Podsumowanie Roku 2022 Wojciecha Szczapy Romanowskiego
Dodano: 31.12.2022 | 19:34Na zdjęciu: Wojciech Szczapa Romanowski przygotował podsumowanie roku.
Fot. Magazyn VIP
Tradycyjnie na koniec roku Wojciech Szczapa Romanowski przygotował swoje podsumowanie ostatnich dwunastu miesięcy.
Wydarzenie Roku
Ponad 13 lat czekaliśmy, żeby z Bydgoszczy dojechać do Trójmiasta drogą ekspresową i autostradą. Stało się to możliwe dzięki zakończeniu budowy trasy S5. Dzisiaj ze starówki w Gdańsku do serca Bydgoszczy dojedziemy, nie łamiąc przepisów ruchu drogowego, w niecałe 2 godziny. Jeszcze mniej czasu potrzebujemy żeby przemieścić się autem do Poznania, mamy też możliwość najsprawniejszego w historii dojechania do Wrocławia. To komunikacyjne wydarzenie nie tylko roku, ale i dekady, a może i kilku dekad.
Osobowość Roku
Ten rok należał bez wątpienia do Borysa Piotra Przybylskiego. Ekspresowo stał się najbardziej znanym bydgoszczaninem nie tylko swojego pokolenia. Starsi czytelnicy przecierają pewnie oczy ze zdziwienia: kim jest ów Przybylski? To BEDOES, najbardziej wzięta gwiazda polskiego hip-hopu, rocznik 1998, uwielbiany i słuchany przez miliony. W tym roku – jedna z gwiazd fenomenalnej trasy i płyty „Męskie Granie”. Nie tylko nagrywa, pisze, produkuje, ale też zajmuje się promocją młodych artystów i udziela społecznie. Panie i panowie, zapamiętajcie, i pogódźcie się z tym: to jest czas BEDOESA! Chłopaka z Bartodziejów.
Pech Roku
Jacek Góralski, wychowanek Zawiszy, choć grający w początkowej fazie swojej przygody ze sportem również w Victorii Koronowo, nie pojechał na Mistrzostwa Świata do Kataru. Był pewniakiem w reprezentacji Czesława Michniewicza, ale plany zniweczyła kontuzja. Pan Jacek nie marnował czasu – otworzył w Bydgoszczy swój biznes, udzielał się charytatywnie, aktywnie wracał do zdrowia. Zawodnik VFL Bochum ma przed sobą jeszcze wiele lat kariery, więc poczekajmy do Euro 2024 i kolejnego Mundialu w 2026 roku.
Menadżer Roku
Piotr Stachowicz, zarządzający restauracją SCORIA, udowodnił niedowiarkom, że w Bydgoszczy jest jeszcze miejsce na restaurację z segmentu Premium i może się ona cieszyć dużym powodzeniem wśród klientów. To był bardzo odważny ruch, ale do odważnych świat należy. Rok 2022 w dziedzinie menadżerskiej bez wątpienia należał do Stachowicza i załogi przez niego kierowanej. Panie i panowie, wielkie gratulacje za wizjonerstwo, odwagę i konsekwencję. Niech się wiedzie!
Inwestycja Roku
Prezydent Rafał Bruski zostawi po sobie w mieście Bydgoszczy nie tylko wiele bardzo udanych inwestycji komunikacyjnych, odrestaurowane Młyny Rothera, ale będzie mu też pamiętane przywrócenie należnej chwały Staremu Fordonowi. Odnowienie Rynku, okolicznych uliczek i nabrzeży Wisły to wielka zasługa nie tylko władz miasta, ale również społeczników ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. Kraków ma swój Kazimierz, my mamy swój Stary Fordon, moim zdaniem dużo piękniejszy i ciekawszy. Warto podkreślić, że w roku 2023 świętować będziemy 50-lecie przyłączenia Fordonu do Bydgoszczy. Jubileusz zyskał należną oprawę.
