Bydgoszcz
8C
Niebo częściowo zachmurzone
83% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 8 • L 7
15C
Czw
13C
Pt
11C
Sob
11C
Nd
13C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesPESA podpisała kontrakt wart 150 milionów złotych. W jego ramach dostarczy pojazdy na Dolny Śląsk
29.09.2020 | 21:12

PESA podpisała kontrakt wart 150 milionów złotych. W jego ramach dostarczy pojazdy na Dolny Śląsk

Na zdjęciu: Wizualizacja Elfa 2 w barwach Kolei Dolnośląskich.

Fot. PESA

PESA Bydgoszcz informuje o podpisaniu umowy z Kolejami Dolnośląskimi na dostarczenie pięciu elektrycznych zespołów trakcyjnych. Wartość kontraktu to 145 milionów złotych. Ponadto, bydgoska spółka zakończyła dostawy tramwajów Twist 2 dla MPK Częstochowa.

Koleje Dolnośląskie rozstrzygnęły przetarg na dostawę nowego taboru na przełomie czerwca i lipca tego roku. Przewoźnik chciał przeznaczyć na zakup nowych pojazdów 123 miliony złotych – oferta Pesy była jednak o ponad 20 milionów złotych wyższa (rywalizujący z nią Newag chciał jeszcze więcej, bo ponad 161 milionów). Mimo to, przewoźnik nie zrezygnował ze swoich planów inwestycyjnych i pozyskał dodatkowe środki finansowe, które umożliwiły zakup.

Podpisanie umowy z Kolejami Dolnośląskimi nastąpiło we wtorek, 29 września w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. W jej ramach PESA dostarczy pięć nowych pięcioczłonowych pociągów elektrycznych typu Elf 2. Wartość zamówionych pociągów to 145 milionów złotych – przewoźnik sfinansuje je częściowo wkładem własnym pozyskanym z kredytu inwestycyjnego, a także środkami unijnymi w ramach umowy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w wysokości 85 milionów złotych. Nowe pociągi pojawią się na dolnośląskich torach za 22 miesiące. Przez okres trwałości projektu będą obsługiwać połączenia na dwóch liniach zlokalizowanych na terenie Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego: Oleśnica – Wrocław Główny – Siechnice – Jelcz-Laskowice oraz Wrocław Główny – Wrocław Wojnów – Jelcz-Laskowice.

Zamówione przez samorząd Dolnego Śląska Elfy 2 to pięcioczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne, przeznaczone do ruchu regionalnego. Mogą osiągnąć maksymalną prędkość 160 km/h. Mają ponad 90 metrów długości i 286 miejsc siedzących. Jeden Elf 2 może jednocześnie przewieźć prawie 500 pasażerów. Zespoły produkowane przez bydgoską firmę spełniają najnowsze normy TSI, są też dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Elfy 2 były zaprojektowane z myślą o funkcjach zwiększających komfort podróżowania. Stąd przestronne, klimatyzowane wnętrze czy interkom zapewniający komunikację pasażerów z maszynistą.

Zobacz również:

Bydgoszcz chce kupić 40 nowych tramwajów

Mocno stawiamy na kolej, bo to transport szybki, bezpieczny, ale również ekologiczny. Przejmowanie kolejnych tras kolejowych i zakup nowych pociągów to ważne elementy naszej strategii rozwoju kolejowego transportu pasażerskiego. Chcemy zapewnić do niego dostęp wszędzie tam, gdzie to jest możliwe i temu będą służyć nowe pociągi naszego przewoźnika – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. Jak dodaje prezes Kolei Dolnośląskich Damian Stawikowski, produkty PESY mają swoje miejsce w historii przewoźnika, a Elf 2 zapisze w niej kolejny, znakomity rozdział. – W spółce przygotowujemy już plany operacyjne obsługi linii przejmowanych przez urząd marszałkowski oraz szukamy również źródeł finansowania na zakup 20 kolejnych Elfów 2, które możemy zamówić w ramach opcji – zapewnia Stawikowski.

