Bydgoszcz
1C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h SE
H 1 • L 1
2C
Pon
0C
Wt
1C
Sr
5C
Czw
1C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPogotowie ekologiczne w Bydgoszczy. Nowy samochód pozwoli walczyć z odpadami niebezpiecznymi
20.10.2021 | 19:18

Pogotowie ekologiczne w Bydgoszczy. Nowy samochód pozwoli walczyć z odpadami niebezpiecznymi

Na zdjęciu: Do floty Pogotowia Ekologicznego dołączyło nowe Isuzu.

Fot. mat. prasowe

Firma Eneris Proeco rozwija flotę pogotowia ekologicznego. Podczas środowej konferencji prasowej firma zaprezentowała nowy pojazd, który pozwoli szybko reagować, gdy w lasach porzucone zostaną odpady niebezpieczne.

Takiego samochodu jeszcze na wyposażeniu bydgoskich służb nie było – mówią przedstawiciele firmy zajmującej się zabezpieczeniem i utylizacją odpadów niebezpiecznych. Do floty Pogotowia Ekologicznego Eneris Proeco dołączyło Isuzu D-MAX 4WD. Samochód będzie pojazdem „pierwszego kontaktu” i ułatwi szybkie dotarcie do odpadów porzuconych w trudno dostępnych miejscach.

Auto wyposażone jest w napęd na cztery koła, środki neutralizujące zagrożenie chemiczne czy pompę, która umożliwi przepompowanie odpadów niebezpiecznych z uszkodzonych, cieknących pojemników do zabezpieczonych.

Dotychczas takich samochodów nie było. To jest auto przygotowane do wyjazdów w ciężki teren, na przykład do lasów, gdzie w ostatnich miesiącach regularnie byliśmy wzywani, aby zabezpieczyć, a następnie zneutralizować porzucone odpady – mówi Artur Wołowski. Jak wylicza wiceprezes i dyrektor naczelny Eneris Proeco, tylko w 2021 roku firma 28 razy interweniowała z powodu porzucenia odpadów niebezpiecznych. Podczas wyjazdów zabezpieczono ponad 70 tys. kg odpadów, w tym m.in. 52 zbiorniki Mauzer o łącznej pojemności 52 tys. litrów oraz 121 beczek o łącznej pojemności 16,5 tys. litrów.

Niestety, te liczby zwiększają się z roku na rok. Wspólnie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska zabezpieczamy te odpady tak, aby nie następowała degradacja środowiska – mówi Wołowski. W ostatnich miesiącach beczki lub pojemniki z niebezpiecznymi substancjami porzucano m.in. w Myślęcinku, przy ul. Dąbrowa oraz przy ul. Smoleńskiej w Bydgoszczy, a także w okolicach Piecek, Zamościa czy Łochowa.

Eneris Proeco zajmuje się odbiorem i neutralizacją odpadów niebezpiecznych. W tym roku firma złożyła wniosek o rozbudowę swojej infrastruktury do spalania odpadów niebezpiecznych, argumentując to wzrostem zapotrzebowania na działanie takich instalacji. Plany spotkały się z negatywnym odbiorem m.in. lokalnych polityków Prawa i Sprawiedliwości oraz Lewicy Razem, Bydgoskiego Alarmu Smogowego czy części mieszkańców miasta. W odpowiedzi firma zorganizowała spotkania z radami osiedla, zapewniając, że inwestycja jest bezpieczna dla bydgoszczan i środowiska.

Obecnie trwa oczekiwanie na decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych wydawaną przez prezydenta miasta. Inwestycję pozytywnie zweryfikowały już Wody Polskie, sanepid i urząd marszałkowski. RDOŚ wystąpił o uzupełnienie dokumentacji.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
1 miesiąc temu

Artykuł sponsorowany ?

Powiązane treści