Bydgoszcz
18C
Słonecznie
65% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 18 • L 17
22C
Sr
23C
Czw
27C
Pt
29C
Sob
31C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIOd godziny 16:00 będą protestować ratownicy medyczni
24.05.2017 | 15:59

Od godziny 16:00 będą protestować ratownicy medyczni

Ratownicy medyczni zapewniają, że żaden z pacjentów nie ucierpi na skutek akcji protestacyjnej.

Na zdjęciu: Krzysztof Wiśniewski - ratownik medyczny-pielęgniarz WSPR w Bydgoszczy.

Fot. Stanisław Gazda

Zgodnie z komunikatem wydanym przez Komitet Strajkowy podczas niedawnego sympozjum w Grudziądzu – dzisiaj o godzinie 16:00 do akcji protestacyjnej przystępują ratownicy medyczni na terenie całego kraju.

Jak to będzie wyglądało w Bydgoszczy? Sprowadzi się przede wszystkim do oznakowania ambulansów medycznych. Będą banery na stacjach pogotowia ratunkowego, sami zaś ratownicy medyczni będą udzielać pomocy ubrani w czarne koszulki z logiem Ratownictwa Medycznego i napisem „Protest ratowników medycznych”.

Nasze szefostwo nie wyraziło sprzeciwu wobec tej akcji, zastrzegając jednak, by prowadzona ona była w taki sposób, aby nie odbyło się to kosztem zdrowia i życia pacjentów, oraz by nie kolidowało z organizacją pracy i jakością wykonywanych przez ratowników usług medycznych – powiedział Metropolii Bydgoskiej. PL. Krzysztof Wiśniewski, ratownik medyczny – pielęgniarz z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, dodając,  iż równolegle z protestem będzie prowadzona akcja wyjaśniająca, czemu protest służy i do czego zmierza.

Chodzi głównie o podwyżki płac, ale także o zmiany organizacyjne w polskim Ratownictwie Medycznym. Obecnie średnia płaca ratownika medycznego, to około 2,5 tysiąca złotych. Ratownicy domagają się podwyżek 800 zł w pierwszej racie i później dwukrotnie po 400 zł, czyli łącznie o 1600 zł. Ministerstwo Zdrowia na razie godzi się na jedynie połowę tej sumy. Jeżeli nie? Będą kolejne, ostrzejsze już protesty, aż po strajk, który będzie ostatecznością, albowiem każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest sprawą prostą zastosowanie takiej formy nacisku, w wyniku której zagrożone byłoby zdrowie i życie pacjentów.

Zawód ratownika medycznego jest bardzo intratny – niestety nie w naszym kraju. Na polskich ratowników medycznych czekają na Zachodzie, proponując atrakcyjne zarobki. Oby nie doszło do sytuacji, jaką mamy z pielęgniarkami, których w Polsce powoli zaczyna brakować.

My, w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy  rozpisaliśmy niedawno konkurs na stanowiska ratowników medycznych i mamy bardzo duży problem z ich naborem – informuje K. Wiśniewski.


Powiązane treści