Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Plac Wolności w nowej odsłonie. Zobacz wizualizacje!

Dodano: 14.02.2022 | 14:06

Na zdjęciu: Tak ma wyglądać plac Wolności po rewitalizacji, która jest planowana na przełom 2022 i 2023 roku.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Zielony zakątek pod budynkiem I LO, nowe estetyczne pawilony kwiaciarni, drzewa zamiast parkingu i otwarcie na ulicę Gdańską – tak będzie wyglądał plac Wolności po planowanej na przebudowie. W poniedziałek, 14 lutego zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel wraz ze specjalistami ds. estetyki miasta przedstawił wizualizacje i szczegóły oczekiwanej inwestycji.

Przygotowywania do przeobrażenia śródmiejskiego placu trwają od kilkunastu miesięcy. Pod koniec 2020 roku radni przyjęli nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla jego obszaru. Jego głównymi założeniami było utrzymanie handlu kwiatami, ale w nowych pawilonach, likwidacja parkingu wzdłuż ulicy Gdańskiej oraz postoju taksówek przed budynkiem I Liceum Ogólnokształcącego i zwiększenie ilości zieleni.

Od marca zeszłego roku trwały natomiast prace przy projekcie przebudowy placu Wolności. Za ich wykonanie odpowiedzialna była spółka LS Project. Po niemal roku, w poniedziałek, 14 lutego ratusz zaprezentował wizualizacje nowego wyglądu placu oraz szczegóły inwestycji.

Plac Wolności Bydgoszcz – jak będzie wyglądał po rewitalizacji?

Zastępca prezydenta Bydgoszczy przyznał, że istotna zmiana, jaka zajdzie na placu Wolności jest efektem wielu uzgodnień, kompromisów i rozmów z mieszkańcami. – Spotykałem się m.in. z Anną Perlik-Piątkowską i Pawłem Piątkowskim, którzy zbierają bydgoskie pocztówki i są miłośnikami Bydgoszczy. Pani Anna jest autorką albumu o bydgoskim Śródmieściu, w którym można zobaczyć, jak historycznie wyglądał plac Wolności – powiedział Michał Sztybel. Swoje uwagi składali też społecznicy ze stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych czy środowiska rowerowe.

Plac Wolności w nowej odsłonie. Zobacz wizualizacje!

Zobacz również:

Tak kiedyś wyglądał plac Wolności. Zobacz pocztówki ze zbiorów państwa Piątkowskich

Sztybel zapewnił też, że wszelkie prace będą odbywały się w uzgodnieniu z osobami, które obecnie handlują kwiatami na terenie placu. Plastyk miejski Marek Iwiński zaznaczył, że po rewitalizacji będą prowadzić działalność w sześciu nowych pawilonach które zastąpią obecne „budki”. – Będą stały w nowym miejscu koło kościoła – dodał. Sprzedawcy kwiatów dostaną gwarancję prowadzenia działalności na placu Wolności przez kolejne 10 lat.

Hasłem przyświecającym odnowieniu placu Wolności jest „powrót do przeszłości”. Zakłada to zadbanie o istniejącą i wprowadzenie nowej zieleni. – Nie usuniemy żadnego drzewa, w dodatku nasadzimy nowe. Zieleni będzie więcej niż do tej pory – zaznaczył Sztybel. Dodatkowo przy „jedynce”, w miejscu postoju taksówek zostanie odtworzona przedwojenna zielona przestrzeń z zegarem słonecznym. Należy dodać, że w ramach inwestycji zmodernizowany zostanie również szalet miejski.

Przewodniczący rady ds. estetyki prof. Dariusz Markowski przyznał, że przedstawiona koncepcja jest złotym środkiem. – Podczas uzgodnień zwracaliśmy uwagę na nawierzchnię: połączymy tutaj chodnik w bydgoskim wzorze karo z innymi elementami – mówił profesor. Na placu wzdłuż ulicy Gdańskiej oraz na placu przed pomnikiem i na przedłużeniu osi ul. Piotra Skargi, projektuje się ujednolicenie nawierzchni poprzez zastosowanie dwóch rodzajów materiałów: płyt granitowych oraz opasek z kostki bazaltowej. Na jezdni wzdłuż północnej pierzei zachowana zostanie kamienna kostka rzędowa, którą zostanie oczyszczona i ułożona na nowej podbudowie. Chodnik zostanie wykonany we wspomnianym wzorze karo.

