Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Podział (prawie) dokonany. Kto odbierze śmieci od bydgoszczan w latach 2024-2027?

Dodano: 06.09.2023 | 11:37

Na zdjęciu: Bydgoski tort śmieciowy został podzielony. Na tortownicy został jednak jeden spory kawałek.

Fot. Szymon Fiałkowski

ProNatura i Remondis/Corimp po raz kolejny podzielą między siebie odbiór odpadów od bydgoszczan w ciągu najbliższych czterech lat. Ratusz ogłosił wybór ofert w ośmiu z dziewięciu sektorów – o ten obejmujący Szwederowo i Górzyskowo może stoczyć się jeszcze jedna walka.

Na początku maja ratusz ogłosił postępowanie na odbiór odpadów z nieruchomości na terenie Bydgoszczy w latach 2024 – 2027. Tak jak obecnie, Bydgoszcz została podzielona na dziewięć sektorów. Propozycje cenowe firm poznaliśmy na początku lipca. Poza miejską spółką ProNatura, do przetargu – jako konsorcjum – przystąpiły obecne od lat na bydgoskim rynku firmy Corimp i Remondis. Złożone wówczas oferty wskazywały, że konsorcjum Remondisu i Corimpu może przejąć część sektorów obsługiwanych dotąd przez miejskiego operatora.

1 września ratusz rozstrzygnął przetarg w ośmiu z dziewięciu sektorów. Ostatecznie, po aukcji elektronicznej i analizie ofert, Remondis i Corimp zostały wybrane ponownie do obsługi sektorów I (Tereny Nadwiślańskie, Tatrzańskie, Stary Fordon) i III (Leśne, Bartodzieje, Jachcice). Za ich prace miasto zapłaci kolejno 18 i 25 milionów złotych (początkowe propozycje sięgały 23 i 34 milionów złotych).


PRZECZYTAJ TAKŻE: Światła na rondzie Bernardyńskim. Czy będą zmiany?


Pronatura nadal będzie obsługiwać pozostałe sektory – przejmując również od Corimpu odbiór odpadów na Kapuściskach – poza VII, czyli terenem Szwederowa i Górzyskowa. W jego wypadku UMB unieważnił przetarg. Jak wyjaśnia decyzję ratusz? Podczas aukcji, Pronatura i konsorcjum Corimp/Remondis obniżyły oczekiwania cenowe do 20,9 i 20,5 miliona złotych. Z uwagi jednak na to, że miasto musiało zwiększyć budżet w celu wyboru wykonawców w pozostałych częściach Bydgoszczy, nie ma już pieniędzy na spełnienie oczekiwań Corimpu i Remondisu w tym sektorze. Przetarg na odbiór śmieci ze Szwederowa i Górzyskowa został unieważniony, a w najbliższym czasie zapadnie decyzja co do dalszych losów zamówienia.

Przy ocenie ofert urzędnicy wzięli pod uwagę cenę odbioru i transportu śmieci oraz normę emisji spalin pojazdów, które będą użyte do realizacji zamówienia. Cena miała największy wpływ na ostateczną stawkę opłaty. Miasto zapowiada, że stawki mogą być waloryzowane w wypadku np. wzrostu cen paliwa.

Odbiór śmieci Bydgoszcz. Operatorzy sektorów w latach 2024-2027

  • sektor I (Tereny Nadwiślańskie, Tatrzańskie, Stary Fordon): Corimp i Remondis (oferta 18,8 mln zł)
  • sektor II (Nowy Fordon, Brdyujście, Siernieczek, Bydgoszcz Wschód): ProNatura (20,3 mln zł)
  • sektor III (Leśne, Bartodzieje, Jachcice): Corimp i Remondis (25,1 mln zł)
  • sektor IV (Bielawy, Śródmieście, Stare Miasto): ProNatura (28,9 mln zł)
  • sektor V (Smukała, Opławiec, Janowo, Piaski, Czyżkówko, Okole, Flisy, Osowa Góra): ProNatura (29,8 mln zł)
  • sektor VI (Miedzyń, Prądy, Wilczak, Jary, Błonie): ProNatura (19 mln zł)
  • sektor VII (Górzyskowo, Szwederowo): przetarg unieważniony
  • sektor VIII (Wzgórze Wolności, Wyżyny, Glinki): ProNatura (18,8 mln zł)
  • sektor IX (Kapuściska, Zimne Wody, Czersko Polskie, Łęgnowo): ProNatura (18 mln zł)
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
qaz
qaz
5 miesięcy temu

Jak na razie to zrobili idiotyczną decyzję usunięcia pojemników typu dzown na plastiki i szkło dając kontenery z klapą. A wcześniej było elegancko – nie dość, że WIĘKSZE, to jeszcze higieniczne (brak konieczności dotykania klapy) i człowiek mógł łatwiej śmieci wyrzucać. Do tego mniej os się lęgło itd.
Jakiś zupełny idiota na ten pomysł wpadł, pewnie w imię „oszczędności”.