Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Od stycznia wzrosną opłaty za wywóz odpadów w gm. Osielsko. Przyjęto uchwałę

Dodano: 03.11.2023 | 10:32

Na zdjęciu: Radni podjęli decyzję w tej sprawie

Fot. archiwum Szymon Fiałkowski

Od początku przyszłego roku mieszkańcy gminy Osielsko zapłacą więcej za wywóz odpadów. Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Osielsko przyjęto uchwałę w tej sprawie.

Przypomnijmy, że dotychczasowe stawki w gminie Osielsko obowiązujące od początku 2022 roku wynosiły 33 zł od mieszkańca na miesiąc jeżeli były zbierane w sposób selektywny oraz 99 zł jeżeli dany mieszkaniec nie segregował odpadów. Od początku 2024 roku stawki te miałyby wzrosnąć do 38 zł za odpady segregowane i 114 zł za niesegregowane. Zniżka za kompostownik miałaby pozostać taka sama – 6 zł od osoby miesięcznie. Urzędnicy tłumaczyli, że wzięto pod uwagę liczbę mieszkańców zamieszkujących gminę, ilość wytwarzanych na terenie gminy odpadów komunalnych i koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Trzeba także wziąć pod uwagę funkcjonowanie PSZOK w Żołędowie, koszty związane z przekazywaniem odpadów do spalarni, a także obsługę administracyjną. W prognozie wyliczono, że w latach 2024-2025 przy liczbie mieszkańców 18 tys. 500, koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi wyniosą 17 mln 213 tys. zł, co daje w ciągu dwóch lat 38,66 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Andrzej Matusewicz przeciwny

Podczas komisji Rady Gminy Osielsko poruszono temat ewentualnego powołania spółki gminnej, która odbierałaby odpady. Taki wniosek został jakiś czas temu złożony przez część radnych. Zastępca wójta Krzysztof Lewandowski przekazał, że nie rozmawiał jeszcze w tym zakresie z wójtem Wojciechem Sypniewskim. Podczas komisji przeprowadzono głosowanie nad podwyżką i większość radnych była za wprowadzeniem wyższych opłat. Przeciwny był tylko radny Andrzej Matusewicz. Później – już podczas sesji – głosowano nad przyjęciem uchwały. 13 radnych było za przyjęciem uchwały. Przeciwny był ponownie radny Andrzej Matusewicz. Oznacza to, że od przyszłego roku wzrosną opłat za wywóz odpadów w gminie Osielsko.

Odpady odbierze Corimp

We wrześniu tego roku przeprowadzono postępowanie przetargowe dotyczące odbierania i zagospodarowania zmieszanych i zbieranych selektywnie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych z terenu gm. Osielsko i PSZOK w Żołędowie. Dotyczy to okresu dwóch lat. Wpłynęły dwie oferty. Chęć wykonania zadania zgłosiły ProNatura i Corimp. Tańszą ofertę przedstawił Corimp i to ta firma wygrała przetarg (do tej pory również odbierała odpady z terenu gminy).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
7 miesięcy temu

38zl za posegregowane śmieci z których cześć później można sprzedać na recykling? Jak to jest że w Bydgoszczy z którą graniczy gmina da się to robić prawie 2 razy taniej i też jest pełno PSZOKow do utrzymania.

Ewa
Ewa
7 miesięcy temu

Rozumiem, że po tych podwyżkach dzielni radni uchwalą, że PSZOK będzie teraz otwarty codziennie od 8:00 do 20:00 tak jak w Bydgoszczy???
Bo otwarcie PSZOKA 2 razy w tygodniu na kilka godzin jest śmieszne i zmusza płacących na was mieszkańców do stania w półgodzinnej kolejce. Pomijam już kwestię kultury osobistej niektórych pracowników tej instytucji…

Rafal
Rafal
7 miesięcy temu

Należy także wspomnieć że w Osielsku plastik w terminach listopad, grudzień, styczeń i luty zabieracie raz na miesiąc. Tak raz na miesiąc. Czy po podwyżce będzie częściej? Czas chyba na zmianę władz w gminie.

Enn
Enn
7 miesięcy temu

PSZOK będzie teraz otwarty codziennie od 8:00 do 20:00 , a w plastik w listopadzie, grudniu, styczniu, lutym będzie normalnie odbierany co dwa tygodnie? Przecież nie ma mniej plastiku w tych miesiącach, a PSZOK kilka godzin dwa razy w tygodniu to kompromitacja.
Warto skorzystać z dobrych wzorców na świecie, gdzie odpady to biznes a nie kłopot.

Wiktor
Wiktor
7 miesięcy temu

Plus jeszcze w Bydgoszczy firmy zapewniają pojemniki na śmieci a w Osielsku każdy musi zadbać o to sam (czytaj kupić sam)
Jak ktoś wcześniej napisał, czas już chyba na zmianę władz gminy.

Donata
Donata
7 miesięcy temu

Jakość usług też pozostawia wiele fo życzenia. Pojemniki nie są do końca opróżniane, bo ciężko się pofatygować i odczepić coś co nie chce np.spaść. I tak za każdym razem. A jaki bałagan jak odjeżdża śmieciarka.

Magda
Magda
6 miesięcy temu

21 zł w Bydgoszczy, a w Osielsku 38 zł 🙁 PSZOKi w Bydgoszczy czynne cały tydzień od 8 do 20, a w Żołędowie dwa dni w tygodniu od 8 do 16. Biorąc pod uwagę infrastrukturę drogową, ilość miejsc w podstawówkach i popołudniowe korki pomiędzy Bydgoszczą a Osielskiem zaczyna brakować argumentów, żeby tu mieszkać.

Ewa
Ewa
5 miesięcy temu

Jak zapłacę za cały rok – czy będzie taniej ?