Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Innowatorzy z Politechniki Bydgoskiej pomogą w zielonej transformacji Polski

Dodano: 21.10.2022 | 11:41

Na zdjęciu: Naukowcy Politechniki Bydgoskiej otrzymali granty.

Fot. Szymon Fiałkowski

Naukowcy z Politechniki Bydgoskiej zdobyli prestiżowe granty w programie Science ONDE Flow Innovation Academy, organizowanego przez toruńską spółkę Onde. Przeznaczą je na badania związane z energią słoneczną. Ich odkrycia mogą pomóc w zielonej transformacji Polski w czasach coraz wyższych rachunków za prąd.

Program grantowy Science ONDE Flow Innovation Academy (SOFIA) wspiera młodych innowatorów, studentów i doktorantów badających odnawialne źródła energii. Aż troje z ośmiu naukowców, do których trafiły granty w pierwszej edycji programu, to osoby związane z Politechniką Bydgoską. W związku z tym to właśnie do Bydgoszczy trafi 50 tysięcy złotych – to największa kwota z puli nagród konkursowych sięgającej 200 tysięcy złotych.

Energia ze słońca w domowym magazynie

Pierwszy z trzech bydgoskich grantów trafi do studentki II roku inżynierii odnawialnych źródeł energii Politechniki Bydgoskiej Anastasii Zelenskiej. Anastasiia bada, czy i w jakim stopniu opłaca się doposażanie domowych instalacji fotowoltaicznych w magazyny energii. Dziś prosument (konsument, który produkuje własny prąd) musi odsprzedawać do i tak przeciążonych sieci nadwyżki energii, które wygeneruje. Z magazynem jego możliwości byłyby znacznie szersze. Mógłby wyprodukowaną energię ze słońca przechować i wykorzystać w dogodnym dla siebie momencie – np. w nocy lub podczas awarii sieci energetycznej.


Prof. Marek Adamski: Zainteresowanie naszą uczelnią jako Politechniką Bydgoską wyraźnie wzrosło [WYWIAD]


Celem symulacji jest próba odpowiedzi na pytanie, czy w polskich realiach środowiskowych i prawnych magazyn energii jest dobrym i opłacalnym rozwiązaniem. Własny magazyn energii to na pewno krok do niezależności energetycznej i bardziej zielonej Polski. Wyniki naszych badań powinny dostarczyć argumenty do dyskusji o racjonalności i opłacalności takiego zastosowania – mówi studentka Politechniki Bydgoskiej.

Minimum powierzchni, maksimum energii

Projekt innej bydgoskiej innowatorki docenionej w programie SOFIA, doktorantki z IV roku Szkoły Doktorskiej Politechniki Bydgoskiej Patrycji Walichnowskiej, też dotyczy instalacji fotowoltaicznych. Patrycja bada, na jakim podłożu – trawie, piasku czy betonie – najlepiej montować dwustronne moduły PV, które część energii generują z promieni odbijanych od gruntu.

Celem projektu jest popularyzacja tego rodzaju instalacji oraz wskazanie najlepszego podłoża w warunkach krajowych – mówi Patrycja Walichnowska – Warto podkreślić, że systemy dwustronne zajmują mniejszą powierzchnię instalacji, a co za tym idzie mniej ingerują w naturę i generują mniejsze opłaty za dzierżawę gruntu. Za to dają dużo wyprodukowanej energii – dodaje.

Jak zaprojektować farmę fotowoltaiczną?

Studenci z Politechniki Bydgoskiej badają też, jak efektywnie zaprojektować farmę fotowoltaiczną w warunkach małej dostępnej powierzchni działki. Podmioty komercyjne, które chcą dzisiaj inwestować w OZE, muszą mierzyć się z szeregiem wyzwań, jak wybranie działki, przygotowanie projektu koncepcyjnego, przyłączenie do sieci elektroenergetycznej czy uzyskanie koncesji. Jeden z beneficjentów programu grantowego Science ONDE Flow Innovation Academy – Rafał Piechocki z IV roku Inżynierii OZE z Politechniki Bydgoskiej – postara się rozwiać wątpliwości potencjalnych inwestorów.

Prowadzimy symulacje, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie o to, jak zainwestować, żeby osiągnąć najwyższą efektywność z elektrowni fotowoltaicznej. Sprawdzamy, jaka jest optymalna powierzchnia pod wyprodukowanie 1 megawatta energii, jak ją zaprojektować, by nie doprowadzić do nadprodukcji energii w południe, lecz produkować równomiernie przez cały słoneczny dzień itd. – wyjaśnia Rafał Piechocki.

Zielona transformacja Polski

Zgłoszenia do programu SOFIA spłynęły z całej Polski. Wśród innych zwycięskich projektów znalazły się takie rozwiązania jak: hodowla grzyba bioluminescencyjnego do oświetlania ulic, modelowanie prognozy pogody na potrzeby OZE czy stworzenie platformy do społecznościowego finansowania budowy farm fotowoltaicznych.

Wspieramy badania naukowe, które przyspieszą zieloną transformację Polski. Być może uda się część zwycięskich projektów skomercjalizować albo skojarzyć beneficjentów ze sponsorami. Priorytetem jest jednak rozwój OZE w oparciu o badania naukowe. Popularyzacja zielonej energetyki i coraz większa moc zainstalowana w OZE zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski i pozwoli przyrodzie oddychać zielonymi płucami – mówi Szymon Witoszek, członek kapituły programu grantowego SOFIA i dyrektor ds. rozwoju w ONDE. ONDE, lider branży odnawialnych źródeł energii w Polsce, jest obok firmy Huawei Polska głównym sponsorem konkursu SOFIA. Jest też jego inicjatorem i organizatorem.

Program wsparcia projektów innowacyjnych i naukowych SOFIA jest jednym z filarów programu ONDE Flow, którego fundamentem jest edukacja w zakresie odnawialnych źródeł energii i tematów pokrewnych.

CZYTAJ TAKŻE: Park & Ride w Bydgoszczy: Ceny i zasady korzystania

Błażej Bembnista