Bydgoszcz
13C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h S
H 13 • L 13
14C
Sob
14C
Nd
13C
Pon
11C
Wt
11C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPiS zarejestrował listy do rady miasta. Tomasz Latos oficjalnym kandydatem na prezydenta
Grażyna Szabelska Tomasz Latos Bydgoszcz
14.09.2018 | 17:19

PiS zarejestrował listy do rady miasta. Tomasz Latos oficjalnym kandydatem na prezydenta

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Tomasz Latos będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Bydgoszczy, a Grażyna Szabelska - liderką listy do rady miasta na Kapuściskach.

Fot. Eryk Dominiczak

Aż pięć z sześciu pierwszych miejsc na listach wyborczych do rady miasta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości zajmują obecni radni. Wyjątkiem jest okręg fordoński, gdzie liderką będzie działaczka społeczna i członkini Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu Bernadeta Michałek.

Wybór Michałek jest z jednej strony zaskoczeniem, z drugiej strony wpisuje się w trend panujący przed tegorocznymi wyborami – w związku z brakiem typowo miejskiego, bezpartyjnego ugrupowania na angażowanie społeczników decydują się niemal wszystkie zarejestrowane komitety. Michałek, oprócz działalności w SMSF, jest także wiceprezesem Wisły Fordon i inicjatorką Dnia Fordońskiego Szkolniaka i Przedszkolaka. – Chcemy wykorzystać jej doświadczenie społeczne i znajomość problemów Fordonu – mówi nam jeden z działaczy bydgoskiego PiS. Poprzeczkę liderka listy w okręgu trzecim będzie miała zawieszoną wysoko – cztery lata temu z tej listy startował Łukasz Schreiber (uzyskał najlepszy wynik w mieście), a także Ewa Kozanecka (oboje są obecnie posłami). Wcześniej cyklicznie mandat uzyskiwał w Fordonie także inny parlamentarzysta PiS Piotr Król. Za Michałek na liście w Fordonie znaleźli się dwaj aktualni radni – Andrzej Młyński oraz Tadeusz Kondrusiewicz.

Liderami pozostałych pięciu list będą także radni obecnej kadencji – w okręgu pierwszym (m.in. Miedzyń, Osowa Góra, Smukała) Szymon Róg, w drugim (Bartodzieje i os. Leśne) Krystian Frelichowski, w czwartym (Górzyskowo, Szwederowo, Błonie) Paweł Bokiej, a w piątym (Śródmieście, Wzgórze Wolności, Glinki) Jarosław Wendelich. Z pierwszego miejsca w okręgu obejmującym Kapuściska, Wyżyny czy Łęgnowo wystartuje z kolei Grażyna Szabelska. Według naszych informacji sondowany był temat startu z „jedynki” Grażyny Ciemniak, ale entuzjazm do tego pomysłu (firmowanego przez posła Tomasza Latosa) gasł z każdą minutą. Ostatecznie Ciemniak, w przeszłości parlamentarzystka SLD i PO, a także była zastępczyni Rafała Bruskiego, zamknie listę w okręgu szóstym.

Listę zamknie także, tyle że w okręgu pierwszym, Bogdan Dzakanowski. Jak informowaliśmy w czwartek, zrezygnował on z samodzielnego startu w wyborach ze swoim komitetem (Bydgoska Brama Porozumienia miała startować z list jednego z ogólnopolskich komitetów np. Oburzonych) i przekazał swoje poparcie Latosowi. Listy PiS w północno-zachodniej Bydgoszczy prezentują się na tle rywali okazale – oprócz Roga i Dzakanowskiego znajdują się tam: Stefan Pastuszewski (numer dwa) i Andrzej Kaczmarek (obecnie radny PO, wystartuje z trzeciego miejsca).

W okręgu drugim tuż za wspomnianym Frelichowskim pojawi się inny radny Stanisław Grodzicki, a trzecie miejsce przypadło w udziale Robertowi Szatkowskiemu z Porozumienia Jarosława Gowina, który dotąd bardziej kojarzony był z Fordonem. Co ciekawe, udało nam się ustalić, że Szatkowski, który z partią Gowina związany jest od kilku miesięcy, figuruje nadal na liście członków… PO. – Nie mam wpływu na deklaracje członków. Przyjmujemy, że to, co piszą w dokumentach, jest prawdą – tłumaczy w rozmowie z nami Andrzej Walkowiak, szef lokalnych struktur ugrupowania i radny wojewódzki (sam w wyborach nie wystartuje, podobnie jak Tomasz Rega czy Mirosław Jamroży).

Na liście na Szwederowie, Górzyskowie i Błoniu poza Pawłem Bokiejem pojawili się: Mirosław Piesak i Jan Gaul. Ten pierwszy próbował już ponad dekadę temu startować z list PiS, ale do sejmu – bez powodzenia. W 2015 roku związał się z ruchem Kukiz’15, startował z jego warszawskiej listy w wyborach parlamentarnych (zdobył zaledwie 101 głosów). Jest także czterokrotnym medalistą igrzysk paraolimpijskich w pływaniu (Atlanta, Sydney, Ateny). Gaul wszedł z kolei do rady miasta, zastępując w połowie ubiegłego roku Rafała Piaseckiego, który zrezygnował z mandatu z powodu (wówczas) podejrzeń o stosowanie przemocy wobec żony. W okręgu piątym na wynik PiS ma pracować, poza Wenderlichem, także Sławomir Młodzikowski (radny Bydgoszczy w latach 2002-2006).

W piątek jako kandydat na prezydenta zarejestrowany został oficjalnie Tomasz Latos. Jego konwencję programową zaplanowano na najbliższą niedzielę. Z kolei radni PiS mają być oficjalnie zaprezentowani podczas sobotniej konferencji prasowej.


Powiązane treści