Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Najpierw zbiornik, teraz odnowa. Za kilkanaście miesięcy plac Wolności ma wyglądać lepiej

Dodano: 29.08.2023 | 17:02

Na zdjęciu: Tak ma wyglądać odnowiony plac Wolności.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

W przyszłym roku ujrzymy pierwsze efekty odnowienia placu Wolności. Ratusz szuka wykonawcy zapowiadanej od miesięcy rewitalizacji, która zostanie dokonana po zakończeniu robót związanych z budową zbiornika retencyjnego. 

Jeden z najważniejszych bydgoskich placów po wielu latach doczeka się oczekiwanej zmiany. Przygotowania do niej trwają od kilku lat – w 2020 roku rada miasta uchwaliła plan miejscowy dla jego obszaru, a ponad rok temu powstał projekt rewitalizacji. W maju tego roku z placu Wolności zniknęły przestarzałe i szpetne budki, w których przez lata prowadzono handel kwiatami. Obecnie większa część śródmiejskiego zieleńca jest już placem budowy: powstaje bowiem realizowany przez firmę Meliorex na zlecenie MWiK podziemny zbiornik retencyjny. – Deszczówka, po oczyszczeniu, będzie wykorzystywana do nawadniania i podlewania zieleni oraz uzupełniania wodą fontanny Potop i dwóch stawów Parku Kazimierza Wielkiego – zapewnia Urząd Miasta Bydgoszczy.

Plac Wolności w Bydgoszczy. Trzy etapy odnowy

We wtorek (29.08) ratusz ogłosił przetarg na rewitalizację całego placu Wolności. Zakłada ona przede wszystkim odtworzenie osi widokowej od ulicy Gdańskiej w stronę pomnika, do tej pory zastawianą przez budki i parkujące samochody, a także stworzenie szerokiego traktu dla pieszych przy Gdańskiej – zlikwidowane zostaną miejsca parkingowe przy placu, a w zamian pojawią się drzewa. Urzędnicy zaznaczają, że przy układaniu nowych nawierzchni w obrębie placu Wolności zastosowane będą dwa rodzaje materiałów: płyty granitowe płomieniowane układane w „bydgoskie karo”, urozmaicone wzorem wykonanym z kostki bazaltowej oraz rzędem płyt równoległych.

Zmieniona zostanie też nawierzchnia chodnika i ulicy przy kamienicach, stanowiącego północną część placu. Na odcinku od Gimnazjalnej do Gdańskiej na jezdni pojawi się kostka kamienna rzędowa, a na chodniku płyty granitowe płomieniowane jasnoszare układane w karo z opaską od strony budynków oraz od strony ulicy z kostki bazaltowej. Jezdnia zostanie zawężona do 4,5 m szerokości, a chodnik przy kamienicach – poszerzony. – Ponadto zaprojektowane jest wyniesienie przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu ulicy Plac Wolności z Gdańską oraz Gimnazjalną i Piotra Skargi – czytamy w komunikacie prasowym.


WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW: Plac Wolności w nowej odsłonie. Zobacz wizualizacje!


Po remoncie na plac Wolności wrócą kwiaciarnie. – W ramach odrębnego przetargu, który również niebawem zostanie ogłoszony, powstanie pięć równych estetycznych, przeszklonych pawilonów, w których będą sprzedawane kwiaty. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, będą one własnością miasta – zaznacza magistrat. Pięć (pierwotnie zaplanowano sześć) konstrukcji stanie przy kościele św. Piotra i Pawła.

Przed gmachem I LO, w miejscu obecnego postoju taksówek – tak jak przed wojną – pojawi się zieleń. Betonowo/kamienną nawierzchnię zastąpią trawniki i krzewy. Modernizacji podlegać będą także oświetlenie, monitoring, elewacja toalet publicznych oraz mała architektura (m.in. ławki, kosze na śmieci, stojaki dla rowerów).

Ile potrwa modernizacja placu Wolności? W dokumentacji projektowej czytamy, że inwestycja będzie podzielona na etapy: pierwszy obejmujący część przy ulicy Gdańskiej ma zostać zakończony w sześć miesięcy, drugi – czyli przemiana centralnej części placu – potrwa 11 miesięcy, a trzeci (przebudowa ulicy w północnej części obszaru) ma zostać wykonany w przeciągu 20 miesięcy od podpisania umowy. Przy ocenie ofert ratusz bierze tradycyjnie pod uwagę dwa kryteria: cenę (60%) i okres odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady (40%). Otwarcie propozycji firm budowlanych ma nastąpić 14 września – termin ten może ulec zmianie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sebastian
Sebastian
10 miesięcy temu

Czyli kwiaciarki na parę lat mają być na bezrobotnym…..super….cieszą sie zapewne….