[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Park & Ride w Bydgoszczy: Ceny i zasady korzystania

Dodano: 20.10.2022 | 09:14

Na zdjęciu: System Park & Ride w Bydgoszczy rozpoczyna funkcjonowanie.

Fot. Szymon Fiałkowski

25 października 2022 roku rozpocznie funkcjonowanie system Park & Ride w Bydgoszczy. Zgodnie z ideą rozwiązań „Parkuj i Jedź” kierowcy mają zostawiać samochody na specjalnie wybudowanych parkingach, a następnie korzystać z przesiadki na tramwaj lub autobus. Gdzie parkować w Bydgoszczy? Jakie są ceny korzystania z Park & Ride?

System rozpocznie funkcjonowanie we wtorek, 25 października. Na początek zostanie uruchomiony parking przy rondzie Maczka. Jeżeli testy przebiegną pomyślnie, to w ciągu dwóch tygodni zostaną otwarte kolejne parkingi.

Systemy Park & Ride można spotkać w wielu miastach Europy. Ich głównym celem jest zachęcenie kierowców przyjeżdżających do dużego miasta, aby zostawili samochód na obrzeżach i przesiedli się na komunikację miejską. W ten sposób przyjezdni kierowcy mają uniknąć problemów z tym, gdzie zaparkować w Bydgoszczy.

Parkingi „Parkuj i jedź” są szczególnie przydatne dla osób dojeżdżających do pracy z okolicznych miejscowości oraz dla turystów, którzy mogą wygodnie zaparkować.

Park & Ride w Bydgoszczy ma doprowadzić do zmniejszenia liczby samochodów w centrum na korzyść ruchu pieszego, rowerowego i komunikacji publicznej, które mają być traktowane priorytetowo w centrum miasta.

Parkingi w Bydgoszczy – system Parkuj i Jedź

Koncepcja dla bydgoskiego systemu Park & Ride (Parkuj i Jedź) powstała w 2018 roku. Łącznie zaproponowano wówczas 14 lokalizacji. Do tej pory zrealizowano pięć z nich.

Wszystkie są wyposażone w monitoring, a wjazd ograniczono szlabanem. Na drogach wjazdowych do Bydgoszczy znajdują się tablice przedstawiające informacje o liczbie miejsc dostępnych na danym parkingu. Zapowiadane jest także utworzenie specjalnej aplikacji Park&Ride Bydgoszcz na smartfony z system IOS i Android.

Parking Las Gdański

Parking został zlokalizowany przy skrzyżowaniu Gdańska – Rekreacyjna. Może być wykorzystywany szczególnie przez kierowców jadących z rejonu gmin Osielsko i Dobrcz, z Pruszcza, Świecia czy z trasy S5.

Do dyspozycji kierowców jest 125 miejsc.

Z parkingu można przesiąść się na:

 • tramwaj linii nr 1 (kierunek Wilczak),
 • tramwaj linii nr 2 (kierunek Kapuściska),
 • tramwaj linii nr 10 (kierunek Niepodległości),
 • autobus linii nr 52 (kierunek Błonie)
 • autobus linii nocnej 31N (kierunek Łoskoń/Zajezdnia).

Parking Rondo Kujawskie

Parking został wybudowany w pasie dzielącym jezdnie ulicy Kujawskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie stacji Orlen. Może być wykorzystywany szczególnie przez kierowców jadących z rejonów Brzozy, Nowej Wsi Wielkiej, Łabiszyna, Inowrocławia oraz z drogi krajowej nr 10 (Solec Kujawski, Toruń, autostrada A1).

Do dyspozycji kierowców jest 140 miejsc parkingowych.

Z parkingu można przesiąść się na:

 • tramwaj linii nr 2 (kierunek Kapuściska lub kierunek Las Gdański),
 • tramwaj linii nr 9 (kierunek Glinki lub kierunek Rycerska),
 • linii nr 11 (kierunek Bielawy lub kierunek Wyżyny),
 • autobus linii 53 (kierunek Dworzec Błonie lub kierunek Łukasiewicza),
 • autobus linii 56 (kierunek Belma lub kierunek Glinki BFM),
 • autobus linii 57 (kierunek Błonie lub kierunek Dworzec Główny),
 • autobus linii 61 (kierunek plac Kościeleckich lub kierunek Rekinowa),
 • autobus linii 64 (kierunek Barwna lub kierunek Morska),
 • autobus linii 69 (kierunek Błonie lub kierunek Tatrzańskie),
 • autobus linii 79 (kierunek Glinki lub kierunek Rycerska),
 • autobus linii 80 (kierunek Dworzec Główny lub kierunek Port Lotniczy),
 • autobus linii 89 (kierunek Błonie lub kierunek Tatrzańskie),
 • autobus linii nocnej 31N (kierunek Dworzec Leśne lub Łoskoń/Zajezdnia),
 • autobus linii nocnej 32N (kierunek Tatrzańskie lub kierunek Dworzec Błonie)
 • autobus linii nocnej 36N (kierunek Łęgnowo lub kierunek Nakielska/Lisia).

