Bydgoszcz
24C
Słonecznie
48% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 25 • L 24
21C
Sr
23C
Czw
27C
Pt
28C
Sob
28C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesPESA wyprodukuje więcej pociągów dla Dolnego Śląska. Kontrakt za prawie 400 milionów złotych
elf 2 pesa
25.03.2021 | 18:11

PESA wyprodukuje więcej pociągów dla Dolnego Śląska. Kontrakt za prawie 400 milionów złotych

Na zdjęciu: Wizualizacja Elfa 2 w barwach Kolei Dolnośląskich.

Fot. Pesa Bydgoszcz

Koleje Dolnośląskie zdecydowały się na skorzystanie z przysługującego im prawa opcji i zamówiły kolejnych osiem pociągów Elf 2. Dzięki tej decyzji na Dolny Śląsk trafi w sumie trzynaście nowych, pięcioczłonowych składów wyprodukowanych w bydgoskiej Pesie. Pierwsze z nich wyjadą na trasy już w 2022 roku.

W umowie, zawartej 29 września ubiegłego roku pomiędzy przewoźnikiem i PESA Bydgoszcz na dostawę pięciu elektrycznych zespołów trakcyjnych, ujęto prawo opcji, umożliwiające zamówienie w przyszłości kolejnych dwudziestu składów. Koleje Dolnośląskie zdecydowały się rozszerzyć zamówienie o osiem pociągów. To zwiększy wartość kontraktu o 232 mln złotych.
Przejmujemy kolejne linie kolejowe w regionie, dlatego zdecydowaliśmy się rozszerzyć zamówienie na nowe pociągi. Musimy przygotować się z Kolejami Dolnośląskimi do rozbudowy siatki połączeń w przyszłości – powiedział Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego – Chcemy rozwijać kolej aglomeracyjną we Wrocławiu, a Elfy2 dzięki możliwości zabrania na pokład ponad 550 pasażerów idealnie odpowiadają naszym potrzebom – zakończył marszałek.

Zobacz również:

Piotr Całbecki tworzy własną spółkę przewozową

Wartość całego zamówienia Kolei Dolnośląskich sięgnie 377 mln złotych – jeden Elf będzie kosztował 29 mln złotych. Nowy tabor pozwoli przewoźnikowi oraz samorządowi województwa dolnośląskiego kontynuować rozwój siatki połączeń w regionie w kolejnych latach. Ostatnie składy zostaną przekazane przewoźnikowi do połowy 2023 roku. KD nadal mogą rozszerzyć kontrakt z bydgoskim producentem – nie wyklucza tego zarząd spółki. Prawo opcji umożliwia zamówienie kolejnych dwunastu składów do końca września 2021 roku. – Zapewniam jednak, że nie powiedzieliśmy w tej sprawie ostatniego słowa. Cały czas pracujemy nad tym, aby maksymalnie wykorzystać opcje zakupowe. Mamy na to jeszcze trochę czasu – dodaje Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Wybrany przez Koleje Dolnośląskie model Elf 2 należy do najnowszej generacji pociągów elektrycznych zaprojektowanych przez PESA Bydgoszcz. Składy mogą rozwijać prędkość maksymalną sięgająca 160 km/h. Nowe pociągi posiadają 250 miejsc siedzących. W sumie będą mogły zabrać na pokład ponad 550 pasażerów. Dla podwyższenia komfortu podróży i bezpieczeństwa pasażerów Elfy 2 będą wyposażone w klimatyzację, WiFi, miejsce do przewozu rowerów, dwa miejsca dla wózków osób niepełnosprawnych, miejsce na większe bagaże oraz monitoring. Dodatkowo producent będzie zobowiązany do serwisowania pociągów do poziomu P3.2.

Do tej pory PESA dostarczyła przewoźnikom kolejowym w Polsce i za granicą 47 składów Elf 2. Podróżują nimi pasażerowie Polregio, Kolei Śląskich, Kolei Wielkopolskich, Kolei Podkarpackich, a obecnie trwa produkcja tych pojazdów dla Kolei Małopolskich i Kolei Dolnośląskich. – Dzięki skorzystaniu z opcji Koleje Dolnośląskie będą dysponować flotą 13 nowoczesnych pięcioczłonowych Elfów 2. Te niskoemisyjne, komfortowe i bezpieczne pojazdy idealnie odpowiadają potrzebom kolei aglomeracyjnych i regionalnych. Jestem przekonany, że zarówno pasażerowie jak i obsługa pociągów będą z nich zadowoleni, co przełoży się na kolejne zamówienia w ramach opcji – powiedział Krzysztof Zdziarski, prezes PESY.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści