Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Podsumowanie roku według Szczapy

Dodano: 31.12.2020 | 16:53

Na zdjęciu: Aktorzy, którzy mają już statut kultowych oraz ci, przed którymi film Wojciecha Smarzowskiego może otworzyć drzwi do sławy.

Fot. Magazyn VIP

Zapraszamy na podsumowanie roku 2020 w wykonaniu Wojciecha Szczapy Romanowskiego.

WYDARZENIE ROKU 2020
Zdjęcia do najnowszego filmu Wojtka Smarzowskiego kręcone w Starym Fordonie i Ostromecku. Przez dwa miesiące Bydgoszcz była planem dla najbardziej wyczekiwanej produkcji filmowej ostatnich lat. Gościliśmy w naszym mieście liczącą prawie 200 osób ekipę filmową i znakomitości aktorskie. Gwiazdy wykorzystały ten czas również na otwarte spotkanie z bydgoszczanami w ramach festiwalu Kino Smarzowskiego Bydgoszcz 2020. Na zdjęciu przed Pałacem w Ostromecku aktorzy, którzy mają już status kultowych – Andrzej Chyra, Agata Kulesza i Robert Więckiewicz oraz ci, przed którymi ten film może otworzyć drzwi do sławy – Przemysław Przestrzelski (pierwszy z prawej), Jakub Gąsowski (drugi z lewej) oraz Agnieszka Matusiak (pierwsza z lewej)

OSOBOWOŚĆ ROKU
Paweł Rajewski, specjalista chorób wewnętrznych, chorób zakaźnych, hepatolog, transplantolog kliniczny. Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. To on niemalże codziennie we wszystkich mediach cierpliwie i w zrozumiały sposób edukuje nas wszystkich w zakresie koronawirusa, uczy prawidłowych zachowań, uspokaja nasze emocje. Ale przede wszystkim jako znakomity, oddany pacjentom lekarz, wirusowi się nie kłania i walczy z nim na pierwszej linii frontu.

MENADŻER ROKU
Krzysztof Tadrzak, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. Zarządzana przez dyrektora Tadrzaka jednostka jest jedną z najlepiej działającą w Polsce. To zasługa również jego zastępcy ds. medycznych Przemysława Paciorka oraz znakomitej ekipy ratowników, kierowców i pracowników administracji. Korzystając z okazji powiem krótko w imieniu wszystkich bydgoszczan – Jesteście bohaterami! Dziękujemy!

KOMPOZYTOR ROKU
To ewidentnie najlepszy rok w karierze muzycznej Macieja Świtońskiego, znanego bydgoszczanom głównie z działalności medycznej – Maciej jest znakomitym chirurgiem. W tym roku skomponował utwory, które stały się tytułowymi na płytach prawdziwych legend polskiej muzyki. Pierwszy z nich – „Horyzont” powstał dla Krzysztofa Krawczyka, a drugi – „Cud nadziei” – dla Urszuli. Gratulujemy!

INWESTYCJA ROKU
Przebudowa ul. Kujawskiej. Na ten moment bydgoszczanie czekali dziesiątki lat – ulicą Kujawską pojechał tramwaj. Przebudowano również węzeł drogowy w całej okolicy. Jeśli dodamy do tego zakończenie przebudowy ul. Grunwaldzkiej, śmiało możemy stwierdzić, że tak dobrego roku inwestycyjnie Bydgoszcz nie miała od dawna. Wielki sukces prezydenta Rafała Bruskiego!

PORAŻKA ROKU
Małostkowe i zwyczajnie głupie wypowiedzi Marka Żydowicza na temat Bydgoszczy. Nie będziemy ich cytować, ponieważ poważny portal nie może się zniżać do tak niskiego poziomu, pozostaniemy więc tylko przy tym, że nawet sam Żydowicz obudził się następnego dnia na wielkim kacu i próbował wytłumaczyć ludziom, że nie mówił, tego co mówił. Jeśli do tego dodać klęskę ostatniej edycji Camerimage i ewidentnie nieudane przeszczepienie festiwalu na formułę online, zakończymy krótko: Jak dobrze, że Bydgoszcz nie ma już z tym panem nic wspólnego!

MĄDROŚĆ ROKU
Tutaj jak zawsze mieliśmy wielu kandydatów, ale już nie pierwszy raz przebił wszystkich poseł PiS Bartosz Kownacki. Jego pomysł, by pobierać kaucję w wysokości 100 zł za wejście do galerii handlowej, jest równie mądry, jak wypowiedzi pana posła na temat dzikusów-Francuzów nie potrafiących przed kontaktem z Polakami używać noża i widelca. Trzeba przyznać jedno – pan poseł się rozwija i głosi coraz bardziej oryginalne mądrości. Aż strach co powie w przyszłym roku….

SUKCES ROKU
To bez wątpienia książka Anne Applebaum pt. „Zmierzch demokracji”. Sprzedaje się na całym świecie jak świeże bułeczki, a wśród wielkich fanów pisarki z podbydgoskiego Chobielina znalazł się sam Barack Obama. Od kiedy polecił „Zmierzch demokracji” na Twitterze, książki zabrakło w księgarniach pod każdą szerokością geograficzną. Chylimy czoła!

WYNOS ROKU
Ta kategoria powinna się nazywać „Restauracja roku”, ale znaleźliśmy się w takiej, a nie innej sytuacji i do restauracji zwyczajnie nie możemy chodzić. Przyznajemy więc zbiorowe wyróżnienie dla wszystkich restauratorów, którzy się nie poddali, serwują nam dania na wynos i ze strachem w oczach wypatrują końca pandemii. Jesteśmy z Wami całym sercem oraz naszymi portfelami. Wierzymy, że przetrwacie i jeszcze będzie przepięknie!

POŻEGNANIE ROKU
Nie ma już z nami mistrza Karola Włodarskiego, krawca męskiego, znakomitego gawędziarza, przyjaciela ludzi, których kochał i z którymi uwielbiał przebywać. Pustki po Karolu nie da się niczym zapełnić, na zawsze pozostanie ważną i piękną częścią naszego miasta. Cześć jego pamięci!

NADZIEJA ROKU
Powrót do normalności. W szkole, w pracy, na ulicy, w kinie, w teatrze, restauracji, wszędzie. Wszyscy mamy nadzieję, że niebawem ten zły czas będzie tylko wspomnieniem!

KLĘSKA ROKU
Ostateczna porażka w Watykanie ks. Romana Kneblewskiego. Odwołał się od decyzji biskupa Jana Tyrawy pozbawiającej go stanowiska proboszcza. Watykan był jednak głuchy na argumenty księdza znanego z kontrowersyjnych wypowiedzi i potwierdził, że ks. kanonik ma już do końca życia wieść żywot emeryta.

Wojciech Szczapa Romanowski