Bydgoszcz
3C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 3 • L 3
6C
Wt
6C
Sr
7C
Czw
10C
Pt
9C
Sob
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaPatryk Gulcz: Bydgoska komunikacja ma się czym pochwalić
patryk gulcz - do rozmówki - fot. archiwum prywatne
01.06.2018 | 13:31

Patryk Gulcz: Bydgoska komunikacja ma się czym pochwalić

Na zdjęciu: Patryk Gulcz pozyywnie ocenia ostatnie lata bydgoskiej komunikacji miejskiej.

Fot. arch. prywatne

Rozmowa z Patrykiem Gulczem, prezesem Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy, które organizuje sobotnie urodziny komunikacji miejskiej.

– Bydgoska komunikacja miejska przystępuje do swoich 130. urodzin. W jakiej kondycji będzie świętować?
– Myślę, że w całkiem dobrej. Jeżdżę po różnych miastach i mam okazję do porównań. Może Warszawa jest skomunikowana lepiej, a do tego ma biletomaty, chociaż u nas one mają wkrótce zostać również wprowadzone na szerszą skalę i to będzie duży krok naprzód. Na pewno warto chwalić nasz system ITS, który działa. Jadąc samochodem widzę, jak tramwaj podjeżdża do świateł na Fordońskiej czy Jagiellońskiej i zapala mu się zielone. A w takiej Warszawie sobie z tym nie poradzili i tramwaje stoją w korkach jak każdy inny uczestnik ruchu.

Czytaj także: Gdy tramwaj był pożądaniem. O początkach komunikacji miejskiej w Bydgoszczy

– Działalność waszego stowarzyszenia dotyczy nie tylko obecnej sytuacji bydgoskiej komunikacji, ale także jej historii. Zajmujecie się pojazdami zabytkowymi.
– Obecnie mamy volvo B10MA z bydgoskiego MZK oraz jelcza M11, który w tej chwili jest w remoncie i szukamy sponsorów na niego. Jeśli chodzi o plany zakupowe, to w tej chwili żadnych nie mamy. Skupiamy się na jelczu i po zrobieniu go będziemy myśleć, co dalej.

– Zabytkowe pojazdy będą ważnym elementem obchodów urodzin bydgoskiej komunikacji, które odbędą się w sobotę, 2 czerwca. Co zaplanowano na ten dzień?
– Pojazdy zabytkowe przyjadą z kilku miast Polski i między 10:00 a 14:00 będą stały na parkingu przy Łuczniczce. Będzie można je zwiedzić, zrobić zdjęcia. Na Babiej Wsi odbędzie się pokaz zabytkowych tramwajów, a o 14:00 wyruszymy w paradę ulicami miasta. Od 15:00 będą jeździć dwie linie specjalne. Jedna oznaczona literą  A zawiezie pasażerów do zajezdni MZK, w której będzie można zobaczyć wszystko, co na co dzień nie jest dostępne. Linia 130 będzie kursować do dworca głównego. Do tego linia turystyczna 100 zostanie przedłużona do hali Łuczniczka. Atrakcji nie zabraknie, dlatego serdecznie wszystkich zapraszamy!

Powiązane treści