PGE i KPEC podpisały ważną umowę w Bydgoszczy. Wspólnie rozbudują sieć ciepłowniczą w mieście
Dodano: 20.07.2021 | 13:41Na zdjęciu: Podczas wtorkowej konferencji prasowej, umowę podpisali przedstawiciele PGE Energia Ciepła (z lewej Sebastian Wasilewski i Przemysław Kołodziejak) i KPEC (Andrzej Baranowski i Andrzej Borowski), a w podpisanie umowy zaangażowany był także prezydent Rafał Bruski.
Fot. Szymon Fiałkowski
Należąca do PGE Energia Ciepła bydgoska elektrociepłownia oraz Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zawarły umowę, której celem będzie rozwój lokalnego rynku ciepła w mieście. – Rozszerzenie współpracy pomiędzy spółkami umożliwi dostęp do ciepła sieciowego większej liczbie mieszkańców – mówią przedstawiciele PGE.
Umowę podczas wtorkowej (20 lipca) konferencji prasowej podpisali przedstawiciele PGE Energia Ciepła: prezes zarządu Przemysław Kołodziejak i dyrektor oddziału elektrociepłowni w Bydgoszczy Sebastian Wasilewski oraz prezes KPEC Andrzej Baranowski.
– Jednym z zadań każdego samorządu jest zabezpieczenie dostaw ciepła dla mieszkańców – mówił prezydent miasta Rafał Bruski. Jak dodawał, miasto realizuje różne projekty międzynarodowe, których celem jest walka ze smogiem i jego skutkami, a od lat podejmuje szereg działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji. – Są to zarówno działania edukacyjne, jak i dotacje dla gospodarstw domowych na rzecz likwidacji pieców węglowych – dodał i zaznaczył, że trwają dążenia do tego, aby miasto było zasilane czystą energią, stąd decyzja o rozwoju fotowoltaiki na budynkach użyteczności publicznej (wystarczy wspomnieć, że fotowoltaiczne panele są m.in. na dachu basenu Nowej Astorii). – Umowa pomiędzy PGE Energia Ciepła a Komunalnym Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej wpisuje się w nasze działania, gdyż pozwoli na dalszy rozwój sieci ciepłowniczej i tym samym zaproponowanie mieszkańcom kolejnych osiedli skorzystanie z ciepła systemowego, co zdecydowanie wpływa na ograniczenie niskiej emisji w mieście – podkreślił prezydent.
– Jesteśmy największą firmą ciepłowniczą w kraju, staramy się wyznaczać trendy na rynku ciepła – mówił prezes zarządu PGE Energia Ciepła Przemysław Kołodziejak. Jak podkreślił, działania firmy są w szesnastu miastach, gdzie zapewnione jest bezpieczeństwo dostaw ciepła. – Działamy lokalnie i jesteśmy częścią miast, pomagamy zaspokoić zbiorowe potrzeby mieszkańców. Mamy taki slogan reklamowy, że jesteśmy częścią miejskich ekosystemów – dodał Kołodziejak. Jego zdaniem, zawarta umowa jest wyrazem odpowiedzialności i perspektywicznego patrzenia na zaopatrzenie w ciepło dla mieszkańców miasta.
Zgodnie z zawartą umową PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy oraz Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zobowiązały się do maksymalizacji przyłączeń obiektów do istniejącej i rozbudowywanej miejskiej sieci ciepłowniczej. – Oprócz rozwoju sieci, mamy też program inwestycyjny dotyczący źródła ciepła, tj. elektrociepłowni. Program wynika z wyzwań, jakie niesie świat, tj. wyzwań z polityki energetyczno-klimatycznej, ale też zmiany postaw, oczekiwań odbiorców naszego ciepła – podkreślił prezes zarządu PGE Energia Ciepła.
Prezes KPEC Spółka z o.o. Andrzej Baranowski podkreślał, że dla miejskiej spółki nadrzędnym celem jest poprawa jakości powietrza na obszarze Bydgoszczy. – Stale dążymy do rozbudowy sieci ciepłowniczych, w mieście jest wiele miejsc, gdzie sieć ciepłownicza KPEC istnieje, a przyłączenie odbiorców możliwe jest niemal „od ręki”, do czego zachęcamy – mówił. Przypomniał, że w Bydgoszczy jest ponad 500 kilometrów sieci ciepłowniczych.