Parking na Węźle Zachodnim

Parking powstał przy skrzyżowaniu ul. Nad Torem i Grunwaldzkiej. Pomieści 75 pojazdów. Może być wykorzystywany przez kierowców jadących z rejonów Koronowa, Pawłówka, Nakła, Sicienka czy Sępólna Krajeńskiego.

Z parkingu można przesiąść się na:

 • autobus linii 51 (kierunek Czyżkówko lub kierunek Plac Kościeleckich),
 • autobus linii 58 (kierunek Plac Kościeleckich lub kierunek Smukała),
 • autobus linii 61 (kierunek Plac Kościeleckich lub kierunek Rekinowa),
 • autobus linii 71 (kierunek Morska lub kierunek Rekinowa),
 • autobus linii 77 (kierunek Morska lub kierunek Niklowa),
 • autobus linii 83 (kierunek Czyżkówko lub kierunek Tatrzańskie),
 • autobus linii nocnej 34N (kierunek Plac Kościeleckich lub kierunek Smukała),
 • autobus linii nocnej 35N (kierunek Plac Kościeleckich lub kierunek Rekinowa).

Parking Przylesie

Parking został wybudowany w pobliżu skrzyżowania ulic Akademickiej i Korfantego. Może być wykorzystywany przez kierowców jadących z Fordonu oraz z rejonów Osielska, Jarużyna, Ostromecka, Dąbrowy Chełmińskiej czy Unisławia.

Znajduje się na nim 160 miejsc.

Z parkingu można przesiąść się na:

 • tramwaj linii nr 3 (kierunek Wilczak),
 • tramwaj linii nr 5 (kierunek Rycerska),
 • tramwaj linii nr 7 (kierunek Kapuściska),
 • tramwaj linii nr 10 (kierunek Las Gdański),
 • autobus linii nr 69 (kierunek Błonie),
 • autobusy linii nr 81 i 82 realizujące kursy wewnątrz Fordonu,
 • autobus linii 83 (kierunek Czyżkówko),
 • autobus linii 89 (kierunek Błonie),
 • autobus linii nocnej 31N (kierunek Dworzec Leśne),
 • autobus linii nocnej 32N (kierunek Tatrzańskie)

Zobacz prezentację wideo parkingu na Przylesiu

Parking wielopoziomowy przy ul. Grudziądzkiej

Parking wielopoziomowy powstał w samym centrum miasta, tuż przy budynku Urzędu Miasta Bydgoszczy. Znajduje się na nim 285 miejsc.

Wbrew idei systemów Park & Ride, parking przy ulicy Grudziądzkiej stwarza możliwość, aby zaparkować w Bydgoszczy w samym centrum miasta. Można się stąd pieszo lub na przykład rowerem albo hulajnogą przedostać się na Starówkę – parking jest położony jest ok. 5 minut drogi pieszo od Starego Rynku.

W systemie Park & Ride funkcjonuje jedna część parkingu przy ul. Grudziądzkiej, natomiast druga działa w ramach Strefy Płatnego Parkowania. Oznacza to, że ta część jest bezpłatna od poniedziałku do piątku po godz. 17:00 oraz w soboty i w niedziele.

Otrzymaliśmy też informację od jednego z Czytelników o problemach z korzystaniem z aplikacji mobilnych umożliwiających opłacenie parkowania. – Jesteśmy w stałym kontakcie z operatorami aplikacji mobilnych w celu jak najszybszego uruchomienia strefy C aplikacjach. Do tego czasu kierowcy mogą opłacać w aplikacji parkingi na Grudziądzkiej (SPP) tak jak w strefie A. Nie ma jednak przyznanych 30 minut bezpłatnych. Tę funkcję właśnie starają się wprowadzić operatorzy – mówi nam rzecznik drogowców Tomasz Okoński.

Park & Ride w Bydgoszczy. Cennik i opłaty

Koszt postoju na Park & Ride w Bydgoszczy jest uzależniony nie tylko od czasu korzystania, ale także od liczby pasażerów, którzy także mogą korzystać z przejazdów komunikacją miejską. Warunkiem jest jednak wspólna podróż jednym pojazdem.

W Park & Ride w Bydgoszczy funkcjonuje jedna cena dla kierowców samochodów i motocykli. Ratusz tłumaczy bowiem, że bilet za pozostawienie pojazdu upoważnia także do korzystania z komunikacji miejskiej.

Cennik Park& Ride Bydgoszcz: poniedziałek – piątek (parkingi Las Gdański, rondo Kujawskie, Węzeł Zachodni, Przylesie):

Park & Ride w Bydgoszcz ceny
(kliknij, aby powiększyć)

Cennik Park& Ride Bydgoszcz: poniedziałek – piątek (Grudziądzka, nie dotyczy Strefy Płatnego Parkowania):

Park & Ride Grudziądzka ceny
(kliknij, aby powiększyć)

Cennik Park& Ride Bydgoszcz: weekendy oraz dni ustawowe wolne od pracy:

Park & Ride Bydgoszcz ceny
(kliknij, aby powiększyć)

Koszt parkowania przez 1 godziną w systemie Park & Ride Bydgoszcz (poza ul. Grudziądzką) to w przypadku 1 lub 2 osób uprawnionych do jazdy w komunikacji miejskiej 6 zł. Koszt parkowania przez 9 godzin dla 1 lub 2 osób to 12 zł.

