Bydgoszcz
2C
Niebo głównie zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 3 • L 1
1C
Pt
1C
Sob
0C
Nd
-2C
Pon
-4C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPo wykryciu ogniska koronawirusa w akademikach UTP trwa oczyszczanie budynku. Pomagają żołnierze WOT
utp bydgoszcz
25.03.2021 | 19:02

Po wykryciu ogniska koronawirusa w akademikach UTP trwa oczyszczanie budynku. Pomagają żołnierze WOT

Na zdjęciu: Żołnierz WOT z 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej podczas oczyszczania akademika UTP.

Fot. 8.K-PBOT

Żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeprowadzili dekontaminację akademików Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy przy ulicy Kaliskiego. Oczyszczenie budynków było niezbędne po wykryciu tam ogniska wirusa SARS-CoV-2.

Przypomnijmy: W poniedziałek, 22 marca studenci UTP, między innymi dzwoniąc do naszej redakcji, poinformowali, że nikt nie może opuścić budynku akademika przy ulicy Kaliskiego. Skarżyli się oni na brak wcześniejszej informacji o zamknięciu ich w obiekcie, co pozwoliłoby na przykład zaopatrzyć się w jedzenie, a także na brak wyjaśnień, dlaczego nie mogą wyjść z budynku. Decyzja o „lockdownie” domu studenta była efektem wykrycia przypadków koronawirusa wśród mieszkańców akademika. W minionym tygodniu wykryto dwa przypadki – osoby zakażone oraz mające z nimi kontakt i uskarżające się na złe samopoczucie zostały odizolowane na wyodrębnionym piętrze, lecz w niedzielę przeprowadzono testy wśród 136 studentów oraz 29 pracowników uczelni. Te dały już znacznie gorszy obraz sytuacji.


CZYTAJ WIĘCEJ O KORONAWIRUSIE W AKADEMIKACH UTP


– Jak się okazało, 37 studentów otrzymało pozytywny wynik na obecność koronawirusa, a 11 – wynik niejednoznaczny. Z kolei w gronie pracowników stwierdzono 1 pozytywny test na obecność koronawirusa i 1 niejednoznaczny – wyliczaŁ rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy Łukasz Betański. Studenci, objęci izolacją z uwagi na pozytywny wynik testu zostali przewiezieni do izolatorium w Ciechocinku – z tej możliwości mogli również skorzystać ci, na których sanepid nałożył kwarantannę.

Dom studenta nr 2 przy ulicy Kaliskiego został zamknięty do odwołania. – Mieszkańcy akademika z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa i nieobjęci kwarantanną zobowiązani są go opuścić do 26 marca 2021 roku do godz. 12:00. Mieszkańcy odbywający kwarantannę mogą pozostać w akademiku do czasu jej zakończenia i przebywać wyłącznie na wyodrębnionych piętrach – poinformowała we wtorek uczelnia. Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne, podjęto decyzję o dekontaminacji obiektu.

Dekontaminacja to inaczej oczyszczenie powierzchni (zarówno ciała, jak i pomieszczeń lub terenów użytkowanych przez ludzi) z substancji szkodliwych dla zdrowia i życia. Przy wykonywaniu tej czynności pomocy udzielili żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak przekazał oficer prasowy por. Paweł Banasiak, we wtorek, 23 marca w 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej został zaakceptowany wniosek o wsparcie przy przeprowadzeniu dekontaminacji. – Tym razem w pilnej potrzebie znalazła się lokalna uczelnia wyższa: Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Już następnego dnia po akceptacji wniosku, skierowano żołnierzy do wykonania zadania. Mundurowi przeprowadzili dekontaminację pomieszczeń, w których wcześniej przebywali zakażeni studenci – informuje jednostka.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Swiadomy
Swiadomy
8 miesięcy temu

Po co takie dziwaczne kombineziny ? Przeciez maseczka I mycie rak wystarczy

Powiązane treści