Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W czwartek częściowe otwarcie parkingu wielopoziomowego przy Grudziądzkiej. Klienci urzędu będą mogli parkować 30 minut za darmo

Dodano: 13.07.2022 | 12:46

Na zdjęciu: Parking wielopoziomowy przy Grudziądzkiej pomieści 570 aut. Od 14 lipca będzie można skorzystać z jego części, w skład której wchodzi 270 miejsc.

Fot. Szymon Fiałkowski

W czwartek, 14 lipca otwarta zostanie część parkingu wielopoziomowego przy ulicy Grudziądzkiej. Kierowcy będą mogli skorzystać z 270 miejsc wchodzących w skład Strefy Płatnego Parkowania. ZDMiKP podkreśla, że klienci urzędu miasta będą mogli parkować za darmo przez 30 minut.

Realizacja parkingu wielopoziomowego przy siedzibie urzędu miasta rozpoczęła się jesienią 2020 roku. Prace były realizowane przez firmę Budimex. Po niespełna dwóch latach budowy, a następnie uzyskiwania pozwoleń, obiekt wreszcie zostanie otwarty – acz na razie tylko częściowo. Od jutra (14 lipca) kierowcy będą mogli skorzystać z 270 miejsc parkingowych, które będą funkcjonować na zasadach ogólnych obowiązujących w Strefie Płatnego Parkowania (strefa C).

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wyjaśnia, że petenci urzędu miasta będą mogli parkować przy Grudziądzkiej do 30 minut bez żadnych opłat. Przy wjeździe na parking należy pobrać bilet – gdy klient przekroczy pół godziny, przy wyjeździe zostanie pobrana opłata.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Bydgoszcz zachwyca! W Młynach Rothera o pięknie miasta opowiadały dr Zofia Ruprecht i Anna Perlik-Piątkowska


Drogowcy apelują do kierowców o ostrożność przy korzystaniu z parkingu. – Przy wjeździe na obiekt warto zwrócić uwagę na znaki, gdyż część obiektu nadal będzie niedostępna dla ruchu pojazdów – podkreśla rzecznik prasowy ZDMiKP Tomasz Okoński. Obecnie zamknięta część zostanie otwarta po wakacjach – będą to miejsca włączone w skład systemu Park & Ride. Ich udostępnienie nastąpi wraz z uruchomieniem całego systemu P&R w mieście.

W skład bydgoskiej mutacji systemu „Parkuj i Jedź”, poza częścią obiektu przy Grunwaldzkiej wchodzą także parkingi przy rondzie Kujawskim, ulicach Gdańskiej i Rekreacyjnej w Myślęcinku, węźle Zachodnim i pętli Przylesie w Fordonie. Obiekty są praktycznie gotowe – ostatnie prace trwają już tylko przy parkingu w Fordonie. – Do uruchomienia systemu niezbędny jest jednak nowoczesny system informatyczny do zarządzania, konfigurowania i obsługi tego rodzaju parkingów w mieście. Obecnie trwają testy i ich konfiguracja – podkreśla Okoński.

Parking wielopoziomowy Grudziądzka Bydgoszcz – szczegóły

Nowy parking przy ulicy Grudziądzkiej ma sześć kondygnacji. Docelowo pomieści on 570 samochodów. W obiekcie powstały dwa stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych i 29 miejsc dla osób niepełnosprawnych. Zabezpieczono również dwanaście stanowisk dla motocykli oraz ponad 70 dla rowerów. Dla tych ostatnich – zarówno wewnątrz obiektu, jak i tuż przy nim. W ramach prac powstała też zatoka autobusowa i sygnalizacja świetlna przy wyjeździe z parkingu.

W ramach realizacji sześciokondygnacyjnej budowli powstał także brakujący fragment ul. Wincentyny Teskowej, stanowiącej jedną z dróg dojazdowych do parkingu. – W przyszłym tygodniu rozpoczniemy prace nad oznakowaniem gruntowego parkingu przy tej ulicy, w celu włączenia go strefy płatnego parkowania. W trakcie prowadzonych robót ulica będzie zamknięta – zaznacza rzecznik zarządu dróg.

Na udostępnianej od jutra części parkingu wchodzącej w skład SPP zamontowane zostały już parkometry, kamery i szlabany.
Wykonane zostały też wszystkie prace na drogach dojazdowych, przystanku i chodnikach. Betonowa konstrukcja parkingu została pokryta pionowymi żaluzjami w różnych odcieniach brązu, a dwie pełne ściany, gdzie zaplanowano klatki schodowe z windami, będą pokryte zielenią. – Dopóki jednak rośliny nie oplotą stelaży, zamocowany został tymczasowo sztuczny bluszcz – czytamy w komunikacie drogowców. Od strony frontowej zamontowany jest prosty zegar.

Cała inwestycja kosztowała ponad 40 milionów złotych i została dofinansowana ze środków unijnych (w ramach ZIT). Na to zadanie miasto pozyskało 11,2 miliona złotych wsparcia zewnętrznego.

Warto podkreślić, że parking przy Grudziądzkiej ma obsługiwać również Młyny Rothera. Urzędnicy obiecywali również, że wraz z oddaniem do użytku nowych miejsc przy urzędzie miasta, możliwa będzie likwidacja miejsc w obrębie Starego Miasta. Zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel podkreślał jesienią 2020 roku, że każda taka decyzja zostanie poprzedzona rozmowami ze społecznikami. – Teraz na pewno też tak będzie – dodał. I przypomniał, że obiekt przy siedzibie wielu wydziałów urzędu miasta powstaje także po to, aby miasto miało wybór dotyczący likwidacji miejsc parkingowych w rejonie nowego obiektu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Benc Benc 12
Benc Benc 12
1 rok temu

przez te 30 darmowych minut to w urzędzie można załatwić tyle spraw że HO HO 😉

Bartek
Bartek
1 rok temu

można zrobić siku:)

Olek
Olek
1 rok temu

A ile miejsc oczywiście bezpłatnych przeznaczono dla urzędników?

Marcin
Marcin
1 rok temu

na początek 200 później już 500

Wodkateam
Wodkateam
1 rok temu

30 minut idealne na dojście do toalety, załatwienie konkretnej sprawy (czytaj klocka) i wyjazd.
Przydałby się artykuł czy mają oznaczenia gdzie jest WC. Może te 30 minut będzie za mało jak na publiczny szalet.