Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 14 • L 13
10C
Sob
14C
Nd
9C
Pon
12C
Wt
13C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjePierwsze bydgoskie minitężnie gotowe. W planach realizacja kolejnych [ZDJĘCIA]
07.05.2021 | 11:38

Pierwsze bydgoskie minitężnie gotowe. W planach realizacja kolejnych [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Jedna z trzech fordońskich minitężni powstała w Fordonie, nieopodal ulicy Wyzwolenia.

Fot. Błażej Bembnista

W środę, 5 maja nastąpił odbiór techniczny pierwszych trzech bydgoskich minitężni, zrealizowanych w ramach projektu ponadosiedlowego Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. W planach jest realizacja kolejnych tego typu inwestycji na terenie miasta.

Projekt realizacji trzech podświetlonych minitężni solankowych został zgłoszony jako projekt ponadosiedlowy w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim – edycja 2018. W głosowaniu otrzymał on blisko 3,3 tysiąca głosów i zajął drugie miejsce, za projektem rewitalizacji fragmentu Starego Kanału Bydgoskiego. Po ponad roku przygotowań i uzyskaniu wszelkich niezbędnych pozwoleń, ubiegłego lata miasto ogłosiło i rozstrzygnęło przetarg na realizację zadania. Wykonawcą została firma Yardo Blue z Torunia – konstrukcje tężni dostarczyła specjalizująca się w nich spółka Selen z Koszalina.

Pierwsze bydgoskie minitężnie zostały zlokalizowane na trzech bydgoskich osiedlach: przy ulicy Wielorybiej (nieopodal SP 64) na Osowej Górze, na skwerze im. gen. Krzyżanowskiego-Wilka (teren zielony pomiędzy ulicami Dunikowskiego i Modrakową) na Wyżynach oraz przy ulicy Hallera (tuż przy powstającym kompleksie mieszkaniowym Activ Park) na osiedlu Niepodległości w Fordonie. Pomysłodawczynią projektu jest Dorota Lakner. Jak mówiła, pozazdrościła ona tego typu instalacji w innych miastach i postanowiła zgłosić ten projekt w edycji BBO 2018 – pierwszej, która obejmowała zadania ponadosiedlowe. – Bydgoszczanie zyskają coś nowego. Zaczynamy od trzech, ale liczę, że mieszkańcy pokochają tężnie i powstaną kolejne projekty. Projekt wpisuje się też w kampanię antysmogową – powiedziała Lakner podczas konferencji, na której ogłoszono wyniki BBO.
Większość prac budowlanych przy tężniach zakończono na początku kwietnia. W środę, 5 maja nastąpił odbiór techniczny wszystkich trzech konstrukcji. Od czwartku, 6 maja powinny one już w pełni funkcjonować. Minitężnie mają wysokość czterech metrów i długość 12 metrów. Ich konstrukcja jest wykonana z drewna sosnowego. Solanka będzie skraplać się po gałązkach tarniny. Warto dodać, że wokół małych tężni pojawią się elementy małej architektury – ławki i stojaki na rowery. Ponadto, ich konstrukcja będzie podświetlana po zmroku.

Dzisiaj o godz.14- tej dokonano odbioru technicznego i przekazania do użytku tężni przy ulicy Wielorybiej na Osowej…

Opublikowany przez Rada Osiedla Osowa Góra Środa, 5 maja 2021

Nowe osiedlowe atrakcje mają funkcjonować przez przez 12 godzin dziennie – od 9:00 do 21:00, lecz możliwe, że czas skraplania solanki (maksymalne stężenie soli to około 6-7%) wyniesie 10 godzin. Zbiorniki zainstalowane przy tężniach mieszczą 10 tysięcy litrów solanki. Taka ilość, w zależności od pogody i czasu działania tężni powinna wystarczyć na ok. 40 dni. Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Bydgoszczy ma przygotować przetarg na kolejne napełnienie zbiorników.

W najbliższych miesiącach na terenie Bydgoszczy powstaną kolejne minitężnie. Do realizacji w ramach BBO zostaną przeznaczone projekty postawienia solankowych atrakcji w Myślęcinku (w ramach projektu ponadosiedlowego) i w Starym Fordonie, przy ulicy Targowisko.  Oznacza to, że w najbliższym czasie w Bydgoszczy znajdować się będzie pięć minitężni osiedlowych – dla porównania w Łodzi, uznawanej za miasto-prekursora tego typu inwestycji – jest ich 14. Warto dodać, że powstały one także w ramach budżetu obywatelskiego.

Koszt realizacji minitężni w Fordonie, na Osowej Górze i Wyżynach to półtora miliona złotych. W budżecie miasta zapisano także środki na ich utrzymanie – 332 tysiące złotych.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści