Bydgoszcz
3C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h WNW
H 3 • L 3
9C
Sob
6C
Nd
9C
Pon
5C
Wt
6C
Sr
ZDMiKP: Awaria zasilania na odcinku pętla Niepodległości - Łoskoń. Trasa linii tramwajowych od strony centrum miasta skrócona do Przylesia.
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesPesa wybrała inwestora. Firma ma zostać w polskich rękach
pesa_dart_minsk_maz_DG
02.03.2018 | 15:36

Pesa wybrała inwestora. Firma ma zostać w polskich rękach

Potencjalny inwestor ma wyłączność na negocjacje.

Na zdjęciu: Bydgoska Pesa liczy na wsparcie z Polskiego Funduszu Rozwoju.

Fot. mat. prasowe

Polski Fundusz Rozwoju będzie miał wyłączność na prowadzenie negocjacji w Pesą. W piątek bydgoska firma wystosowała oficjalny komunikat w sprawie poszukiwania inwestora.

PESA zakończyła ważny etap procesu pozyskiwania inwestora. Po analizie przedstawionych ofert zdecydowano, że dalsze negocjacje, na zasadzie wyłączności, będą prowadzone z  Polskim Funduszem Rozwoju. Do czasu zakończenia rozmów, ze względu na ich poufność, nie będziemy udzielać żadnych informacji w tej kwestii, ani też  komentować podjętych na tym etapie decyzji – zakomunikował w piątek szef zespołu PR Pesy, Maciej Grześkowiak.

Poszukiwania partnera, który zapewniłby Pesie stabilizację finansową i ciągłość produkcji trwa od kilkunastu miesięcy. Na ostatniej prostej PFR okazał się lepszy niż Skoda. Wcześniej w gronie potencjalnych inwestorów przewijały się też podmioty z Hiszpanii (CAF), Chin (CRRC), a nawet jeden z głównych konkurentów Pesy na rynku pojazdów szynowych – Stadler.

Za wyborem Polskiego Funduszu Rozwoju miały optować krajowe banki, które udzieliły firmie kredytu, a sam fundusz miał być jednym z kół zamachowych projektu Luxtorpeda 2.0 wzmacniającego rodzimy przemysł. Według spekulacji, wsparcie PFR może oznaczać dla Pesy dokapitalizowanie w kwocie 300 milionów złotych, , co pozwoliłoby spłacić kredyt i realizować bez większych problemów prawie wszystkie bieżące zamówienia.


Powiązane treści