– Najważniejszym elementem nowego spojrzenia na plac Wolności jest jego otwarcie na ulicy Gdańską i stworzenie osi widokowej, która do tej pory była zastawiona przez pawilony i parkujące samochody. Wprowadzamy też ciąg pieszy wzdłuż ulicy Gdańskiej – nie będzie tam parkingu, tylko chodnik i drzewa. To będzie zupełnie nowa jakość

– powiedział Markowski. Podczas konferencji zdradził również, że planowane jest również podświetlenie elewacji budynków w obrębie placu, m.in. I LO czy kościoła św. Piotra i Pawła. Wymienione zostanie także również latarnie wokół placu. – Pojawi się też oświetlenie drzew – uzupełnił Iwiński.

To kluczowy plac Śródmieścia, które staje się coraz bardziej atrakcyjne – podkreślił menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk. Jak powiedział, nowy wygląd placu wyeksponuje perły bydgoskiej architektury ulokowane wokół niego i przyciągnie nowych turystów do centrum Bydgoszczy.

Plac Wolności po rewitalizacji zyska także 27 nowych ławek i trzy komplety stojaków na rowery. – Od strony ul. Piotra Skargi zamontowane zostaną chowane słupki ograniczające wjazd na alejkę w kierunku ul. Gdańskiej. Przy pomniku staną maszty na flagi o bardziej historycznym wyglądzie. Specjalne kraty wokół drzew mają zapewnić wygodę pieszym oraz odpowiednie nawodnienie roślin – wyjaśniają miejscy urzędnicy.

Plac Wolności Bydgoszcz – kiedy start prac?

Impulsem do rewitalizacji placu Wolności była inwestycja, zaplanowana na jego terenie przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację – czyli budowa zbiornika retencyjnego. Mimo zapowiedzi, nie rozpoczęła się ona wiosną 2021 roku. Realizacja wielkiego programu rozbudowy sieci kanalizacji deszczowej od dawna przebiegała z problemami, czego efektem było niedawne zerwanie umowy wiążącej MWiK z konsorcjum firm IDS-BUD oraz DIM Construction.

CZYTAJ WIĘCEJ: Bydgoskie wodociągi kontra warszawskie spółki. Kto jest winien przerwania prac przy wielkiej inwestycji?

I to właśnie budowa zbiornika uzależnia termin startu całej inwestycji. – Wstępnie zakładamy, że nastąpi to jesienią tego roku, ale zależy do rozstrzygnięcia przetargu przez MWiK, w którym wyłoniony zostanie nowy wykonawca. Plac Wolności będzie jednak wskazany jako jeden z pierwszych do realizacji – powiedział Sztybel. Dodał jednak, że niektóre prace będą prowadzone równolegle, co oznacza, że rewitalizacja placu także może rozpocząć się w drugiej połowie roku i potrwać około sześciu miesięcy.

– Zaakceptowaliśmy koncepcję, a obecnie trwają prace nad projektem wykonawczym, który będzie zawierać ostateczne detale inwestycji – zapewnił Sztybel. Czy odnowiony plac, będzie także miejscem oczekiwanej przez mieszkańców atrakcji: napisu promującego Bydgoszcz? Zdaniem wielu mieszkańców, piękne kamienice wokół placu Wolności stanowiłyby idealne tło do robienia zdjęć. – Na tym etapie przebudowy placu napis nie był rozważany. Sam napis jest tematem rozmów z radą estetyki; jesteśmy otwarci na jej sugestię odnośnie jego lokalizacji – odpowiedział na nasze pytanie zastępca Rafała Bruskiego.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
artur
artur
2 lat temu

to koleiny cios w handel w Bydgoszczy, brak miejsc postojowy…..Nie musze pisać w kogo interesie jest dobicie tą rewitalizacją kolejnej części Bydgoszczy i zrobienie z nią to co stało się z ulica Długa. Ciekawe też czy plamy wyjdą na płytach od razu jak na Starym Rynku czy po okresie gwarancji

Mariola
Mariola
2 lat temu

Ulica Gdańska opustoszeje tak jak Długa, nie wiem czemu mają służyć te zmiany. Komu przeszkadzają budki z kwiatami? Moim zdaniem kwiaciarki tworzą w tym miejscu sympatyczny klimat. Poza tym zawsze każdego dnia można kupić tam kwiaty. Stracą miejsce pracy zarówno one jak też pobliskie restauracje klientów, bo nie będzie gdzie zaparkować. Modernizować trzeba ale z głową.