieć, kiedy może ona wzrosnąć, a kiedy spaść. Od czego zatem zależy cena Bitcoina?

Prawo popytu i podaży

Dwoma podstawowymi czynnikami wpływającymi na cenę Bitcoina, są oczywiście popyt i podaż. Zasada jest niezwykle prosta – im większy popyt, przy jednocześnie mniejszej podaży, tym wyższa staje się cena waluty kryptograficznej. I odwrotnie, przy wzrastającej podaży, kurs BTC zwykle spada. Co jednak istotne – prawo popytu i podaży w przypadku kryptowalut działa nieco inaczej niż przy tradycyjnych walutach. Przede wszystkim, przy Bitcoinie i podobnym mu instrumentach, podaż jest bardzo ograniczona. To natomiast sugeruje sądzić, że w pewnym momencie istnienia BTC zapotrzebowanie na wirtualne monety znacznie przewyższy ich dostępną na rynku ilość. Inna sprawa, że popyt na Bitcoina jest czynnikiem pośrednio wpływającym na cenę. Przy tworzeniu profesjonalnej strategii inwestycyjnej, warto bliżej przyjrzeć się przyczynom ewentualnego spadku lub wzrostu zapotrzebowania na ten aktyw.

Koszt wykopania BTC

Bitcoiny są zdecentralizowane, a to oznacza, że nie ma nad nimi żadnej instytucji, która regulowałaby ich emisję. Kryptowaluta ta (podobnie jak wiele innych) jest wydobywana, a w zasadzie kopana przez minerów, którzy wykorzystują do tego koparki – zaawansowane i mocne komputery. Należy jednak wiedzieć, że z roku na rok wydobycie Bitcoina staje się trudniejsze, a i maksymalna liczba BTC, jaka ma znaleźć się w obiegu, jest jasno określona i w pewnym momencie wydobycie zostanie wstrzymane. To oznacza, że proces tworzenia wirtualnych monet staje się droższy i aby był dla minerów opłacalny, to cena samej waluty musi wzrosnąć. Warto też wspomnieć o procesie halvingu – to zaplanowany z góry moment, w czasie którego zmniejszona o połowę zostaje liczba monet generowanych przez sieć. Efektem tego jest zredukowana o ½ liczba coinów, jakie jest w stanie otrzymać górnik w każdym bloku, a to siłą rzeczy musi wpłynąć na cenę waluty.

Spekulacje

Bitcoin to waluta młoda, a rynek tego aktywu jest bardzo chwiejny, przede wszystkim dlatego, że jest podatny na różnego rodzaju spekulacje. Zdarza się, że na byle plotkę kurs BTC potrafi zareagować w histeryczny sposób. Samo rozprzestrzenienie się takiej informacji nie jest w dobie massmediów niczym nadzwyczajnym. Co więcej, sami dziennikarze swoimi publikacjami są w stanie napędzić całą machinę niezrozumiałych decyzji inwestorów, które z kolei mocno wpłyną na kurs kryptowaluty.

Kryzysy globalne

Ten rok dość dobitnie pokazał, że Bitcoin nie jest szczególnie odporny na globalne kryzysy. Zaraz po wybuchu pandemii kurs najpopularniejszej kryptowaluty drastycznie spadł. I choć w kolejnych miesiącach cena aktywu wzrosła (z nawiązką), to w momencie krachu nie brakowało osób, które przez zaistniałą sytuację straciły naprawdę dużo pieniędzy. Kryzysy globalne mają spory wpływ na rynek BTC. Ten jest zależny bowiem od tradycyjnego systemu finansowego, więc jakiekolwiek zawirowania na rynkach walutowych muszą siłą rzeczy odbić się na kursie Bitcoina.

Zachowania inwestorów

Czynnik ten został już przywołany przy okazji omawiania wpływu spekulacji na kurs Bitcoina. O tym, ile kosztuje jeden BTC, decydują poniekąd sami inwestorzy. Oczywiście, nie robią tego w sposób całkowicie świadomy. Masowe działania pod wpływem emocji i chwili są w stanie bardzo poważnie zachwiać pozornie stabilny rynek kryptowalutowy. Istnieją nawet teorie mówiące o tym, że nie ma żadnych ekonomicznych przesłanek wpływających na cenę walut kryptograficznych. Kurs ustalają jedynie nastroje traderów oraz ich poczynania inwestycyjne. To oczywiście bardzo śmiała teza, z którą nie trzeba od razu się zgadzać. Nie ma jednak wątpliwości, że podatność BTC na spekulacje bierze się właśnie z tendencji inwestorów do działania na fali masowo zauważonych ruchów rynkowych.


Podobne wpisy

Powiązane treści