Restauracja Roku
Mojemu pokoleniu restauracji ORBIS działającej w PRL-u w Hotelu Pod Orłem przybliżać nie trzeba. Było to dla nas miejsce kultowe, magiczne i często pozostawało w sferze marzeń. Po upadku komuny działo się z Hotelem i restauracją różnie, do czasu aż oba obiekty przejęła Grupa Kapitałowa Immobile zarządzana przez Rafała Jerzego. Restauracja nazwana teraz Gdańska 14 jest jedną z kulinarnych pereł miasta, ze szczególnym naciskiem na najlepszą w Bydgoszczy ofertę lunchową z tatarem i boeufem strogonowem jak za najlepszych lat. Miejsce świetnie się też sprawdza na imprezy okolicznościowe. Legenda wróciła w nowym, lepszym stylu.
Renowacja Roku
Pamiętacie Państwo wieżowiec Projprzemu przy Rondzie Jagiellonów? Jeden z symboli socjalistycznego budownictwa biurowego szpecił serce miasta. Tak było do czasu, kiedy został odkupiony przez sieć Focus Hotels. Od kilku miesięcy mieści się w nim czterogwiazdkowy Hotel Focus Premium Bernardyńska 13, a sama bryła stała się chyba najczęściej fotografowanym nowym symbolem miasta. Idealnie wpasowuje się architektonicznie w linię rzeki, co docenia tysiące ludzi robiących sobie w tej okolicy zdjęcia. Takich renowacji trzeba nam więcej.
Nadzieja Roku
Czekamy, czekamy i nie możemy się doczekać. Ma ożywić kulinarnie i architektonicznie okolice Rynku, ale wciąż pojawiają się wątpliwości, czy ten plan się powiedzie. Chodzi o Halę Targową przy ul. Magdzińskiego, znakomicie znaną starszym bydgoszczanom, a młodszym jak na razie kojarzącą się z niczym. Ma w niej powstać kompleks gastronomiczny na wzór warszawskiej Hali Koszyki, jednak sygnały które płyną z Miasta i od najemców nie do końca napawają optymizmem. Stąd nasz tytuł NADZIEJA ROKU. Oby się spełniła, a nie była przysłowiową matką głupich.
Odejście roku
Zmarł Jan Nowicki, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Wywodził się z podwłocławskiego Kowala, tam spędził dzieciństwo i ostatnie lata życia, tam został pochowany, ale Bydgoszcz zajmowała w jego sercu miejsce szczególne. W naszym mieście uczęszczał do nieistniejącego już Liceum Socjalno-Kulturalnego (mieściło się przy ul. Grodzkiej), do Bydgoszczy wyjątkowo często przyjeżdżał, miał tutaj przyjaciół. Wśród nich trzeba wymienić Joannę i Janusza Franczaków, właścicieli m.in. Bohemy, Karczmy Rzym oraz Dworu Hulanka. Właśnie to ostatnie miejsce zawsze kojarzyć mi się będzie z Jankiem Nowickim. Nigdy nie zapomnę, jak podczas otwarcia Hulanki uczynił to osobiście, szablą, pędząc wierzchem na koniu. Wielki Szu, Wielki Aktor, Wielki Człowiek. A my zostaliśmy z wielką pustką, której nikt nie jest w stanie wypełnić.
Powrót roku
Pandemia dała nam się wszystkim we znaki, nic już nie jest po niej takie samo, z wielką radością witam więc wszystkie przejawy życia towarzyskiego, które na czas wirusa zostały zaniechane, a teraz wracają. Należy do nich cykl niezwykłych spotkań ARTYŚCI W BOHEMIE, wymyślonych przez wspomniane w notce o Janie Nowickim małżeństwo Joanny i Janusza Franczaków. Rozmowy z gwiazdami kina i sztuki prowadzi Tomasz Raczek. Na pierwszy popandemiczny wieczór przybył do BOHEMY sam Andrzej Seweryn, niezwykłe doznania na światowym poziomie były więc gwarantowane. Kolejny gość to Janusz Chabior, a niebawem zostaną ogłoszone następne gwiazdy. Jaka ulga, że świat po pandemii wraca na dobre tory!
