Bydgoszcz
2C
100% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 2 • L 2
9C
Sr
4C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
3C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesPESA nie zbuduje kolejnych Krakowiaków. Wycofuje się z kontraktu za 430 milionów złotych
01.12.2017 | 11:29

PESA nie zbuduje kolejnych Krakowiaków. Wycofuje się z kontraktu za 430 milionów złotych

Pesa Bydgoszcz i MPK Kraków wydały w czwartek oświadczenia na temat niedoszłej współpracy.

Na zdjęciu: W poprzedniej perspektywie unijnej do Krakowa trafiła pierwsza partia Krakowiaków.

Fot. PESA / archiwum

Bydgoska Pesa nie zrealizuje umowy na kolejną dostawę tramwajów dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie. – Ostatnie działania podejmowane przez władze krakowskiej spółki wskazują, że wykonanie tego zamówienia będzie utrudnione lub wręcz niemożliwe – twierdzą przedstawiciele producenta. – To próba zrzucenia na kogoś innego winy za swoje problemy – odpowiadają władze MPK.

Saga z przetargiem na dostawę kolejnych niskopodłogowych tramwajów dla stolicy Małopolski trwa już kilkanaście miesięcy. Ale w czwartek Pesa oficjalnie oświadczyła, że wycofuje swoje odwołanie i rezygnuje z chęci podpisania umowy z krakowskim przewoźnikiem. „Podtrzymujemy jednak swoje stanowisko w kwestii niezgodności z prawem postępowania zamawiającego” – podkreślają w oświadczeniu władze Pesy.

Konflikt bydgosko-krakowski trwa w zasadzie od momentu ogłoszenia przetargu na budowę pięćdziesięciu tramwajów. MPK Kraków, niezadowolony z realizacji poprzedniego kontraktu przez Pesę, ułożył zapisy kolejnego przetargu tak, aby firma z Bydgoszczy de facto nie mogła do niego przystąpić. Jej skargę uznała jednak Krajowa Izba Odwoławcza, nakazując przyjęcie oferty z miasta nad Brdą. Ostatecznie, 8 sierpnia MPK Kraków ogłosiło, że bydgoska propozycja jest najkorzystniejsza.

Kwota kontraktu to aż 430 milionów złotych. Tyle że w międzyczasie na światło dzienne wyszły problemy finansowe Pesy. Spółka kilka tygodni temu uzyskała kredyt w wysokości 200 mln zł (środki były jej potrzebne między innymi na wpłatę zabezpieczenia na poczet realizacji kontraktu z Krakowem), ale do podpisania umowy – co miało nastąpić 10 listopada – nie doszło. Zniecierpliwione władze MPK Kraków wskazały, że budową tramwajów zajmie się konsorcjum Stadlera i Solarisa. Od tej decyzji w połowie listopada Pesa złożyła odwołanie.

Ostatecznie jednak w czwartek wspomniane odwołanie zostało wycofane. Pesa w oświadczeniu twierdzi, że działania MPK Kraków doprowadziły do przedłużenia się postępowania do osiemnastu miesięcy. „Przez ten czas zmieniły się warunki na rynku, ceny komponentów i usług, a Pesa wygrała wiele przetargów i pozyskała nowe zamówienia” – czytamy w stanowisku bydgoskiej spółki, która dodaje też, że „pojazdy szynowe buduje się razem z klientem, a istnieje zbyt duże ryzyko podejmowania przez poszczególne osoby reprezentujące MPK działań mających na celu uniemożliwienie należytej realizacji zamówienia przez Pesę”.

Na reakcję MPK Kraków nie trzeba było długo czekać. „Bydgoski producent nie realizował warunków krakowskiego przetargu i podejmował czynności opóźniające termin zawarcia umowy” – zaznaczają w czwartkowym oświadczeniu władze MPK. I dodają, że decyzja z 10 listopada (wobec braku podpisów na umowie ze strony szefów Pesy MPK Kraków wskazało jako wykonawcę Stadlera i Solarisa – dod. red.), jak i inne działania, zatwierdził prof. Ryszard Szostak, członek Rady Zamówień Publicznych i „jeden z największych autorytetów w Polsce w dziedzinie zamówień publicznych”.

MPK Kraków oświadczyło też, że rezygnacja Pesy z realizacji kontraktu to „próba zrzucenia winy za swoje problemy na kogoś innego”. W związku z jej decyzją postępowanie na dostawy pięćdziesięciu pojazdów szynowych dla krakowskiego przewoźnika będzie kontynuowane. „Bezzwłocznie zostanie złożony wniosek do Urzędu Zamówień Publicznych o przeprowadzenie kontroli uprzedniej procedury przetargowej na zakup tramwajów” – podsumowuje MPK Kraków.

 


Powiązane treści