Bydgoszcz
10C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 11 • L 9
10C
Sr
16C
Czw
15C
Pt
12C
Sob
10C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoPierwsze pary korzystają z bydgoskiego programu in vitro. Miasto wyda na niego dwa miliony
invitro -umb
14.06.2019 | 11:53

Pierwsze pary korzystają z bydgoskiego programu in vitro. Miasto wyda na niego dwa miliony

Na zdjęciu: zdj. ilustracyjne

Fot. UMB

23 pary zakwalifikowały się do miejskiego programu in vitro – informuje bydgoski ratusz. Zyskają one możliwość dofinansowania procedury leczenia niepłodności. Urząd miasta chce przeznaczyć na ten cel dwa miliony złotych.

Mieszkańcy Bydgoszczy, którzy chcą leczyć niepłodność mogą zgłaszać się do dwóch klinik, realizujących program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Są to wybrane przez miasto w marcu tego roku kliniki Zdrówko oraz Gameta-Szpital. Jak informuje urząd miasta, program ma na celu obniżenie kosztów leczenia niepłodności ponoszonych przez pacjentów, poprawę dostępu do usług medycznych i trendów demograficznych w mieście.

Do tej pory z możliwości programu skorzystały 23 pary. Obejmuje on dofinansowanie procedury in-vitro w kwotach 2 i 5 tysięcy złotych. Łącznie na ten cel miasto ma przeznaczyć dwa miliony złotych. By zakwalifikować się do programu, trzeba spełnić określone wymogi:

– wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-43 (wg rocznika urodzenia);
– chętne pary spełniają ustawowe warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka;
– pary muszą być mieszkańcami Bydgoszczy i wyrazić zgodę na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków oraz ich ewentualnych kriotransferów.

Zobacz również:

Radni uchwalili miejski program in vitro

Pary spełniające kryteria określone w programie powinny zgłosić się bezpośrednio do wybranej przez siebie kliniki, gdzie czeka ich kwalifikacja pod względem medycznym. Wizyta kwalifikacyjna jest bezpłatna – należy na nią przynieść posiadaną dokumentację medyczną.

Program obejmuje dofinansowanie w wysokości do 5000 zł do części klinicznej i biotechnologicznej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego; dofinansowanie w wysokości do 5000 zł części klinicznej i biotechnologicznej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa innego niż partnerskie (z wykorzystaniem żeńskich komórek rozrodczych lub męskich komórek rozrodczych) oraz dofinansowanie w wysokości do 2000 zł do części klinicznej jednej procedury dawstwa zarodka (adopcji zarodka) w ramach dawstwa innego niż partnerskie, przy czym do części klinicznej zaliczają się również koszty przechowywania, przetwarzania, dystrybucji i zastosowania zarodka uzyskanego od dawców.

Miejski program in vitro został uchwalony przez radnych na ostatniej sesji poprzedniej kadencji. Zgodnie z jego założeniami, do 2022 roku ma skorzystać z niego czterysta par. Wnioskodawcy – grupa radnych Platformy Obywatelskiej oraz SLD Lewica Razem – przypominali w projekcie uchwały, że w kraju z powodu niepłodności cierpi nawet 1,5 miliona par, a rządowy program leczenia niepłodności metodą in vitro funkcjonujący w latach 2013-2016 objął 17 tysięcy z nich, umożliwiając narodzenie ponad 8 tysięcy dzieci. Uchwałodawcy zakładają że tzw. miernikiem poprawy trendów demograficznych będą narodziny rocznie 26 dzieci.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści