Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W weekend otwarcie Rynku w Starym Fordonie. Znamy program wydarzeń

Dodano: 31.05.2022 | 11:31

Na zdjęciu: Kulminacją otwarcia Rynku w Starym Fordonie będzie pokaz świetlno-muzyczny nowej fontanny.

Fot. ZDMiKP

W piątek, 3 czerwca nastąpi uroczyste otwarcie Rynku w Starym Fordonie po rewitalizacji. Tego dnia, jak również w sobotę, urząd miasta przygotował sporo atrakcji: pokazy świetlno-muzyczne nowej fontanny, koncerty, animacje dla dzieci czy stanowiska z food truckami.

Odnowienie centralnego placu Starego Fordonu to jeden z elementów trwającej rewitalizacji tej części Bydgoszczy. Prace na Rynku rozpoczęły się latem ubiegłego roku – ich wykonawcą była firma Steinbudex. Koncepcja została wybrana w miejskim konkursie; jej autorami są Łukasz Pieńczykowski i Jakub Bartkowiak. To właśnie ich wizje, po niewielkich modyfikacjach, możemy zobaczyć w rzeczywistości.

Remont starofordońskiego Rynku objął wymianę nawierzchni: kostkę typu polbruk zastąpiono kostką kamienną. W rogu od strony ulicy Bydgoskiej ułożono herb Fordonu, a na deptaku od strony ulicy Sikorskiego zastosowano elementy ceglane. Największą atrakcją odnowionego placu jest fontanna o średnicy 22,5 metra, będąca jedynym takim obiektem w Polsce. Efekty wodne tworzy 37 dysz dających możliwości tworzenia obrazów wodnych zarówno w poziomie. jak i w pionie; dodatkowo wodotrysk jest wyposażony w 74 dysze mgławiące. Tryskające strumienie wody są skoordynowane z efektami świetlnymi i muzyką. Konstrukcja fontanny umożliwia zamianę jej w miejsce na scenę do wydarzeń plenerowych czy lodowisko.

Zobacz zdjęcia z testów nowej fontanny w Starym Fordonie

Ważnym elementem zmodernizowanego placu jest mała architektura. Na jego trzech stronach pojawiły się drewniane siedziska – na kamiennych oparciach przy ławeczkach wbudowane zostały ładowarki indukcyjne do telefonów, a od wschodu i zachodu także nowe nasadzenia. Szczególną uwagę zwracają półkoliste ławki wkomponowane w rosnące od południa lipy. Na Rynku umieszczono także inne elementy małej architektury, takie jak stylowe lampy, hydrant czy maszty flagowe. W płycie Rynku znalazł się fundament pod choinkę, a także wiele punktów świetlnych; zadbano także o nowe podświetlenie kościoła św. Mikołaja oraz inne historyczne akcenty, takie jak tablica z historią świątyni czy odnowienie i przesunięcie pomnika ku czci mieszkańców poległych podczas II wojny światowej. Całość prac pochłonęła siedem milionów złotych.

Otwarcie Rynku w Starym Fordonie – program

Uroczyste otwarcie Rynku w Starym Fordonie zaplanowano na nadchodzący weekend. W piątek, 3 czerwca o godzinie 20:00 nastąpi oficjalne zakończenie inwestycji z udziałem władz miejskich. Podczas wydarzenia nastąpi ceremonia wmurowania kapsuły czasu, zachowującej ślady historii Starego Fordonu dla przyszłych pokoleń. Następnie, o godzinie 20:30 odbędzie się koncert artystów z grupy Tenor Trio, znanej z doskonałych aranżacji najsłynniejszych arii operetkowych, pieśni neapolitańskich, hitów musicalowych oraz piosenek znanych i lubianych na całym świecie. Kulminacją otwarcia Rynku w Starym Fordonie będzie premierowy pokaz świetlno-muzyczny nowej fontanny, który rozpocznie się o godzinie 22:00.

W sobotę, 4 czerwca w Starym Fordonie również przygotowano moc atrakcji dla bydgoszczan. Od godziny 15:00 do 18:00 na Rynku przygotowano szereg konkursów, pokazów i animacji dla najmłodszych. O 18:00 rozpocznie się cykl koncertów, a o 22:00 – ponowny pokaz świetlno-muzyczny przy fontannie. Jak przekazuje bydgoski ratusz, w piątek i sobotę na przyległej do Rynku ulicy Sikorskiego zaparkuje wiele foodtrucków z przekąskami i napojami.

Otwarcie Rynku w Starym Fordonie – zmiany w ruchu i komunikacji miejskiej

W związku z otwarciem zrewitalizowanego serca Starego Fordonu wprowadzone zostaną duże zmiany w organizacji ruchu oraz w komunikacji miejskiej. W piątek, 3 czerwca w godzinach 19:00 – 23:00 oraz w sobotę, 4 czerwca od godziny 14:00 do północy zamknięte zostaną ulice: Bydgoska (od ulicy Filomatów do Rynku) oraz Wyzwolenia (od skrzyżowania z Pielęgniarską do Rynku) Dojazd nimi będzie możliwy wyłącznie dla mieszkańców posesji zlokalizowanych na zamkniętych odcinkach. Ponadto, na ulicy Cechowej od Cierpickiej do Pielęgniarskiej zostanie wprowadzony zakaz parkowania pojazdów, a ulice Sikorskiego, Kapeluszników oraz Ordynacka staną się dwukierunkowe. Dodatkowo, od piątku, od godziny 9:00 do północy w sobotę zamknięta dla ruchu zostanie ul. Sikorskiego na wysokości więzienia. Miejsce to będzie przeznaczone dla food trucków.

Otwarcie Rynku w Starym Fordonie oznacza też zmiany w kursowaniu linii autobusowych 65, 81, 82 i 40. Będą one obowiązywać w piątek od godziny 18:00 do końca dnia, a w sobotę – od 14:00 do końca dnia. Jak przekazuje ZDMiKP, linia 65 w obu kierunkach będzie kursować trasą czasowo zmienioną ulicami: Fordońską, Ametystową, Kasztelańską i Andersa. Zmiana obejmie odcinek od przystanku Fordońska/Wiadukt do Andersa/Wyzwolenia. Linie 81 i 82 także pojadą Ametystową, Kasztelańską i Andersa, lecz potem w obu kierunkach będą wykonywać wjazd kieszeniowy na ulicę Wyzwolenia w celu obsługi przystanków Swobodna i Styki. Również „40” do Ostromecka będzie kursować Andersa, Kasztelańską i Ametystową, by od mostu Fordońskiego powrócić na stałą trasę.

Na trasie objazdu będą obowiązywały wszystkie istniejące przystanki. Dodatkowo, na trasie objazdu dla tych linii będą funkcjonowały dwa tymczasowe przystanki na ulicy Ametystowej (na wysokości Bydgoskiej Fabryki Mebli) – zaznacza Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

Otwarcie Rynku w Starym Fordonie ma przyciągnąć sporo mieszkańców Bydgoszczy, zwłaszcza Fordonu. Drogowcy zachęcają, by na wydarzenie udać się komunikacją miejską – w ramach możliwości linie 65, 81 czy 82 będą obsługiwane autobusami przegubowymi. Wydłużone zostaną też godziny kursowania wybranych linii autobusowych i tramwajowych, które ułatwią powrót z imprezy do centrum Bydgoszczy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments