Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 7 • L 4
9C
Wt
10C
Sr
16C
Czw
13C
Pt
11C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportOficjalnie: Bydgoszcz gospodarzem finałów piłkarskiego mundialu U-20!
Jaime Yarza (FIFA), Rafał Bruski (prezydent Bydgoszczy), Marek Doliński (dyrektor MŚ U-20 w piłce nożnej)_ inspekcja stadionu Zawisza Bydgoszcz_ SG
22.09.2018 | 08:00

Oficjalnie: Bydgoszcz gospodarzem finałów piłkarskiego mundialu U-20!

W grodzie nad Brdą na pewno odbędą się mecze fazy grupowej.

Na zdjęciu: O potwierdzeniu organizacji imprezy mówił szef departamentu turniejów FIFA Jaime Yarza (z lewej). Z prawej dyrektor turnieju Marek Doliński, a w środku prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Fot. Stanisław Gazda

W czwartkowe popołudnie odbyła się kolejna inspekcja stadionu CWZS Zawisza przy ul. Gdańskiej, po której potwierdzono organizację w grodzie nad Brdą pojedynków finałów piłkarskich mistrzostw Świata U-20.

Jedna z pierwszych delegacji przedstawicieli światowej federacji piłkarskiej oraz PZPN odbyła się na początku maja i trwała wówczas prawie pięć godzin. – Ta wizyta miała charakter bardzo ogólny i roboczy – tłumaczy Michał Jarocha z CWZS Zawisza i dodaje, że wówczas stadion był wizytowany między innymi pod kątem tego, jak pracować będą podczas turnieju akredytowani przedstawiciele mediów oraz to, jak mecze będą transmitowane w telewizji.

Czwartkowa wizytacja przedstawicieli światowej federacji trwała kolejnych kilka godzin, ale po jej zakończeniu przekazano tę najistotniejszą wiadomość, a mianowicie tę, że na stadionie przy ul. Gdańskiej 163 odbędą się mecze turnieju finałowego młodzieżowego mundialu. Gród nad Brdą jest czwartym polskim miastem, w którym zostanie rozegrane mecze tej imprezy. Wcześniej taką zgodę otrzymały Łódź (na stadionie Widzewa odbędą się: mecz otwarcia z udziałem Polaków oraz ich grupowe pojedynki, a także finał), Lublin i Tychy. Delegaci FIFA w najbliższym czasie mają wizytować też stadiony w Gdyni i Bielsku-Białej, gdzie również mają odbyć się pojedynki tego turnieju.

– Ta impreza jest dwa i pół raza większa od tej, której gospodarzem byliśmy w ubiegłym roku – mówi włodarz Bydgoszczy. Podczas konferencji prasowej, szef departamentu turniejów FIFA Jaime Yarza przyznaje, że to była trzecia wizytacja obiektu przy ul. Gdańskiej 163. – Stadion nie jest najłatwiejszy. Wiele spraw jest jednak jeszcze do dogrania, nie są to sprawy skomplikowane, a w innych miastach nie jest lepiej. Jesteśmy bardzo zadowoleni na dobrą relację z miastem, nasze wrażenie jest bardzo pozytywne – podkreśla. Przedstawiciele światowej federacji wizytowali także dzień wcześniej boiska treningowe, a te będą w Łochowie i Solcu Kujawskim. Jak się dowiedzieliśmy, odpadło zgłoszone wcześniej inne boisko – Gwiazdy przy ul. Bronikowskiego, które również było zgłoszone jako baza treningowa dla reprezentacji, które zagrają na tym turnieju.

– Miasto przygotowało doskonałą ofertę zgłoszeniową – przyznaje dyrektor organizacyjny turnieju Marek Doliński. Na razie nie zostanie opublikowany terminarz. – Na pewno będą tutaj mecze grupowe, być może jakiś mecz fazy pucharowej też odbędzie się tutaj – tajemniczo zdradza Doliński. Przypomnijmy, że na ubiegłorocznych młodzieżowych mistrzostwach Europy U-21, obiekt przy Gdańskiej był gospodarzem trzech spotkań: Portugalia – Serbia (2:0), Serbia – Macedonia (2:2) i Serbia – Hiszpania (0:1).

Mistrzostwa Świata U-20 rozpoczną się 23 maja i potrwają do 15 czerwca. Udział w imprezie mają zapewniony Polska (jako gospodarz) oraz Włochy, Portugalia, Ukraina, Francja i Norwegia – ekipy z Europy, a także Nowa Zelandia i Tahiti (strefa Oceanii). Zagrają także po cztery reprezentacje z Azji, Afryki, Ameryki Południowej i strefy CONCACAF (Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby).


Powiązane treści