Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowy plan miejscowy dla Śródmieścia. Dopuszcza wyburzenie kamienicy przy Warmińskiego

Dodano: 02.03.2023 | 12:28

Na zdjęciu: W budynku przy Warmińskiego 10 znajduje się siedziba PCK.

Fot. Google Street View

Projekt nowego planu miejscowego dla śródmiejskiego kwartału pomiędzy ulicami Dworcową, Gdańską, Focha i Warmińskiego dopuszcza rozbiórkę budynku PCK pod budowę drogi dojazdowej do parkingów na zapleczu m.in. budynków Enei. Czy takie założenia znajdą się w ostatecznym dokumencie? Bydgoszczanie mogą składać uwagi do pomysłu miejskich urbanistów.

Miejska Pracownia Urbanistyczna wyłożyła do publicznego wglądu projekty dwóch miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego: „Śródmieście-Warmińskiego” i „Bartodzieje-Bałtycka”. O dokumencie dotyczącym Bartodziejów obszernie pisaliśmy TUTAJ; teraz czas na przyjrzenie się wizji dotyczącej centrum Bydgoszczy.

Projekt planu już wywołał kontrowersje. Przyjrzał się mu nasz Czytelnik. – Jest on co najmniej szokujący, przynajmniej dla mnie. Zakłada on wyburzenie budynku PCK (który jak sam plan zaznacza jest wpisany do ewidencji zabytków) oraz utworzenie nowych ulic oraz parkingu. Dodatkowo, co nie jest wprost powiedziane, widać na nim liczne wyburzenia pod drogę wewnętrzną oraz zaznaczony ciąg pieszych wyznaczony w miejscu istniejących budynków Enei oraz zabudowy mieszkalnej (między Warmińskiego 4 a 6) – alarmuje pan Maciej.

Kamienica Warmińskiego 10 może zostać wyburzona pod drogę

Zaglądamy do projektu planu. W zapisach znajdujemy punkt, który dopuszcza wyburzenie kamienicy przy ulicy Warmińskiego 10 pod projektowaną drogę dojazdową (stanowiącą niejako przedłużenie ulicy Obrońców Bydgoszczy) do parkingu, zaplanowanego między Warmińskiego a Gdańską. Dokument nakazuje bowiem „zachowanie budynków wpisanych do ewidencji zabytków z możliwością ich przebudowy, rozbudowy i nadbudowy, z wyłączeniem budynku usytuowanego w granicach działki nr 179 przy ul. Dr Emila Warmińskiego 10, przeznaczonej w części pod budowę układu komunikacyjnego”.

Nowa droga jest określona w planie jako ulica klasy dojazdowej – pieszojezdnia bez wydzielonej jezdni i chodnika o szerokości nie mniej niż 10 metrów. Dodajmy, że projekt planu przewiduje realizację nawierzchni dróg w nawiązaniu do historycznej, charakterystycznej dla Bydgoszczy stylistyki chodników, poprzez zastosowanie wielkowymiarowych płyt kamiennych lub płyt chodnikowych układanych skośnie z bocznymi opaskami z drobnowymiarowej kostki kamiennej i przewiduje kształtowanie zieleni podkreślającej przebieg ciągów komunikacyjnych oraz współtworzącej enklawy/miejsca dla chwilowego zatrzymania pieszych, wyposażenie w urządzenia odpoczynku dla pieszych (w sytuacji kiedy parametry drogi umożliwiają takie zagospodarowanie).

Droga ma zostać poprowadzona do terenu, który został oznaczony w planie jako parking lub teren zieleni urządzonej (ustalone przeznaczenia mogą występować samodzielnie lub wspólnie w dowolnych proporcjach). Może tam powstać parking powierzchniowy lub wielopoziomowy (podziemny i/lub nadziemny) – MPU zaznacza, że wokół obiektu powinny zostać wykonane nasadzenia drzew i krzewów (także pomiędzy miejscami postojowymi usytuowanymi na powierzchni terenu oraz tzw. „zielonych ścian” na elewacjach parkingu kubaturowego.

Plan dopuszcza również zagospodarowanie całej powierzchni terenu zielenią jako przestrzeni ogólnodostępnej, w tym ogrodu społecznego, wprowadzenie zieleni ozdobnej wysokiej i niskiej, zieleni użytkowej w formie ogrodów, warzywników i sadów oraz budowę ścieżek pieszych i placów rekreacyjnych o nawierzchni przepuszczalnej dla wody oraz m.in. ławek i siedzisk. Teren potencjalnego parkingu/zieleńca znajduje się na zapleczu kamienic przy ulicy Gdańskiej.

Jakie zapisy znajdziemy jeszcze w projekcie planu „Śródmieście-Warmińskiego”? Dla ewentualnej nowej zabudowy mieszkaniowej przewiduje się zapewnienie miejsca do parkowania dla rowerów według wskaźnika: minimum 1 miejsce przypadające na 10 mieszkań i 0,5 miejsca na 100 mkw. powierzchni użytkowej obiektów handlowych i usługowych. Dokument dopuszcza też odtworzenie historycznego, skośnego dachu na budynku „Rywala”. Ponadto, ustala się utrzymanie ażurowych arkad z podcieniami i chodnikiem w parterze kamienicy Focha 2 (przy skrzyżowaniu z Gdańską); dopuszcza się też budowę arkad w parterze budynku Focha 26, przy skrzyżowaniu z Warmińskiego (celem poszerzenia istniejącego chodnika).

Plan „Śródmieście-Warmińskiego”. Do kiedy można składać uwagi?

Ze szczegółami planu miejscowego dla obszaru pomiędzy Dworcową, Gdańską, Focha i Warmińskiego można zapoznać się do 28 marca – dokumenty można zobaczyć TUTAJ lub w siedzibie MPU (Grudziądzka 9-15, budynek A, III piętro). Dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projektach planów miejscowych odbędzie 14 marca o godzinie 16:00 w siedzibie MPU, w sali konferencyjnej nr 319.

Uwagi do projektu planu będzie można zgłaszać do 14 kwietnia. Można je składać w formie papierowej lub elektronicznej:

  • na piśmie na adres Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy, ul. Grudziądzka 9-15, 85-130 Bydgoszcz
  • za pomocą poczty elektronicznej na adres sekretariat@mpu.bydgoszcz.pl
  • za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej
  • za pomocą formularza zamieszczonego w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie – mpubydgoszcz.rbip.mojregion.info