Bydgoszcz
18C
Niebo głównie zachmurzone
71% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 18 • L 17
20C
Nd
17C
Pon
15C
Wt
14C
Sr
13C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeOlbrzymie zmiany w ruchu na ulicy Fordońskiej. Powód – budowa mostów przez Brdę [MAPY]
08.09.2021 | 13:12

Olbrzymie zmiany w ruchu na ulicy Fordońskiej. Powód – budowa mostów przez Brdę [MAPY]

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Ulicę Fordońską na wysokości Bartodziejów czeka rewolucja związana z budową mostów na ul. Kazimierza Wielkiego - wymusi ona zmiany w ruchu, a także w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Fot. Szymon Fiałkowski

Przygotowania do rozpoczęcia budowy nowych mostów przez Brdę na ulicy Kazimierza Wielkiego wkraczają w decydującą fazę. Z tego powodu już od piątku, 10 września spodziewać należy się rewolucyjnych zmian na ulicy Fordońskiej – zarówno w ruchu samochodowym, autobusowym, jak i tramwajowym.

Wstępne prace na ul. Kazimierza Wielkiego oraz w rejonie jej skrzyżowania z Fordońską toczą się od kilku tygodni. W ich ramach wykonawca – firma Trakcja – przeprowadziła już wycinkę drzew po wschodniej stronie obecnego mostu, a także roboty ziemne na pasie rozdzielającym jezdnie ul. Kazimierza Wielkiego na wysokości biurowca Optimum Park i Wyższej Szkoły Bankowej. Wyłączona z ruchu została ponadto część pasów w obrębie wspomnianego skrzyżowania, a na samej ul. Fordońskiej pojawiły się lokalne zwężenia.

To było jednak dopiero preludium do zmian, które czekają mieszkańców od najbliższego weekendu. Od godzin popołudniowych w piątek, 10 września aż do niedzieli wprowadzana będzie w życie nowa organizacja ruchu na odcinku ul. Fordońskiej pomiędzy skrzyżowaniami z Bałtycką oraz Fabryczną. W pełnej formie ma funkcjonować od najbliższego poniedziałku.

Kluczową zmianą jest wyłączenie z eksploatacji północnej (w kierunku centrum miasta) jezdni ulicy Fordońskiej od skrzyżowania z Fabryczną aż do Bałtyckiej. Z tego powodu zamknięty zostanie też całkowicie wlot w ul. Łęczycką. Ruch po północnej stronie ul. Fordońskiej będzie odbywał się jedynie w przypadku lokalnego dojazdu do ul. Szajnochy, a dalej – dopiero od ulicy Kijowskiej (także dla ruchu osiedlowego). Główny ruch w obu kierunkach będzie natomiast odbywał się jezdnią południową (w stronę Fordonu). I to właśnie na niej – na wysokości skrzyżowań z Bałtycką, Kazimierza Wielkiego i Fabryczną/Oksywską pojawią się regulujące ruch tymczasowe ronda (sygnalizacja świetlna zostanie wyłączona). Ilustruje to poniższy schemat przygotowany przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

W związku z tym zajdą też zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Autobusy linii nr 59, 64, 69, 89 i 33N, które poruszały się ulicą Łęczycką, zostaną skierowane objazdem przez ulicę Bałtycką. – Zostanie na niej – na odcinku od Fordońskiej do Skłodowskiej-Curie – wprowadzony zakaz parkowania – mówi Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP. Na samej Bałtyckiej zostaną wyznaczone w obu kierunkach tymczasowe przystanki. Zmianie ulegnie też lokalizacja przystanków funkcjonujących na północnej jezdni ul. Fordońskiej – ten znajdujący się na wysokości Castoramy zostanie przeniesiony w rejon skrzyżowania z ul. Kazimierza Wielkiego, a drugi – na wysokości pętli na Bałtyckiej – przesunięty zostanie za skrzyżowanie z nią.

Podczas najbliższego weekendu (10-12 września) dojdzie do reorganizacji w kursowaniu tramwajów. Wszystko z powodu instalacji rozjazdów nakładkowych, które umożliwią jazdę tramwajów w trakcie budowy mostów wyłącznie po jednym torze. Od poniedziałku, 13 września na odcinku ul. Fordońskiej pomiędzy Bałtycką a Fabryczną ruch tramwajowy będzie odbywał się wahadłowo.

W celu wprowadzenia tego rozwiązania od piątku (po godzinie 18:00) aż do godzin nocnych w niedzielę ruch tramwajów pomiędzy pętlami na Bałtyckiej i Wyścigowej zostanie wstrzymany. Wszystkie tramwaje kursujące od strony Fordonu zakończą swój bieg właśnie na pętli technicznej przy ul. Wyścigowej. Te jadące od centrum pojadą do Bałtyckiej (linia 5 i 10) oraz zajezdni MZK przy ul. Toruńskiej (linia 3 z Wilczaka). Linia nr 7 na odcinku od Wyścigowej do Kapuścisk zostanie zawieszona i zastąpiona autobusem.

Warta ponad 150 milionów złotych inwestycja na ul. Kazimierza Wielkiego obejmuje budowę dwóch mostów przez Brdę – tramwajowego i drogowego. W jej ramach przebudowane zostaną również dojazdy do mostów i infrastruktura piesza oraz rowerowa. Elementem kontraktu jest ponadto remont torowiska na ulicy Perłowej i modernizacja jej skrzyżowania z ulicą Toruńską.

Wszystkie prace związane z mostami mają zakończyć się jesienią 2023 roku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lucuś
Lucuś
16 dni temu

Już widzę ten kibel……

Sąsiad
Sąsiad
16 dni temu

Wygląda jak by most miał powstać na Fordońskiej.

Powiązane treści