Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Dworzec kolejowy Bydgoszcz Zachód do przebudowy. Ruszyły pierwsze prace

Dodano: 08.06.2022 | 10:20

Na zdjęciu: Tak po remoncie ma wyglądać budynek dworca kolejowego Bydgoszcz Zachód.

Fot. PKP S.A. / wizualizacja

Ruszyły już prace budowlane na dworcu Bydgoszcz Zachód. PKP podpisało umowę na realizację zadania z wykonawcą inwestycji – toruńską firmą AGAD. – Zakończenie inwestycji planowane jest w drugim kwartale 2023 roku – informuje PKP.

Polskie Koleje Państwowe dopiero w trzecim podejściu wybrały wykonawcę inwestycji. Dwa wcześniejsze przetargi trzeba było unieważnić, zaś w trzecim oferty złożyły cztery firmy, a za najkorzystniejszą wybrano ofertę złożoną przez toruńską firmę Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane AGAD, która opiewała na kwotę blisko 4,3 mln zł, przy czym kolejowy przewoźnik na realizację zadania zabezpieczył kwotę o milion złotych niższą (tj. 3,3 mln zł). Dokumentację projektową wykonała firma WK Architekci sp. z o.o. ze Swarzędza.

Jak mówi sekretarz stanu w resorcie infrastruktury Andrzej Bittel, podpisana umowa na przebudowę dworca Bydgoszcz Zachód, jest kolejnym elementem modernizacji na kolei. – Mieszkańcy Bydgoszczy zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej – przyznaje Bittel i dodaje, że ma nadzieję na to, że wyremontowany budynek będzie wizytówką miasta i ważnym punktem na jego mapie.

Budynek dworca znajduje się na trasie kolejowej z Bydgoszczy do Nakła i Piły. Jak przekazuje Bartłomiej Sarna z zespołu prasowego PKP, budynek zachowa swoją pierwotną bryłę, jednak renowację przejdzie m.in. jego elewacja, która zyska nową kolorystykę. – Pojawi się na niej nowy zegar oraz podświetlany napis z nazwą stacji – mówi i dodaje: – Przed wejściem do poczekalni, dzięki przebudowie powstanie zadaszony przedsionek, w którym również będzie można oczekiwać na przyjazd pociągu.

Po remoncie, na nowo zaprojektowana zostanie poczekalnia dla podróżnych, wnętrze budynku będzie utrzymane w bieli i szarościach, będzie doświetlone dzięki umieszczonym w elewacji dużym oknom oraz wielkoformatowej szklanej witrynie w obrębie wejście głównego. – Aranżację uzupełni nowoczesne oświetlenie, w formie kwadratowych opraw podwieszanych do sufitu – przekazuje biuro prasowe PKP. W nowej poczekalni, która będzie klimatyzowana, zaprojektowano również ławki z wyprofilowanym i wygodnym oparciem, gabloty z informacjami o rozkładach jazdy i elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, będą także toalety. – Dworzec będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami poprzez wprowadzenie szeregu usprawnień tj. linie prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille`a czy mapy dotykowe dworca – precyzuje Bartłomiej Sarna. Sam budynek będzie zaprojektowany także w energooszczędne oświetlenie w technologii LED, zamontowana zostanie nowa stolarka okienna i drzwiowa, a obiekt wyposażony będzie ponadto w systemy przeciwpożarowe i kamery monitoringu.

Zmiany obejmą także najbliższe otoczenie budynku. – Zaprojektowano pasujące do dworca oświetlenie oraz elementy małej architektury, takie jak ławki i kosze. Zostanie również ułożona nowa nawierzchnia, a przy budynku zaplanowano miejsca postojowe dla samochodów osobowych – wylicza Sarna.

Prace rozpoczęły się na przełomie maja i czerwca, zakończenie inwestycji – jak słyszymy od kolejowego przewoźnika – planowane jest na drugi kwartał 2023 roku.

Szymon Fiałkowski