Negatywne zaskoczenie roku
Zamknięcie wielu restauracji i barów, w tym uwielbianej przez bydgoszczan Maestry w Operze Nova. Nie oszukujmy się – świat gastronomii nie będzie już taki sam. Ceny energii, inflacja, oszczędzające społeczeństwo, te wszystkie czynniki sprawiają, że restauracji będzie z roku na rok coraz mniej. W tym roku zszokowała nas informacja o zamknięciu Maestry, pierwszej w mieście pizzerii Roma, wegetariańskiej Falli na Gdańskiej czy popularnego Vegaba przy Długiej. Kulinarny ekosystem będzie więc dużo bardziej ubogi. Co nasz czeka w tym zakresie w roku 2023? Trzeba mieć nadzieję że limit złych wiadomości został już wyczerpany w roku 2022.
Aktywność roku
Na tytuł najbardziej aktywnej animatorki działań w przestrzeni miejskiej zasłużyła Barbara Domagała, dyrektorka bydgoskiej BORPY. Nie sposób wymienić wszystkich wspaniałych inicjatyw, jakie wychodzą z zarządzanej przez niej placówki, ale warto wspomnieć, że BORPA aktywizuje kilka tysięcy młodych bydgoszczan rocznie. Skutecznie odciąga ich od Internetu i komórek choćby przez takie akcje jak AKTYWNI RAZEM – JA, OTOCZENIE, ŚWIAT, czy AKTYWNOŚĆ TWOIM WYZWANIEM. Przyszły rok minie w BORPIE na jakże zasłużonym remoncie. W ten sposób pani dyrektor Barbara Domagała przejdzie do historii bydgoskiej profilaktyki nie tylko jako znakomity organizator i menadżer, ale również budowniczy!
Zakupy roku
Będą to bez wątpienia transakcje motoryzacyjne. Niestety, żyjemy w takich czasach, że nie mogę ujawnić, kto konkretnie nabył dane cacko (wiadomo, RODO), ale żeby zaspokoić ciekawość czytelników, wymienię marki i modele. Mamy więc cztery nowe Rolls Royce, trzy Lamborghini Urus, dwa Ferrari, jedno Lamboghini Countach oraz trzy dosłownie zdjęte z igły Bentleye. O dwóch samolotach nie wspominam, dodam tylko, że ich właściciele na lotnisko nie dojeżdżają raczej Cinquecento, nie mogę jednak ujawnić czym jeżdżą, bo zastaliby zidentyfikowani. Kryzys kryzysem, ale jak widać, na motoryzacyjną pasję zawsze się znajdzie parę groszy. W większości przypadków opisanych powyżej – parę milionów, i to nie groszy, a złotych. Kto bogatemu zabroni?
Zaradność roku
Na ten tytuł zapracowali wszyscy bydgoszczanie, ponieważ przetrwać w tych czasach często graniczy z cudem, niezależnie od stanu portfela i zarobków. Galopująca inflacja, koszty energii, raty kredytów i wiele innych czynników sprawia, że boleśnie odczuwamy kryzys, a nadziei na poprawę sytuacji ekonomicznej specjalnie nie widać. Szczególnie za zaradność należy pochwalić prezydenta Rafała Bruskiego, skarbnika miasta Piotra Tomaszewskiego i urzędników odpowiedzialnych za wykonanie budżetu. Okrojenie samorządowej kasy przez Rząd w ramach tzw. Polskiego Ładu i inne wynalazki uderzające w nasze pieniądze powodują, że zarządzanie dzisiaj samorządową kasą stało się sportem ekstremalnym. Na szczęście rok 2023, jak co cztery lata, pozwoli nam wszystkim podziękować za takie potraktowanie Bydgoszczy odpowiedzialnym za to politykom kartką przy urnie wyborczej. Te 10 miesięcy do wyborów szybko miną, proszę więc się nie denerwować i zachować spokój, czego życzę wszystkim, niezależnie od sympatii politycznych.
- Bal Absolwentów I LO w 2007 roku [ARCHIWUM VIPA] - 30 lipca 2023
- Znana blogerka gotowała w bydgoskiej restauracji [ZDJĘCIA] - 22 lipca 2023
- Marcin Szukaj wrócił na Grodzką 4 [ZDJĘCIA] - 15 lipca 2023