Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Park Akademicki – fordoński kandydat w plebiscycie inwestycyjnym. Jak ma wyglądać? [WIZUALIZACJE]

Dodano: 15.04.2021 | 19:17

Na zdjęciu: Wizualizacje zagospodarowania Parku Akademickiego przygotowała pracownia projektowa PiK.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Czy w plebiscycie inwestycyjnym silna liczebnie społeczność Fordonu wskaże, by to Park Akademicki był jednym z pierwszych zadań, które w najbliższym czasie zrealizuje miasto? Plany rewitalizacji glinianek przy ulicy Rejewskiego są znane od kilku lat – o ich szczegółach podczas spotkania konsultacyjnego online mówili zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel i przewodniczący Rady Osiedla Nowy Fordon Jan Kwiatoń.

Realizacja Parku Akademickiego to projekt rewitalizacji terenów pogórniczych – tzw. glinianek – w rejonie ulicy Rejewskiego przy CH Auchan. W 2017 roku ich obszar stał się użytkiem ekologicznym. Wtedy też miasto przedstawiło pierwsze plany inwestycji. W tej chwili urzędnicy dysponują koncepcją projektową całego Parku Akademickiego, ale też szczegółowym projektem i pozwoleniem na budowę dla I etapu zadania. – Ten obszar można wykorzystać jako nową przestrzeń sportowo-rekreacyjną w Fordonie – podkreślił zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel.




W ramach I etapu tworzenia Parku Akademickiego powstaną nowe ciągi pieszo-rowerowe wraz z elementami małej architektury (ławki, pergole, kosze na odpady) i toaletami, a także ścieżka przyrodniczo-edukacyjna. Największą atrakcją ma być 15-metrowa drewniana wieża widokowa. Teren zostanie oświetlony i wyposażony w parking dla samochodów ze stanowiskami dla osób z niepełnosprawnościami – dojazd do miejsc postojowych zaplanowano od strony ulicy Rejewskiego. Zaprojektowano też kilka pomostów, a także przejścia dla dziko żyjących zwierząt.

Koszt I etapu zadania oszacowano na 8,5 miliona złotych. Jak zaznaczył Sztybel, w kolejnych częściach rewitalizacji glinianek miałyby powstać m.in. boiska sportowe czy ewentualne miejsca na foodtrucki.

Projekt rewitalizacji fordońskich akwenów jest od lat oczkiem w głowie tamtejszych społeczników. Jak podkreślił przewodniczący Rady Osiedla Nowy Fordon Jan Kwiatoń, na pomysł utworzenia parku wpłynęły podwodne obserwacje tamtejszej flory. – W 2008 roku zanurkowaliśmy w glinance. Zaskoczyła nas różnorodność roślin. Postanowiliśmy dążyć do tego, aby ten obszar stał się miejscem rekreacji – zaznaczył. Same zbiorniki udało się też uchronić przed zasypaniem, co otworzyło drogę do ich zagospodarowania. Hamulcem planów powstania parku – poza brakiem funduszy – były też kwestie własnościowe. Część terenu była własnością Skarbu Państwa, co jednak kilka lat temu udało się uregulować.

Park Akademicki w tym miejscu to bijące serce natury w klatce betonozy Fordonu. Powinniśmy zatem dążyć do jego powstania. Może niedługo dojedziemy do niego Wielką Pętlą Fordonu – snuł wizję przewodniczący Rady Osiedla Nowy Fordon.

Głosowanie na kolejność realizacji miejskich inwestycji trwa do 21 maja. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

fordon