Bydgoszcz
0C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 1km/h W
H 2 • L -1
11C
Pon
10C
Wt
9C
Sr
12C
Czw
13C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaPętla Kapuściska. Przygotowania do modernizacji
18.02.2018 | 16:37

Pętla Kapuściska. Przygotowania do modernizacji

Na zdjęciu: Prace rozpoczną się wiosną i mają zakończyć się przed jesienią tego roku.

Fot. Stanisław Gazda

Na dniach rozpoczyną się prace przygotowawcze do modernizacji pętli na Kapuściskach. Wykonawca złożył też wniosek o zezwolenie na realizacje inwestycji drogowej (ZRID). Zadanie wraz z zakupem taboru jest warta blisko 60 mln zł.

Umowa z wykonawcą prac projektowych i budowlanych została podpisana jesienią ubiegłego roku. Opracował on już projekt przebudowy pętli i odcinka torowiska od ul. Baczyńskiego do ul. Chemicznej. Częścią inwestycji jest też budowa ronda u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Chemicznej. Zupełnie zmieni się wygląd pętli autobusowo-tramwajowej na której wydzielone zostaną trzy tory do zawracania oraz miejsce do postoju autobusów, które nie będą już blokowały żadnego pasa ruchu. Poprawi się bezpieczeństwo kierowców, rowerzystów i pieszych. Dzięki remontowi zostanie przebudowana sieć trakcyjna, a zwrotnice zostaną wyposażone w system sterowania radiowego. Proces przekładania zwrotnic będzie się odbywał automatycznie na podstawie sygnału wysyłanego z tramwaju do sterownika, po czym w zależności od trasy tramwaju, będzie następowała zmiana przełożenia zwrotnicy we właściwym kierunku na odpowiedni rozjazd.

Koszt prac budowlanych i projektowych to ponad 19 mln zł. Kolejne ok. 40 milionów to koszt zakupu 6 niskopodłogowych Swingów. Pięć z nich kursuje już po Bydgoszczy, a ostatni pojazd jest w trakcie odbiorów. Dofinansowane na całe zadanie pozyskaliśmy ze środków na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Obecnie trwają też niezbędne wycinki drzew kolidujących z rozbudowaną pętlą. Wykonawca złożył poza tym wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Zatwierdzi ona nowe podziały geodezyjne, pozwoli przejąć niezbędne grunty i jednocześnie będzie stanowić pozwolenie na budowę. Prace budowlane będą prowadzone wiosną i latem.

 


Powiązane treści