Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Osielsko z dofinansowaniem na panele słoneczne. Będą zamontowane na szkołach

Dodano: 19.11.2019 | 11:32

Na zdjęciu: Panele słoneczne.

Fot. Freeimages

Gmina Osielsko otrzymała blisko pół miliona złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego na budowę paneli słonecznych na czterech szkołach i 13 posesjach prywatnych. Całkowity koszt projektu to 1,1 miliona złotych.

Projekt dotyczy budowy jednostek wytwarzania energii elektrycznej (mikroinstalacji) z odnawialnych źródeł energii. Na dachu czterech szkół na terenie gminy (w Osielsku, Niemczu, Żołędowie i Maksymilianowie) oraz 13 posesjach prywatnych zostaną zamontowane instalacje fotowoltaiczne.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, przyczyną realizacji inwestycji są ograniczone dotąd środki finansowe na wdrażanie nowoczesnych i kompleksowych rozwiązań w zakresie odnawialnych źródeł energii, niską efektywność wykorzystania energii oraz brak miejscowych źródeł energii elektrycznej wymuszający korzystanie z zewnętrznych źródeł dostaw energii.

Uzasadnieniem projektu jest też potrzeba zastosowania alternatywnych energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań w zakresie zużycia energii elektrycznej. Warto dodać, że tradycyjna infrastrukturą w zakresie pozyskiwania energii elektrycznej nie przyczynia się do osiągnięcia wysokiego poziomu ochrony środowiska.

Skutkiem takiego stanu są: wysokie koszty energii, wysokie zużycie energii elektrycznej w wyniku strat na przesyle oraz strat spowodowanych okresowymi spadkami napięcia i przerwami w dopływie energii i wysoka emisja zanieczyszczeń powietrza w wyniku użycia paliw kopalnych na potrzeby produkcji energii elektrycznej – wymieniają autorzy opisu zadania.

Gmina Osielsko otrzymała dofinansowanie w wysokości 487 017 złotych. Całkowity koszt projektu to 1,1 miliona złotych. Uroczyste wręczenie umowy nastąpiło we wtorek, 19 listopada w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Warto dodać, że w projekcie budżetu gminy Osielsko na 2020 rok na realizacje paneli fotowoltaicznych zapisano 360 000 złotych dla odbiorców indywidualnych. Wydatki na budowę paneli na szkołach zapisano w wydatkach na inwestycje w placówkach oświatowych – wynoszą one 1 276 000 złotych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments