Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Znamy wysokie oferty w przetargu na odbiór śmieci. Corimp i Remondis połączyły siły

Dodano: 06.07.2023 | 14:56

Na zdjęciu: Oprócz ProNatury, do przetargu stanęło konsorcjum Corimpu i Remondisu oraz firmy spoza miasta.

Fot. Szymon Fiałkowski/zdj. ilustracyjne

ProNatura, konsorcjum firm Corimp i Remondis oraz trzy firmy spoza Bydgoszczy złożyły swoje oferty w przetargu na odbiór odpadów od mieszkańców w latach 2024-2027. Proponowane ceny we wszystkich sektorach są wyższe od zakładanego przez miasto budżetu.

Na początku maja ratusz ogłosił postępowanie, w którym zamierza wybrać firmy zajmujące się odbiorem odpadów w latach 2024 – 2027. Tak jak obecnie, Bydgoszcz została podzielona na dziewięć sektorów. Przy ich ocenie urzędnicy biorą pod uwagę cenę odbioru i transportu śmieci oraz normę emisji spalin pojazdów, które będą użyte do realizacji zamówienia. Cena ma największy wpływ na ostateczną stawkę opłaty.

Termin otwarcia ofert (początkowo ustalony na koniec maja) został przesunięty o kilka tygodni. Jak wyjaśniał podczas majowej sesji rady miasta zastępca prezydenta miasta Michał Sztybel, powodem zmiany terminu było około 100 pytań od potencjalnych wykonawców, na które musieli odpowiedzieć urzędnicy. Ostatecznie propozycje cenowe firm poznaliśmy w czwartek, 6 lipca. Jak się okazało, poza miejską spółką ProNatura, do przetargu jako konsorcjum przystąpiły obecne od lat na bydgoskim rynku spółki Corimp i Remondis.

Oferty złożone na poszczególne sektory:

  • sektor I (Tereny Nadwiślańskie, Tatrzańskie, Stary Fordon): ProNatura 24 miliony złotych brutto, Corimp i Remondis 23 mln, Koma Ełk 32 mln (budżet miasta 19 mln brutto),
  • sektor II (Nowy Fordon, Brdyujście, Siernieczek, Bydgoszcz Wschód): ProNatura 26,035 mln zł brutto, Corimp i Remondis 26,4 mln, Partner Dariusz Adamski 77 mln (budżet 22,043 mln zł brutto)
  • sektor III (Leśne, Bartodzieje, Jachcice): ProNatura 34 mln zł brutto, Corimp i Remondis 33 mln, Koma Giżycko 47 mln (budżet 24,6 mln zł brutto)
  • sektor IV (Bielawy, Śródmieście, Stare Miasto): ProNatura 45 mln zł brutto, Corimp i Remondis 43 mln (budżet 28,3 mln zł brutto)
  • sektor V (Smukała, Opławiec, Janowo, Piaski, Czyżkówko, Okole, Flisy, Osowa Góra): ProNatura 43 mln zł brutto, Corimp i Remondis 41 mln, Koma Giżycko 49 mln (budżet 29,8 mln zł brutto)
  • sektor VI (Miedzyń, Prądy, Wilczak, Jary, Błonie): ProNatura 31 mln zł brutto, Corimp i Remondis 28 mln, Koma Giżycko 44 mln (budżet 20,2 mln zł brutto)
  • sektor VII (Górzyskowo, Szwederowo): ProNatura 22 mln zł brutto, Corimp i Remondis 26 mln, Koma Ełk 37 mln, Partner Dariusz Adamski 74 mln (budżet 17,1 mln zł brutto)
  • sektor VIII (Wzgórze Wolności, Wyżyny, Glinki): ProNatura 22 mln zł brutto, Corimp i Remondis 28 mln (budżet 17,4 mln zł brutto)
  • sektor IX (Kapuściska, Zimne Wody, Czersko Polskie, Łęgnowo): ProNatura 24 mln zł brutto, Corimp i Remondis 23 mln (budżet 18,8 mln zł brutto)

Jak widać, ceny proponowane przez spółki przewyższają zakładany budżet – zazwyczaj o 3-4 miliony złotych, ale w przypadku sektora III jest to 10 milionów złotych, a IV i V – aż o 15 milionów. Przypomnijmy, że przy ocenie ofert będzie brana pod uwagę także norma emisji spalin pojazdów, które będą użyte do realizacji zamówienia – tu bydgoskie firmy wypadają dość różnie w zależności od sektora. Wydaje się jednak, że „śmieciowy tort” podzielą między sobą wieloletni gracze na bydgoskim rynku, acz w kilku sektorach raczej dojdzie do zmiany operatora. Czy spodziewany wzrost cen za odbiór odpadów spowoduje też podniesienie opłaty, wynoszącej 21 złotych od mieszkańca? Na takie deklaracje musimy poczekać do czasu rozstrzygnięcia postępowania. Miasto zaplanowało jednak, że kontrakty ze spółkami będą waloryzowane w trakcie ich trwania.

