Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Plenerowa wystawa przy muzeum UKW. Przyjedzie córka generała Andersa

Dodano: 09.10.2022 | 09:53

Na zdjęciu: Wystawa będzie otwarta na placu przy Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW.

Fot. UKW Bydgoszcz / materiały prasowe / archiwum

„My wszyscy od Andersa” – to tytuł plenerowej wystawy, która w środę (12 października) zostanie uroczyście otwarta przed Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

– Wystawa przybliża historię armii, którą organizował i dowodził w latach II wojny światowej gen. Władysław Anders. Wystawa pokazuje także powojenne losy polskich żołnierzy – uchodźstwo i emigrację – mówi Sebastian Nowak z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i precyzuje, że wystawa plenerowa będzie zlokalizowana obok budynku Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego. –Wystawa, zlokalizowana obok budynku Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego przy ul. R. Berwińskiego 4, czynna będzie od 13 października do końca listopada. Jej zwiedzanie warto połączyć z zapoznaniem się ze zbiorami samego Muzeum, w którym znajdują się m.in. pamiątki związane z żołnierzami armii gen. Andersa. Placówka jest czynna w godz. 9:00 – 16:00, grupy zorganizowane mogą umawiać się telefonicznie (52 346 23 18) lub mailowo (muzeum@ukw.edu.pl) – słyszymy w uczelni.

Zostanie ona otwarta w środowe (12 października) popołudnie. Gościem specjalnym uroczystości będzie córka gen. Andersa oraz ambasador RP we Włoszech i San Marino Anna Maria Anders. Po otwarciu wystawy zaplanowano spotkanie w Auli Głównej Biblioteki UKW, a tam dr Sławomir Łaniecki wygłosi okolicznościowy wykład „Od Armii Andersa do II Korpusu Polskiego” oraz zaprezentowany zostanie film „Mała Polska nad Tamizą” w reżyserii Pawła Delisia, zaplanowano także spotkanie z Anną Marią Anders.

– Wystawa powstała w kooperacji Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Wydziału Historycznego UKW z Fundacją „Towarzystwo Projektów Edukacyjnych” w Warszawie przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – interwencje. Edycja 2022 oraz we współpracy z Polską Fundacją Kulturalną – dodaje Nowak i nadmienia, że patronat nad wystawą objęli rektor uczelni prof. Jacek Woźny, marszałek województwa Piotr Całbecki i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

0 0 votes
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments