[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Opera Nova świętuje jubileusz. Jakie atrakcje czekają na widzów?

Dodano: 06.09.2016 | 10:26

To już 60 lat istnienia bydgoskiej sceny operowej.

Na zdjęciu: Budynek opery Nova znajduje się w pobliżu Wyspy Młyńskiej.

Fot. Justyna Wróblewska

W 1956 roku zainaugurowano działalność bydgoskiej sceny operowej. W tym roku przypada 60. rocznica tego wydarzenia. W jaki sposób świętowany będzie jubileusz?

60. sezon artystyczny bydgoskiej sceny operowej rozpocznie się już w tym tygodniu poprzez jutrzejszy spektakl operetki „Baron cygański”. Jednak prawdziwie świętowanie jubileuszu zaplanowano na przyszły miesiąc. 1 października w Operze Nova odbędzie się Koncert Jubileuszowy z okazji 60-lecia Opery Bydgoskiej. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19:00. Podczas niego zaprezentuje się cały zespół bydgoskiej opery oraz goście specjalni, czyli Adam Woźniak i Ola Olczyk. W trakcie koncertu, sponsorowanego przez Miasto Bydgoszcz, widzowie będą mogli zobaczyć m.in. fragmenty spektakli, które były grane na bydgoskiej scenie już jakiś czas temu oraz tych, które można zobaczyć w aktualnym repertuarze. Podczas wieczoru nie zabraknie również elementów humorystycznych t.j. fragmentów nagrań sprzed kilku lat związanych m.in. z operą oraz jej załogą. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koncert Jubileuszowy zostanie powtórzony również 2 października o godz. 18:00.

Jubileusz jest też dobrą okazją do wręczenia nagród m.in. dla artystów. Osoby najbardziej zasłużone kulturze otrzymają medale Gloria Artis. Przekazane zostaną także inne wyróżnienia i nagrody. Jednak tej ceremonii nie zobaczą widzowie. Odbędzie się ona przed koncertem jubileuszowym w sali kameralnej. Dlaczego? – Chcemy oszczędzić widzom tej długiej ceremonii wręczania nagród – wyjaśnia dyrektor Opery Nova w Bydgoszczy, Maciej Figas.

Kolejny sezon artystyczny to również okazja do zaprezentowania zmian, jakie zaszły w operze. Przede wszystkim do grona solistów dołączyły dwie nowe osoby: Janusz Żak oraz Sławomir Kowalewski. Tegoroczną premierą jesienną jest „Stabat Mater / Harnasie”. Inscenizację i choreografię tego spektaklu stworzył Robert Bondara. Natomiast w tym roku gospodarzem koncertów sylwestrowych będzie Maciej Stuhr, a sprzedaż biletów na nie rozpocznie się 24 października.

Czym jeszcze ten sezon wyróżni się od poprzednich? Przede wszystkim wydaniem dwóch płyt DVD. Na płytach wydane mają zostać spektakle „Rusałka” oraz „Zniewolony umysł”. Dlaczego akurat te? – Chcemy utrwalić coś, co było fenomenem i zachwyciło nawet tych, którzy nie lubią baletu – mówi Maciej Figas. Promocja płyt w naszym mieście rozpocznie się już niedługo. Jeśli plan wydania płyt zostanie zrealizowany, a wszystko na to wskazuje, to będą to pierwsze nagrania spektaklów operowych w technologi Blu-ray.

Ponadto w związku z jubileuszem bydgoskiej sceny operowej przygotowano specjalną ofertę dla równolatków opery. Osoby, które w tym sezonie artystycznym, czyli do końca czerwca, skończą 60 lat, mogą nabyć specjalny bilet za 60 groszy. Bilet obowiązywać będzie na dowolny spektakl grany w tym miesiącu, w którym urodziła się osoba pragnąca skorzystać z oferty. Z promocji wyłączone są bilety na premiery. Dokładny repertuar Opery Nova w Bydgoszczy można znaleźć na stronie internetowej www.opera.bydgoszcz.pl.