Koszt postoju w strefie płatnego parkowania (podstrefa A) przez 3 godziny to 13,70 zł. To tyle samo co w parkingu Park & Ride na Grudziądzkiej, Zdecydowanie tańsze są w tym przypadku pozostałe parkingi Park & Ride w Bydgoszczy, gdzie 12 zł kosztuje cały dzień postoju. Jednocześnie można dodać, że koszt biletu 20-minutowego na komunikację miejską to obecnie 3 zł (bilet normalny), zaś koszt biletu dobowego to także 12 zł (bilet normalny).

W przypadku pozostawienia pojazdu na parkingu po zakończeniu doby parkingowej, czyli po upłynięciu 24 godzin od wjazdu na parking, opłata za każde kolejne rozpoczęte 24 godziny wynosi 100 zł.

Obecnie nie są dostępne bilety okresowe dla systemu Park & Ride w Bydgoszczy.

Przesiadka na tramwaj lub autobus z Park & Ride w Bydgoszczy

Podczas kontroli biletów w pojeździe komunikacji miejskiej należy okazać bilet uzyskany na parkingu. Na tym samym bilecie mogą podróżować także pasażerowie auta – maksymalnie 5 osób. Warunek jest jednak taki, że wszyscy muszą jechać wspólnie tym samym pojazdem komunikacji miejskiej – nie można się rozdzielić. Na Park & Ride w Bydgoszczy wydawany jest bowiem jeden bilet

Zaparkowanie pojazdu na cały dzień i późniejsza jazda komunikacją miejską dla dwóch osób to koszt 12 zł. Cena dla samego kierowcy lub kierowcy z jednym pasażerem jest więc taka sama. Koszt rośnie dopiero w przypadku drugiego, trzeciego i czwartego pasażera.

Osoby mające bilet sieciowy nie są upoważnionego do korzystania na jego podstawie z systemu Park&Ride w Bydgoszczy. Wjeżdżając na parking, muszą pobrać nowy bilet. Urząd Miasta Bydgoszczy zapowiada jednak, że możliwe są zmiany w tym zakresie.

Jak korzystać z parkingów Park & Ride w Bydgoszczy?

Po podjechaniu przed szlaban wjazdowy należy pobrać bilet i zachować go ze sobą. Będzie to bilet uprawniający do podróży komunikacja miejską przez jedną lub dwie osoby.

Jeśli samochodem podróżują więcej niż dwie osoby, które chcą później jeździć komunikacją miejską, to po zaparkowaniu należy podejść do kasy i wymienić bilet na nowy. Należy wówczas włożyć do automatu bilet parkingowy otrzymany przy wjeździe, zaznaczyć, ile osób ma być uprawnionych do jazdy komunikacją miejską, a następnie zaakceptować.

Po powrocie na parking należy opłacić parkowanie w automacie zgodnie z liczbą godzin, które minęły od wjazdu. Od momentu opłacenia kierowca ma 10 minut na wyjazd z parkingu. W przypadku zagubienia biletu należy zapłacić 100 zł za dobę parkingową.

W przypadku awarii biletomatu Park & Ride w Bydgoszczy lub szlabanu należy dzwonić pod numerem telefonu 52 582 24 88 lub 52 582 24 88 lub przez Intercom bezpośrednio do Centrum Nadzoru Systemu.

Zarządca parkingów Park & Ride w Bydgoszczy nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku kradzieży, zniszczenia, uszkodzenia pojazdów znajdujących się na terenie parkingów.

Park & Ride w Bydgoszczy: Ceny i zasady korzystania
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Seba
Seba
3 miesięcy temu

Czyli podchodzimy pod szlaban, pobieramy bilet i jeździmy komunikacją miejską za darmo.
Genialne!

Zenek
Zenek
3 miesięcy temu

Ile placa urzednicy pracujacy obok?

Wodkateam
Wodkateam
3 miesięcy temu

Seba, jakie genialnie?
Za taką kwotę to ludzie zaparkują przy markecie i podejdą kawałeczek do urzędasa bez stresu.

Kazimierz
Kazimierz
2 miesięcy temu

A co dla osób niepełnosprawnych. Posadaczy „Karty Parkingowej dla osób niepełnosprawnych”?

Dariusz
Dariusz
9 dni temu

Bardzo dobre rozwiązanie, na miarę wielkiej metropoli, ale my lubimy jeździć autami i musi trochę czasu upłynąć jak dojrzejemy do rozwiązań europejskich.

Mariusz
7 dni temu

Może to dobry pomysł ale . Parkowanie w weekend ( parking rondo Maczka ) jest płatny a w mieście nie . Przed przebudową ten parking był całkowicie bezpłatny i stały tam auta a teraz jest pusty .