Bydgoszcz
1C
80% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSW
H 2 • L -1
2C
Wt
2C
Sr
3C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeOlbrzymie zmiany w ruchu na ulicy Fordońskiej. Powód – budowa mostów przez Brdę [MAPY]
08.09.2021 | 13:12

Olbrzymie zmiany w ruchu na ulicy Fordońskiej. Powód – budowa mostów przez Brdę [MAPY]

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Ulicę Fordońską na wysokości Bartodziejów czeka rewolucja związana z budową mostów na ul. Kazimierza Wielkiego - wymusi ona zmiany w ruchu, a także w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Fot. Szymon Fiałkowski

Przygotowania do rozpoczęcia budowy nowych mostów przez Brdę na ulicy Kazimierza Wielkiego wkraczają w decydującą fazę. Z tego powodu już od piątku, 10 września spodziewać należy się rewolucyjnych zmian na ulicy Fordońskiej – zarówno w ruchu samochodowym, autobusowym, jak i tramwajowym.

Wstępne prace na ul. Kazimierza Wielkiego oraz w rejonie jej skrzyżowania z Fordońską toczą się od kilku tygodni. W ich ramach wykonawca – firma Trakcja – przeprowadziła już wycinkę drzew po wschodniej stronie obecnego mostu, a także roboty ziemne na pasie rozdzielającym jezdnie ul. Kazimierza Wielkiego na wysokości biurowca Optimum Park i Wyższej Szkoły Bankowej. Wyłączona z ruchu została ponadto część pasów w obrębie wspomnianego skrzyżowania, a na samej ul. Fordońskiej pojawiły się lokalne zwężenia.

To było jednak dopiero preludium do zmian, które czekają mieszkańców od najbliższego weekendu. Od godzin popołudniowych w piątek, 10 września aż do niedzieli wprowadzana będzie w życie nowa organizacja ruchu na odcinku ul. Fordońskiej pomiędzy skrzyżowaniami z Bałtycką oraz Fabryczną. W pełnej formie ma funkcjonować od najbliższego poniedziałku.

Kluczową zmianą jest wyłączenie z eksploatacji północnej (w kierunku centrum miasta) jezdni ulicy Fordońskiej od skrzyżowania z Fabryczną aż do Bałtyckiej. Z tego powodu zamknięty zostanie też całkowicie wlot w ul. Łęczycką. Ruch po północnej stronie ul. Fordońskiej będzie odbywał się jedynie w przypadku lokalnego dojazdu do ul. Szajnochy, a dalej – dopiero od ulicy Kijowskiej (także dla ruchu osiedlowego). Główny ruch w obu kierunkach będzie natomiast odbywał się jezdnią południową (w stronę Fordonu). I to właśnie na niej – na wysokości skrzyżowań z Bałtycką, Kazimierza Wielkiego i Fabryczną/Oksywską pojawią się regulujące ruch tymczasowe ronda (sygnalizacja świetlna zostanie wyłączona). Ilustruje to poniższy schemat przygotowany przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

W związku z tym zajdą też zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Autobusy linii nr 59, 64, 69, 89 i 33N, które poruszały się ulicą Łęczycką, zostaną skierowane objazdem przez ulicę Bałtycką. – Zostanie na niej – na odcinku od Fordońskiej do Skłodowskiej-Curie – wprowadzony zakaz parkowania – mówi Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP. Na samej Bałtyckiej zostaną wyznaczone w obu kierunkach tymczasowe przystanki. Zmianie ulegnie też lokalizacja przystanków funkcjonujących na północnej jezdni ul. Fordońskiej – ten znajdujący się na wysokości Castoramy zostanie przeniesiony w rejon skrzyżowania z ul. Kazimierza Wielkiego, a drugi – na wysokości pętli na Bałtyckiej – przesunięty zostanie za skrzyżowanie z nią.

Podczas najbliższego weekendu (10-12 września) dojdzie do reorganizacji w kursowaniu tramwajów. Wszystko z powodu instalacji rozjazdów nakładkowych, które umożliwią jazdę tramwajów w trakcie budowy mostów wyłącznie po jednym torze. Od poniedziałku, 13 września na odcinku ul. Fordońskiej pomiędzy Bałtycką a Fabryczną ruch tramwajowy będzie odbywał się wahadłowo.

W celu wprowadzenia tego rozwiązania od piątku (po godzinie 18:00) aż do godzin nocnych w niedzielę ruch tramwajów pomiędzy pętlami na Bałtyckiej i Wyścigowej zostanie wstrzymany. Wszystkie tramwaje kursujące od strony Fordonu zakończą swój bieg właśnie na pętli technicznej przy ul. Wyścigowej. Te jadące od centrum pojadą do Bałtyckiej (linia 5 i 10) oraz zajezdni MZK przy ul. Toruńskiej (linia 3 z Wilczaka). Linia nr 7 na odcinku od Wyścigowej do Kapuścisk zostanie zawieszona i zastąpiona autobusem.

Warta ponad 150 milionów złotych inwestycja na ul. Kazimierza Wielkiego obejmuje budowę dwóch mostów przez Brdę – tramwajowego i drogowego. W jej ramach przebudowane zostaną również dojazdy do mostów i infrastruktura piesza oraz rowerowa. Elementem kontraktu jest ponadto remont torowiska na ulicy Perłowej i modernizacja jej skrzyżowania z ulicą Toruńską.

Wszystkie prace związane z mostami mają zakończyć się jesienią 2023 roku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lucuś
Lucuś
4 miesięcy temu

Już widzę ten kibel……

Sąsiad
Sąsiad
4 miesięcy temu

Wygląda jak by most miał powstać na Fordońskiej.

Powiązane treści