Od 1 stycznia zmiany w systemie odbioru odpadów

W obowiązujących od 1 stycznia 2024 roku nowych umowach z operatorami przewidziano szereg zmian, które dotyczyć będą także mieszkańców. Jedną z nich będzie wyposażenie wszystkich nieruchomości w pojemniki przez miasto (poprzez spółkę ProNatura), a nie jak do tej pory przez firmy zajmujące się odbiorem śmieci. Ratusz zapowiadał wprowadzenie takiego rozwiązania po zamieszaniu z obsługą mieszkańców przez firmę Komunalnik.

Zmiany obejmą też big bagi, czyli worki na odpady remontowe: od 1 stycznia 2024 będą one dostarczane wyłącznie za opłatą. W zamian ratusz zwiększy limit odpadów remontowych przyjmowanych przez PSZOK-i: od nowego roku każdy mieszkaniec będzie mógł do nich oddać 2,5 metra sześciennego tego typu śmieci. W celu optymalizacji kosztów zagospodarowania odpadów, ratusz zmniejszy częstotliwość mycia pojemników na papier, szkło i plastik. W ramach nowych umów, kontenery na te frakcje będą myte raz na rok. Pojemniki na odpady zmieszane i bioodpady będą myte – tak jak do tej pory – raz na pół roku.

Od 1 stycznia 2024 roku firmy obsługujące Bydgoszcz będą musiały umieścić na swoich pojazdach przygotowane przez urząd miasta oznaczenia, które wskażą, jaki typ odpadów odbiera dana śmieciarka. Ujednolicone zostaną też „żółte i czerwone kartki” wskazujące właścicielom nieruchomości na nieprawidłowości w segregacji odpadów: Kartka żółta to pierwsze pouczenie, a czerwona będzie przyklejana na pojemnik w wypadku, kiedy jego zawartość nie będzie nadawała się do segregacji. Grozi to trzykrotnie podwyższoną opłatą za wywóz. Wprowadzone zostaną też pomarańczowe kartki. – Będą przyczepiane przede wszystkim na odpady na „wystawkach” wielkogabarytowych. Chcemy wskazać wprost, jakie rzeczy nie powinny się tam znaleźć, m.in. opony, odpady budowlane, banery czy odpady niebezpieczne – mówiła Klaudia Subutkiewicz, dyrektor Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi.

Wedle nowych zasad, właściciele nieruchomości na Starym Mieście będą zobowiązani do wystawiania pojemników tylko w dniu wywozu – od północy do godziny 8:00. Wszystko po to, by śmieciarka mogła zabrać odpady, zanim rozpocznie się aktywność turystyczna i działalność ogródków gastronomicznych. Zapisy precyzują, że odbiór śmieci z terenu Starego Miasta będzie musiał zostać wykonany do godziny 10:00, a w jego obrębie (wchodzącej w skład parku kulturowego) – do godziny 12:00.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Sztuczna inteligencja w służbie MWiK. „Wodociągi” podpisały ważny kontrakt

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
1 rok temu

Całościowo plus 30%. Czyli podwyżki dla mieszkańców z 21 na 27zł.

Adam
Adam
1 rok temu

W Osielsku gmina dołożyła kilka milionów żeby mieszkańcy nie płacili tak dużo. To samo może zrobić Bydgoszcz.

stary dziad
stary dziad
1 rok temu

Po pierwsze, dlaczego W OGÓLE płacimy za wywóz śmieci ?
Przecież po ich przesortowaniu bardzo wiele elementów jest sprzedawanych dalej, niech to i TYLKO to będzie zyskiem ProNatury czy innych Corimpów.
Po drugie, po nieomal całkowitym zamalowaniu oznaczeniami parkingowymi ulic na Bielawkach, czyli po niesłychanym przez to zwężeniem ulic, wyżej wymienione firmy zaczną chyba wysyłać swoich pracowników po odbiór śmieci na rowerach albo na hulajnogach.
Bo na dzień dzisiejszy, przykładowo, ulica Lelewela jest dla ciężarówek NIEPRZEJEZDNA.
Ceterum censeo, Rafałek B. musi zostać odwołany.

Ewa
Ewa
11 miesięcy temu

Adam, w Osielsku mieszkaniec płaci 33 zł na miesiąc (27 zł. z kompostownikiem przy domu), a w Bydgoszczy 21 zł – to gdzie są te miliony?