Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Piłkarze wracają na boiska. Murawy będą potrzebowały zabiegów pielęgnacyjnych

Dodano: 28.05.2020 | 12:23

Na zdjęciu: Firma Grubex wykonuje prace na boiskach w całej Polsce.

Fot. mat. partnera

W klubach w całej Polsce wzrosła świadomość dotyczącą konieczności dbania o jakość boisk. W związku ze wznowieniem treningów i zbliżającym się powrotem rozgrywek ligowych właśnie w najbliższych tygodniach wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych będzie kluczowe.

Czas pandemii i braku treningów kluby – zarówno z wyższych lig, jak i te występujące w rozgrywkach regionalnych – przeznaczyły na zadbanie o stan boisk, po których na co dzień biegają piłkarze. Oprócz standardowego koszenia czy podlewania korzystały z usług specjalistów zajmujących się pielęgnacją muraw.

Zauważamy, że rośnie świadomość i kluby wiedzą już, że zabiegi są potrzebne, a trawa może być piękna nie tylko na boiskach ekstraklasy – mówi Arkadiusz Krawczyk z firmy Grubex, która w ostatnich miesiącach przeprowadzała między innymi zabiegi aeracji, piaskowania, dosiewu nasion czy wertykulacji.

Zabiegi, które powinny iść w parze z odpowiednim nawożeniem, mają wykształcić jak najmocniejszy i najdłuższy korzeń, który zgromadzi minerały, związki pokarmowe i wodę na wypadek niewielkich opadów. – Coraz więcej klubów chce, aby piękna murawa była ich wizytówką. Działacze i piłkarze widzą, że zabiegi pielęgnacyjne i profesjonalne nawożenie dają efekt – mówi Krawczyk.

Obecnie standardem jest prowadzenie zabiegów minimum dwa razy w roku – wiosną, aby boiska były gotowe do sezonu i jesienią, aby przygotować murawę na nadejście zimy. – Kluby zebrały już doświadczenie i wiedzą, że jeśli jesienią chciałyby zaoszczędzić i zrezygnować z zabiegów, to wiosną wydadzą dwa razy więcej, a i tak nie osiągną takiego efektu, jak przeprowadzając zabiegi dwa razy w roku – tłumaczy Krawczyk.

Powszechne jest już także opracowywanie programów nawozowych na cały rok. Z wykorzystaniem profesjonalnych nawozów do traw rozwijany jest system korzeniowy i zostają  dostarczone odpowiednie związki pokarmowe. A te będą szczególnie ważne w najbliższych miesiącach. Kluby właśnie rozpoczęły treningi, a za niespełna kilka tygodni wznowione zostaną rozgrywki ligowe i pucharowe. Zwiększenie użytkowania boisk spowoduje znaczny wzrost zapotrzebowania właśnie na składniki pokarmowe. Zabiegi pielęgnacyjne będą wiec niezbędne, aby utrzymać dobry stan murawy.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments