Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPierwszy taki zabieg w szpitalu Jurasza w Bydgoszczy. Uczestniczyło w nim trzydzieści osób [ZDJĘCIA]
25.03.2024 | 13:18

Pierwszy taki zabieg w szpitalu Jurasza w Bydgoszczy. Uczestniczyło w nim trzydzieści osób [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy / materiały prasowe

To był pierwszy tego typu zabieg, jaki przeprowadzono w bydgoskim szpitalu. – Dzisiaj możemy powiedzieć, że wszystko przebiegło pomyślnie, pacjent zniósł zabieg bardzo dobrze, a przeszczep goił się prawidłowo – mówią lekarze.

Zabieg został przeprowadzony 12 marca w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza i miał on miejsce w Klinice Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej. Polegał on na rekonstrukcji z wykorzystaniem wolnego płata udowego, którym zaopatrzono ubytek twarzy – okolicę policzka, bocznej ściany nosa, podniebienia i wargi górnej, powstałego po usunięciu nowotworu złośliwego. Lekarzom z Bydgoszczy pomogli także specjaliści z poznańskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierownictwem prof. Jacka Banaszewskiego.  – Wsparcie, otwartość oraz nauka poprzez dzielenie się doświadczeniem, pozwoliły rozpocząć program leczenia chirurgicznego z wykorzystaniem płatów wolnych w szpitalu Jurasza, które służyć będą naszym pacjentom – mówi kierownik klinki otolaryngologii w bydgoskim szpitalu prof. Maciej Wróbel.

W sam zabieg, jak i jego przygotowanie oraz przeprowadzenie zaangażowanych było prawie trzydzieści osób. – Dwa zespoły chirurgiczne, dwa zespołu instrumentariuszy, zespół anestezjologiczny, wsparcie na bloku operacyjnym oraz wsparcie organizacyjne ze strony sekretariatu. Dołączyć należy do tego opiekę pooperacyjną, która szczególnie ważna jest we wczesnym okresie po wykonaniu zespolenia naczyniowego, a od której zależy monitorowanie prawidłowego ukrwienia przeszczepionych tkanek – słyszymy w bydgoskim szpitalu. Prof. Wróbel zdradza także kulisy operacji: – Metoda rekonstrukcji z wykorzystaniem płatów wolnych, wymaga zgrania zespołów resekcyjnego i rekonstrukcyjnego. W całej procedurze chirurgicznej, ważne jest przygotowanie płata skórno-mięśniowego z odpowiednią szypułą naczyniową, dzięki której, po przełożeniu płata w docelowe miejsce, skóra i mięśnie po podłączeniu naczyń krwionośnych uzyskają odpowiednie zaopatrzenie w krew, i pozwolą na wgojenie się przeszczepu. Kluczowe momenty zabiegu operacyjnego obejmują przede wszystkim pobranie przeszczepu z zachowaniem struktur naczyniowych oraz zespolenie naczyniowe, czyli odpowiednie połączenie naczyń krwionośnych (w przypadku naszego pacjenta była to tętnica i żyła twarzowa, o średnicy ok 3mm) zabezpieczające prawidłowe ukrwienie przeszczepionego płata.

Jak przekazano, zabieg zakończył się pomyślnie, pacjent zniósł go bardzo dobrze i rehabilitacja przebiega zgodnie z założeniami.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
robianesto
robianesto
23 dni temu

Takie operacje są wykonywane w Szpitalu Wojskowym w Bydgoszczy od kilku lat, ale czemu nikt o tym nie pisał?