Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Pesa podpisała umowę w Czechach. Zamówienie może być warte nawet 2,5 miliarda złotych

Dodano: 26.02.2021 | 13:26

Na zdjęciu: Pojazdy, które trafią do Czech, zostały zaprezentowane na wizualizacji.

Fot. mat. prasowe

Pesa podpisała ze spółką Ceske drahy umowę na dostawę do 160 spalinowych zespołów trakcyjnych o łącznej wartości 2,5 mld złotych oraz umowę potwierdzającą zamówienie pierwszych 33 pojazdów. Do narodowego czeskiego przewoźnika mają trafić pojazdy nowej generacji przeznaczone do ruchu regionalnego.

Chcemy dotrzymać danego władzom regionów i Pragi słowa – eksploatowane do tej pory pociągi nie spełniają już oczekiwań klientów, nie da się w nich również zainstalować systemu ETCS. Będziemy je stopniowo zastępować nowoczesnymi, komfortowymi pojazdami, które mają zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu publicznego. Za pierwsze 33 jednostki zapłacimy prawie 3 mld koron – powiedział Ivan Bednárik, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny ČD.

W przeliczeniu na złotówki, wspomniane 33 pojazdy będą kosztować ponad 514 mln zł. Pasażerowie znajdą w nich jasne, przestronne, klimatyzowane wnętrza, ergonomicznie zaprojektowane fotele, Wi-Fi, gniazdka elektryczne 230 V z portem USB 5 V oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej. Pojazdy będą przystosowane do transportu osób niepełnosprawnych. Znajdą się w nich także ekologiczne toalety w obiegu zamkniętym, umożliwiające korzystanie z nich w czasie postojów oraz składane przewijaki dla rodziców podróżujących z najmłodszymi dziećmi. Pojazdy będą wprowadzane do eksploatacji w regionach środkowoczeskim, pardubickim, południowoczeskim, wysoczyńskim i w Pradze od 2023 roku.

Czytaj także: Wielka inwestycja na terenie dawnego Zachemu

Ceskie Drahy eksploatują obecnie dwuczłonowe spalinowe zespoły trakcyjne Link produkowane przez Pesę, które w Czechach zostały nazwane RegioShark. – Cieszę się, że otwieramy kolejny rozdział w relacjach CD i PESA, zwłaszcza, że za nami lata dobrej współpracy.  Eksploatowanych od 2014 roku trzydzieści jeden RegioSharków  było i jest naszą najlepszą wizytówką i zapewniam, że pojazdy nowej generacji będą technologicznym krokiem naprzód i zagwarantują pasażerom Ceskich Drah bezpieczeństwo i komfort. Będące wyposażone w najnowocześniejsze, niskoemisyjne silniki klasy Stage V i wiele rozwiązań technicznych spełniających wymagające europejskie normy – podkreślił prezes Pesy Krzysztof Zdziarski.

Pesa uzyskała do tej pory 23 homologacje zagraniczne i dostarczyła zagranicznym klientom 253 pociągi oraz 172 tramwaje. Pojazdy bydgoskiej firmy wykorzystują przewoźnicy kolejowi w Niemczech, Włoszech, Czechach, na Litwie, Białorusi i Ukrainie, a tramwajami podróżują mieszkańcy Moskwy, Kijowa, Sofii, Cluj, Szeged i Kaliningradu. W tej chwili spółka, poza umową z Ceskimi Drahami, produkuje elektryczne zespoły trakcyjne dla czeskiego RegioJet i tramwaje dla Jassy w Rumunii.

5 4 votes
Article Rating
Pesa podpisała umowę w Czechach. Zamówienie może być warte nawet 2,5 miliarda złotych
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments