Bydgoszcz
2C
Niebo częściowo zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 3 • L 1
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-1C
Wt
-3C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoPionierska modernizacja wind. Bydgoska Spółdzielnia Mieszkaniowa pierwsza w całym kraju
30.09.2020 | 11:11

Pionierska modernizacja wind. Bydgoska Spółdzielnia Mieszkaniowa pierwsza w całym kraju

Na zdjęciu: Winda dojeżdża teraz do przyziemia.

Fot. mat. partnera

Po wdrożeniu od 2016 roku pionierskiego projektu modernizacji dźwigów osobowych, czyli przedłużeniu jazdy windy do poziomu przyziemia, Bydgoska Spółdzielnia Mieszkaniowa podjęła kolejne wyzwanie i ponownie jako pierwsza rozszerzyła zakres modernizacji, wydłużając  jazdę windy na zamieszkałe 11. piętro wieżowca. Projekt został pomyślnie zrealizowany w budynku przy ul. Leszczyńskiego 103.

W ten sposób w już prawie trzydziestu budynkach Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oddanych do użytku od lat 60. do lat 90. XX wieku z 11-przystankowymi dźwigami, zwiększono liczbę przystanków do dwunastu, a obecnie już nawet trzynastu.

Aby osiągnąć ten niewątpliwy sukces, służby techniczne Spółdzielni musiały pokonać szereg niemałych trudności i przeszkód technicznych. Największy problem stanowiło przeprowadzenie zmian konstrukcyjnych w budynku, które obejmowało rozbiórkę fundamentów starej wciągarki i płyty stropowej szybu w maszynowni, wykonanie dodatkowych otworów na wyjścia z dźwigu, nadbudowę szybu w poziomie dawnej maszynowni poprzez zastosowanie konstrukcji stalowej oraz wzmocnienie podciągów przenoszących obciążenia stropu i ścian dawnej maszynowni.

Czytaj także: Bydgoska Spółdzielnia Mieszkaniowa świętuje 130-lecie

Przy nadbudowie  szybu wykorzystano przestrzeń istniejącego pomieszczenia maszynowni, a nowatorskie zastosowanie nowoczesnej wciągarki plecakowej zlokalizowanej w nadszybiu, pozwoliło zmieścić dźwig w istniejącej bryle budynku. Nadzór nad pracami sprawował bezpośrednio Dział Techniczno-Eksploatacyjny oraz Inspektor ds. budowlanych Osiedla Górzyskowo.

Warto odnotować, że dźwig ten jest pierwszym w skali kraju w istniejących wielkopłytowych budynkach wysokich, który  umożliwia wjazd pasażerów na 11. piętro. Wyrównuje to komfort warunków mieszkaniowych dla zamieszkujących na najwyższej kondygnacji budynków jak i pozostałych mieszkańców, którym umożliwiono bezpośrednie dojście do windy z poziomu terenu.

Oddanie  dźwigu do użytku mieszkańcom nastąpiło 23 czerwca br. po odbiorze urządzenia i konstrukcji przez Urząd Dozoru Technicznego.


Powiązane treści