Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Od poniedziałku skorzystamy z elektrycznych skuterów. Blinkee.city wkracza do Bydgoszczy

Dodano: 25.04.2019 | 12:40

Na zdjęciu: Skutery Blinkee.city pojawiły się w Bydgoszczy!

Fot. Szymon Fiałkowski

Nowa usługa wypożyczania skuterów elektrycznych – Blinkee.city – rusza w Bydgoszczy. Od przyszłego tygodnia do dyspozycji mieszkańców będzie 35 jednośladów, które mogą stać się alternatywą dla transportu indywidualnego i publicznego.

Blinkee.city to firma założona przez Marcina i Pawła Maliszewskiego oraz Kamila Klepackiego. To ona jako pierwsza w Polsce wprowadziła usługę wypożyczania elektrycznych skuterów na minuty. Blinkee.city jest już obecna nie tylko w 18 miastach w naszym kraju, ale również na Węgrzech, w Hiszpanii czy Rumunii.

Od poniedziałku skorzystamy z elektrycznych skuterów. Blinkee.city wkracza do Bydgoszczy

Zobacz również:

Blinkee.city wkracza do Bydgoszczy

Na początku marca przedstawiciele firmy ogłosili, że wiosną uruchomią swoją usługę w dwóch nowych polskich miastach – Kielcach oraz Bydgoszczy. Prezes Marcin Maliszewski zapowiadał wówczas, że flota Blinkee.city w stolicy województwa kujawsko-pomorskiego będzie liczyć 35 pojazdów.

Skutery Blinkee pojawiły się w Bydgoszczy w środę – stanęły one przed jednym z wejść do centrum handlowego Focus Mall. Podczas czwartkowej konferencji prasowej na Wyspie Młyńskiej Paweł Maliszewski z Blinkee.city potwierdził, że na początku dostępnych będzie 35 skuterów, ale jeszcze w sierpniu flota ma wzbogacić się o dodatkowe 15 jednośladów. Co ważne, pojazdem mogą poruszać się dwie osoby. Usługa wystartuje w mieście nad Brdą w poniedziałek, 29 kwietnia o godzinie 16:00 przy Focusie. – Pierwsze 30 osób, które wypożyczy skuter po zakończeniu przejazdu zyska bon na kolejną godzinę darmowych jazd – zachęcił Tomasz Krzywański, lokalny partner firmy odpowiedzialny za wdrożenie systemu w Bydgoszczy. Podkreślił on, że firma będzie aktywnie promować nową usługę – 1 maja będzie uczestniczyć w rozpoczęciu sezonu motocyklowego, a później w innych ważnych imprezach.

Historia sprowadzenia Blinkee do Bydgoszczy jest osobista. To historia chłopaka, który po studiach wyjechał z Bydgoszczy do Warszawy, do pracy. Stwierdził, że tęskni za tym miastem i chciałby do niego wrócić, i coś tu zrobić. W zeszłym roku zacząłem aktywnie korzystać z Blinkee i uznałem, że warto by takie coś było w moim mieście rodzinnym – opowiedział Krzywański.

Jak działa system wypożyczania elektrycznych skuterów?

Najpierw należy pobrać na swój smartfon aplikację, za pomocą której można znaleźć najbliższy skuter i go zarezerwować. Czas na dojście do skutera wynosi 15 minut. Następnie za pośrednictwem aplikacji należy odblokować pojazd, a potem nałożyć na głowę nakładkę higieniczną i kask (znajdują się one w schowku). Po zakończeniu jazdy należy zaparkować skuter na publicznie dostępnym parkingu, schować kask do schowka i zakończyć użytkowanie pojazdu w aplikacji. – Jeśli użytkownik zaparkuje nieprawidłowo i dostanie on mandat, to on jest obciążony mandatem – podkreślił Maliszewski.

Zakładając konto, podajemy numer karty i z tej karty będzie ściągana opłata.

– Tomasz Krzywański, lokalny partner Blinkee.city

Koszt wypożyczenia skutera wynosi 69 groszy za minutę (dla studentów stawka wynosi 59 groszy). Każda minuta postoju wymaga od użytkownika zapłaty 9 groszy. Maksymalna opłata całodzienna za korzystanie ze skutera to 89 złotych. Blinkee określa też strefę, w której należy zostawić skuter – w Bydgoszczy obejmuje ona obecnie rejon Śródmieścia oraz część Górnego Tarasu, Błonie czy Bartodzieje, ale już od maja jednoślady będzie można zaparkować w Fordonie. W weekendy natomiast obszar będzie poszerzony o Myślęcinek. – Zrobimy tam specjalną strefę – zaznaczył Krzywański. Warto dodać, ze w ramach jednej kwoty można zmieniać skutery. Konieczność zaparkowania w strefie (aplikacja uniemożliwia zakończenie korzystania z usługi poza jej obszarem) nie oznacza, że skuterem należy poruszać się tylko w jej obrębie. – Pojazdem można poruszać się tam, gdzie chcemy – stwierdził Maliszewski.

Z pojazdów mogą korzystać osoby posiadające prawo jazdy kategorii A, AM, B lub A1 i A2 oraz osoby bez prawa jazdy urodzone przed dniem 19 stycznia 1995 roku. Aplikacja Blinkee.city działa również w pozostałych miastach, gdzie znajdują się skutery – także poza granicami Polski. Maksymalna prędkość skuterów to 45 km/h.

Ważną kwestią jest też wytrzymałość baterii skutera oraz kwestia ich ładowania. Blinkee zapewnia, że baterie będą regularne wymieniane podczas postoju pojazdów. Poziom naładowania akumulatora będzie widoczny zarówno przy prędkościomierzu, jak i w aplikacji usługi. Jak mówią przedstawiciele firmy, maksymalne naładowanie baterii powinno wystarczyć na przejechanie 80 kilometrów.

A co z ewentualnymi uszkodzeniami? Jeśli użytkownik skutera wykonał je umyślnie, to on jest obciążony kosztami naprawy – ale jeśli wynikła ona w trakcie jazdy to nie ponosi on żadnych strat. Skutery mają wykupione OC. Ciekawostką jest fakt, że koszt takiego elektrycznego cacka to 12 tysięcy złotych brutto.

Podczas czwartkowej konferencji skutery przetestowali zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz oraz radny Jakub Mikołajczak.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
5 lat temu

Szkoda tylko że są droższe od taksówek. 30 minut skutera 21 złotych, 30 minut taksówki 15 złotych….. smutne