Bydgoszcz
8C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H 9 • L 8
9C
Pt
10C
Sob
9C
Nd
12C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaOd nowego roku szkolnego więcej uczniów skorzysta z tańszego biletu
Tramwaj - linia 2, kierunek Babia Wieś_ przystanek Gdańska-Dworcowa - SF
26.06.2019 | 19:34

Od nowego roku szkolnego więcej uczniów skorzysta z tańszego biletu

Na zdjęciu: Bilet Bydgoskiego Ucznia funkcjonuje w Bydgoszczy od 1 marca 2018 roku.

Fot. SF

Radni miasta na początku wakacji sprawili uczniom prezent na nowy rok szkolny. Od 1 września uczniowie liceów, techników i szkół branżowych także będą mogli korzystać z tańszych biletów miesięcznych i rocznych.

Bilet Bydgoskiego Ucznia i analogiczny projekt dla najmłodszych mieszkańców – Bilet Bydgoskiego Malucha to bilety okresowe. Za bilet miesięczny lub 30-dniowy zapłacimy 10 złotych, a za roczny – 100zł. Do tej pory bilet uczniowski przysługiwał uczniom zamieszkałym w Bydgoszczy, uczęszczającym do szkół podstawowych i gimnazjów, natomiast bilet malucha – dzieciom w wieku od 4 do 7 lat (dzieci do lat czterech podróżują za darmo). W wyniku uchwały, przyjętej na czerwcowej sesji rady miasta, od 1 września bilet uczniowski będzie przysługiwał także uczniom szkół ponadpodstawowych – liceów, techników i szkół branżowych. Zgodnie z przyjętymi przepisami, możliwość zakupu biletu w obniżonej cenie przysługuje młodzieży do czasu zakończenia edukacji lub do 20. roku życia.

Jeden z inicjatorów pomysłu obniżenia kosztów przejazdów dla uczniów – radny Ireneusz Nitkiewicz z SLD podziękował za zajęcie się przez radę miasta pomysłem rozszerzenia uprawnień do korzystania z ulgi. – To kontynuacja kompromisu edukacyjnego bydgoskiej lewicy i PO. Jest to bardzo dobre działanie, promujące komunikację – podkreślił Nitkiewicz. W głosowaniu wszyscy obecni na sali radni zagłosowali za tą inicjatywą.

Warto dodać też kilka szczegółów na temat biletów. Są one kodowane Bydgoskiej Karcie Miejskiej. Dokumentem uprawniającym do korzystania z nich są:

  • ważna legitymacja szkolna z wpisanym bydgoskim adresem zamieszkania – w przypadku Biletu Bydgoskiego Ucznia,
  • Karta Bydgoskiego Malucha – w przypadku Biletu Bydgoskiego Malucha. Karta wydawana jest wyłącznie w Centrum Obsługi Klienta ZDMiKP przy ul. Toruńskiej 174a (w godzinach 7:00 – 17:00). Bydgoska Karta Miejska i Karta Bydgoskiego Malucha wydawane są na wniosek, który jest dostępny na stronie internetowej Bydgoskiej Karty Miejskiej.

Wymienione bilety dla dzieci i uczniów można zakupić w punktach sprzedaży biletów okresowych, przez Internet lub w biletomatach. Warto też wspomnieć, że uczniowie szkół podstawowych (a od 1 września także ponadpodstawowych) którym decyzją Prezydenta Miasta Bydgoszczy przyznano stypendium szkolne, mają prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Uprawnienie do nich kodowane jest na spersonalizowanej Bydgoskiej Karcie Miejskiej wyłącznie w Punkcie Obsługi Klienta ZDMiKP przy ul. Toruńskiej 174. W celu zakodowania biletu uprawniającego do bezpłatnych przejazdów należy przedłożyć ważną legitymację szkolną oraz oryginał dokumentu decyzji o przyznaniu stypendium szkolnego.

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
OlaAmeliaDorotaMajka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Majka
Gość
Majka

Rozumiem, że to dotyczy tylko zameldowanych na terenie Bydgoszczy. A co z młodzieżą dojeżdżającą z terenu gmin ościennych (Białe Błota, Osielsko itp.) która szkoły ponadpodstawowe ma tylko w Bydgoszczy?

Dorota
Gość
Dorota

Czy z darmowych przejazdów będą mogli korzystać tegoroczni stypendyści? I jak długo będzie obowiązywała ta oferta? Rozumiem, że przez cały rok szkolny 2019/2020?

Amelia
Gość
Amelia

Czy tańszebilety będą też dla mieszkańców gmin(np. Białe Błota)? Ponieważ oni też powinni mieć prawo do tańszego przejazdu. Na przykład w Łochowie całe przystanki będą wypchane ponieważ jest podwójny rocznik a na dodatek nie muszą jechać 1 lub 2 autobusami lub tramwajami ale min 3 przez co placą wiecej bo jeszcze bileT PKS. Czy naprawde musimy być tak nie sprawiedliwie traktowani?

Ola
Gość
Ola

Dokładnie. Ci z Bydgoszczy jeżdżą za 10zl, a dzieci z gmin za 44 zł plus miesięczny na pks. Masakra jakaś.

Powiązane treści