Koleje Dolnośląskie to jeden z symboli sukcesu przewozów regionalnych w Polsce. Jesteśmy dumni z tego, że PESA, dzięki dostarczanym pojazdom, może być częścią tego sukcesu. Elfy 2, które dostarczymy KD, to nowoczesne, dobrze zaprojektowane pojazdy, które będą wyprodukowane w oparciu o nasze najlepsze doświadczenia i innowacyjne rozwiązania. Jestem przekonany, że pasażerowie, jak i obsługa pociągów, będą z nich zadowoleni. Ta umowa to wspaniałe, jubileuszowe zwieńczenie 15-lecia współpracy PESY z dolnośląskimi kolejami  – podsumowuje prezes zarządu PESY Krzysztof Zdziarski.

Bydgoski producent taboru kolejowego dostarczył do tej pory prawie 200 elektrycznych zespołów trakcyjnych, w tym 42 Elfy 2 – zespoły najnowszej generacji. W tej chwili spółka realizuje ich produkcję Elfów 2 także dla Kolei Wielkopolskich i Małopolskich.

To nie koniec dobrych wieści z PESY – we wtorek firma poinformowała także o zakończeniu dostaw tramwajów dla Częstochowy. 10 składów typu Twist 2.0 zostało oficjalnie odebranych na terenie zajezdni MPK – mogą one teraz rozpocząć regularne kursy z pasażerami. Pierwszy tramwaj wyprodukowanych w ramach kontraktu wartego prawie 100 milionów złotych trafił pod Jasną Górę w maju tego roku – wówczas przedstawiciele zarówno PESY, jak i częstochowscy urzędnicy zapewniali, że dostawa wszystkich składów zakończy się we wrześniu.


CZYTAJ WIĘCEJ: Pierwszy nowy tramwaj PESY ruszył na częstochowskie tory


Niskopodłogowy tramwaj Pesa Twist II został zaprojektowany specjalnie dla Częstochowy. Zastosowane w nim rozwiązania techniczne są wypadkową wieloletnich doświadczeń zebranych w czasie eksploatacji wyprodukowanych przez nas do tej pory pojazdów. Zalety częstochowskiego Twista 2.0 można by długo wymieniać – płaska podłoga, skrętne wózki, diagnostyka online, klimatyzacja czy system odzyskiwania energii. Ten tramwaj to pojazd bardzo nowoczesny, komfortowy, bezpieczny i co ważne – ekologiczny – powiedział podczas uroczystości Jacek Rudewicz, członek zarządu i dyrektor ds. produkcji PESY. Jak dodaje Marcin Grzyb, dyrektor sprzedaży rynku tramwajowego PESY, design i funkcjonalność Twista dla Częstochowy docenili eksperci Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. – Tramwaj został nominowany do nagrody Dobry Wzór 2020 – podkreśla Grzyb.

MPK Częstochowa wybrało ofertę PESY na dostawę 10 niskopodłogowych tramwajów w przetargu rozstrzygniętym w 2017 roku. Wartość całego zamówienia to 89,85 milionów złotych brutto. To już druga zrealizowana przez bydgoską spółkę umowa dla MPK. W 2012 roku dostarczyła ona 7 tramwajów typu Twist 2010N. W sumie w Częstochowie eksploatowanych jest już 17 tramwajów wyprodukowanych w Bydgoszczy. Warto podkreślić, że do tej pory PESA wyprodukowała i dostarczyła ponad 700 tramwajów do kilkunastu miast Europy. Jeżdżą nimi mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Wrocławia czy Bydgoszczy, ale także Moskwy, Kijowa i Sofii. W tej chwili Pesa realizuje produkcję tramwajów dla rumuńskiego Jassy, Tramwajów Śląskich, Gdańska i Torunia.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści