Bydgoszcz
16C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 16 • L 14
15C
Pt
11C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleOszustwo na koronawirusa. Bydgoszczanka przekazała pieniądze na zastrzyki dla wnuczki
18.08.2021 | 13:47

Oszustwo na koronawirusa. Bydgoszczanka przekazała pieniądze na zastrzyki dla wnuczki

Na zdjęciu: Policjanci przypominają o oszustwach metodą na wnuczka i na policjanta.

Fot. Szymon Fiałkowski

We wtorek w Bydgoszczy doszło do dwóch oszustw. W obu przypadkach złodzieje przekonali starsze kobiety do przekazania pieniędzy, podając się za policjantów.

Pierwsza z kobiet odebrała telefon z zapytaniem o adres pod pretekstem dostarczenia przesyłki. Następnie zadzwonił do niej mężczyzna podający się za policjanta, który poinformował, że jej pieniądze są zagrożone i musi je przekazać funkcjonariuszom. – Kobieta nie podejrzewając złych intencji dzwoniącego mężczyzny, wyrzuciła z balkonu reklamówkę z zawartością 44 tysięcy złotych – mówi podkom. Lidia Kowalska z KWP w Bydgoszczy. Po pewnym czasie zorientowała się, że została oszukana i sprawa została zgłoszona na komendę.

Po fakcie zamiary oszustów przejrzała też 89-letnia bydgoszczanka oszukana przez mężczyznę, który podał się za policjanta dzwoniącego ze szpitala. Poinformował kobietę, że jej wnuczka jest chora na COVID-19 i potrzebne są pieniądze  na zastrzyki. Pod jej drzwi przyszedł mężczyzna, który odebrał 6 tysięcy złotych.
Policjanci nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana, bardzo często wcześniej przekazując oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągając kredyty – ostrzega podkom. Lidia Kowalska.

Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta” to oszustwa, w których ofiarami są przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna –  wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt i podają się za członka rodziny, przyjaciela, a ostatnio najczęściej policjanta. W tym ostatnim przypadku informują najczęściej, że prowadzą akcję przeciwko przestępcom, którzy okradają ludzi z oszczędności ich życia. Do tego prowadzą rozmowę w taki sposób, że osoba pokrzywdzona jest przekonana, że rozmawia z prawdziwym policjantem.

Apelujemy również do bliskich osób starszych – zadbajcie  o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę – mówi podkom. Kowalska.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści