Bydgoszcz
2C
Słonecznie
80% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 2 • L 2
8C
Pon
8C
Wt
6C
Sr
1C
Czw
1C
Pt
ZDMiKP: Awaria zasilania na odcinku pętla Niepodległości - Łoskoń. Trasa linii tramwajowych od strony centrum miasta skrócona do Przylesia.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPaweł Skutecki oficjalnie kandydatem Kukiz’15 na prezydenta Bydgoszczy. Znamy też jedynki do rady miasta
Paweł Skutecki Stanisław Tyszka Bydgoszcz
10.09.2018 | 14:44

Paweł Skutecki oficjalnie kandydatem Kukiz’15 na prezydenta Bydgoszczy. Znamy też jedynki do rady miasta

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Pawła Skuteckiego jako kandydata na prezydenta miasta zaprezentował wicemarszałek sejmu Stanisław Tyszka (w środku).

Fot. Eryk Dominiczak

Nie było niespodzianki – Paweł Skutecki podczas poniedziałkowej konferencji Kukiz’15 został przedstawiony przez wicemarszałka sejmu Stanisława Tyszkę jako kandydat na prezydenta Bydgoszczy. Do rady miasta z jego list wybierają się z kolei między innymi: były trener Astorii Maciej Borkowski, przedsiębiorca Adam Goździewski czy historyk Krzysztof Drozdowski.

CZYTAJ TAKŻE: Z ulicy Długiej przez Fordon do rady miasta? Adam Bujny z Muzeum Mydła i Historii Brudu „jedynką” Czasu Bydgoszczy

– Jesteśmy rzeczywistą alternatywą dla POPiS-u, który od lat robi ludziom wodę z mózgu w polityce krajowej, a teraz chce to robić także w samorządach – przekonywał marszałek Tyszka, komplementując jednocześnie Skuteckiego. – To wieloletni dziennikarz, społecznik, człowiek z krótkim epizodem na Wyspach Brytyjskich, a więc znający temat dotykający wielu młodych Polaków. Upomina się o sprawy Bydgoszczy, a także osób wykluczonych, dzieci, niepełnosprawnych, starszych. Bydgoszczanie, dajcie sobie szansę na powiew świeżości! – apelował Tyszka.

Sam Skutecki, którego decyzja o kandydowaniu dzisiaj nie jest już niespodzianką, zapewnia, że jest bardziej pewny sukcesu niż rok temu, gdy angażował się w – ostatecznie nieudaną – akcję referendalną, która miała doprowadzić do usunięcia ze stanowiska prezydenta Rafała Bruskiego. – Wyciągnęliśmy lekcję z tamtej akcji. Będziemy pokazywali pozytywny program, bo niedociągnięcia każdy widzi – przekonuje Skutecki. I dodaje, że jego prezydentura ma być otwarta. – Chcemy Bydgoszczy bogatej bogactwem obywateli, a nie budżetu miasta, odpowiedzialnej przed przyszłymi pokoleniami, czyli niezadłużającej się i zdrowej, a więc uwzględniającej osoby niepełnosprawne czy starsze, dla których – mam wrażenie – obecnie nie ma w Bydgoszczy miejsca – wylicza Skutecki.

Z tercetu Skutecki – Krzysztof Pietrzak – Marcin Sypniewski, który jeszcze niedawno zapowiadał demontaż obecnej bydgoskiej sceny samorządowej, został duet Skutecki – kandydat i Pietrzak, który będzie z boku przyglądał się kampanii, ale nadal aktywnie ją wspierał i komentował. – Wciąż stoimy z panem Krzysztofem, a o tym, kto ma lepszy program – Marcin Sypniewski czy ja – zadecydują wyborcy – podkreśla poseł Kukiz’15. Deklaruje też, że nie tylko z Pietrzakiem, ale i innymi mieszkańcami osiągnie porozumienie w kwestii wywłaszczeń. – Wszystko opiera się na rozmowie – deklaruje. – Marcin Sypniewski przekonywał, że z uwagi na współpracę z panem Pietrzakiem wolałby się wyłączyć z negocjacji i przekazać je w ręce niezależnego mediatora. Jaką drogą pan zamierza pójść? – pytamy Skuteckiego. – Jest przynajmniej jedna firma, która kilka lat temu w imieniu prezydenta czy wojewody, ale chyba prezydenta negocjowała proces wywłaszczeń w sprawie jednej z ulic. Zajęło jej to trzy tygodnie. Czyli można – twierdzi parlamentarzysta.

Na listach wyborczych do rady miasta pojawią się nazwiska dobrze znane nie tylko z działalności politycznej na niwie lokalnej. Liderem listy w okręgu numer jeden (północno-zachodnia Bydgoszcz) będzie Adam Goździewski, przedsiębiorca, który w poprzednich wyborach samorządowych startował z list Stowarzyszenia Metropolia Bydgoska (otrzymał nieco ponad 200 głosów). W okręgu fordońskim, o czym już informowaliśmy, „jedynką” będzie historyk i felietonista MetropoliaBydgoska.PL Krzysztof Drozdowski, natomiast w okręgu czwartym na pierwszym miejscu pojawi się nazwisko Macieja Borkowskiego, przez wiele lat związanego z bydgoską Astorią. – Pozostałe nazwiska podamy na specjalnej konferencji prasowej – zapowiada Karol Kwiatkowski, pełnomocnik komitetu Kukiz’15 i asystent posła Skuteckiego, który weźmie udział w wyborach do sejmiku. Pozostałymi liderami list Kukiz’15 do sejmiku będą: Tomasz Sikorowski, Marek Lewandowski, Marek Kuszyński, Agnieszka Matyjasik oraz Wojciech Lech Kowalski.

Kukiz’ 15 zapowiada, że – poza racjonalną polityką finansową samorządów – chce stawiać na jawność publicznych wydatków oraz szerszy udział mieszkańców w procesie decyzyjnym. – Obywatel powinien wiedzieć, na co idzie każda złotówka z budżetu, a gminy powinny wręcz tworzyć mapy wydatków. Do tego chcemy skończyć ze źle pojmowaną polityką prorodzinną polegającą na zatrudnianiu osób z rodziny czy związanych z partiami. I wreszcie – chcemy częściej stosować instrumenty demokracji bezpośredniej – referenda czy obywatelskie inicjatywy uchwałodawcze – wylicza wicemarszałek Tyszka.


Powiązane treści