Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Początek przebudowy skrzyżowania na Szwederowie. Rada osiedla tłumaczy się z negatywnej opinii dla inwestycji

Dodano: 15.10.2021 | 14:48
skrzyżowanie Brzozowa Bielicka Inowrocławska Bydgoszcz

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Wjazd na skrzyżowanie od strony ulicy Bielickiej zostanie w piątek, 15 października zamknięty. To początek przebudowy tego miejsca na rondo.

Fot. Eryk Dominiczak

W piątek (15 października) wieczorem rozpocznie się modernizacja skrzyżowania ulic: Brzozowej, Bielickiej i Inowrocławskiej na Szwederowie. W ciągu kilku tygodni w tym miejscu ma powstać rondo. 

Choć faktyczne roboty rozpoczną się po weekendzie, to właśnie na piątek zaplanowane jest przygotowanie terenu do inwestycji. Zamknięta zostanie wówczas ulica Bielicka na odcinku od Czackiego do Inowrocławskiej. Po drugiej stronie skrzyżowania (od strony ogródków działkowych) na ulicy Bielickiej jezdnia zostanie zwężona. Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, za kilka dni zostanie tam udostępniony przejazd tymczasowy przez funkcjonujący obok parking, którym będzie możliwy dojazd do ul. Inowrocławskiej. Wówczas także wlot na skrzyżowanie od południowej strony ul. Bielickiej będzie nieprzejezdny.

Pierwszy etap robót ma potrwać około trzech tygodni. Na jego potrzeby przeniesione na ulicę Inowrocławską zostaną przystanki autobusowe znajdujące się w rejonie skrzyżowania (patrz grafika poniżej) oraz zlikwidowane zostanie przejście przy ulicy Bielickiej (zamiast tego zostanie ono wyznaczone także na ul. Inowrocławskiej). Na obszarze objętym pracami będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę oraz zakaz wyprzedzania.

Początek przebudowy skrzyżowania na Szwederowie. Rada osiedla tłumaczy się z negatywnej opinii dla inwestycji

Przebudowę nietypowego skrzyżowania na Szwederowie postulowali mieszkańcy. Dali temu wyraz w ubiegłym roku w czasie głosowania nad Bydgoskim Budżetem Obywatelskim. W projekcie brane były pod uwagę dwa warianty – zainstalowanie sygnalizacji oraz budowa ronda. Drogowcy wybrali tę drugą opcję.

Jak informowaliśmy kilka tygodni temu, Rada Osiedla Szwederowo negatywnie – co było zaskakujące – zaopiniowała wniosek o modernizację skrzyżowania. Po tej publikacji skontaktował się z nami przewodniczący rady Bogusław Aleksander Deja. W rozmowie z nami tłumaczył, że rada pozytywnie oceniła kontynuację rewitalizacji skweru Tadeusza Nowakowskiego oraz dwa projekty służące podnoszeniu aktywności fizycznej mieszkańców osiedla (mowa o siłowniach plenerowych przy budynkach II Liceum Ogólnokształcącego oraz Szkoły Podstawowej nr 63). Pozostałe natomiast zaopiniowała negatywnie z uwagi na brak środków finansowych, a nie brak poparcia dla propozycji mieszkańców. Deja przekazał nam podjętą jednogłośnie w październiku ubiegłego roku uchwałę rady osiedla, w której znalazł się zapis, że także pozostałe zadania powinny być zaopiniowane pozytywnie „dla dobra mieszkańców dzielnicy”.

Przebudowa skrzyżowania na Szwederowie powinna potrwać około dwóch miesięcy. W ramach robót modernizacji zostaną poddane okoliczne chodniki, a przejścia dla pieszych – doświetlone. Inwestycja jest rozszerzeniem zadania realizowanego kilkanaście miesięcy temu przy ulicy Stawowej na Błoniu. Odpowiada za nią firma Strabag.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
2 lat temu

No może będzie bezpieczniej ale litości zamiast w wakacje to robić wtedy mniejszy ruch był ale nasi drogowcy pokazują ze pracuja

Daniel
2 lat temu

To moja ostatnia droga ucieczki przed korkami w szczycie jadąc z Glinek na Czyżkówko. Litości! Oddajcie najpierw most Uniwersytecki! Zjazd Kujawska ma problemy z bardzo krótkimi światłami zielonymi i brakiem zsynchronizowania aby była zielona fala. Nie dbają o dobro obywatela tylko o tramwaje. Fatalna koordyncja robót na drogach. Tragicznie długie terminy robót!