Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Policja przedstawiła nowego szefa i statystyki za ubiegły rok

Dodano: 09.02.2016 | 20:49
Mikołaj Bogdanowicz, Paweł Spychała, Andrzej Szymczyk

Inspektor Paweł Spychała objął stanowisko komendanta wojewódzkiego.

Na zdjęciu: Od lewej: Zastępca Komendanta Głównego Policji Andrzej Szymczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy Paweł Spychała oraz wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Fot. Leszek Grabowski

We wtorek poznaliśmy nowego komendanta wojewódzkiego policji, a przy okazji także statystyki pracy funkcjonariuszy w 2015 roku. Jak zgodnie mówili przedstawiciele KWP oraz wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, wyniki są pozytywne dla mundurowych z Kujaw i Pomorza.

Inspektor Paweł Spychała został szefem policjantów z regionu po 25 latach służby. W tym czasie pełnił funkcje kierownicze w pionie kryminalnym Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, a od 2006 roku pracował w strukturach Centralnego Biura Śledczego. – Pan komendant pochodzi z Bydgoszczy i dobrze zna sytuacje naszego województwa – mówił Mikołaj Bogdanowicz, który dodał, że liczy na udaną współpracę.

Moje priorytety są ściśle związane z moją dotychczasową karierą. Zaczynałem od prewencji, dzielnicy, przestępczości pospolitej, czyli tej najbardziej dokuczliwej dla społeczeństwa. Oczywiście nie zapomnę też o przestępczości zorganizowanej i myślę, że oni też o mnie nie zapomną – mówił nowo powołany komendant wojewódzki, którym zastąpił na tym stanowisku nadinsp. Krzysztofa Zgłobickiego.

Wtorek był dla Pawła Spychały także okazją do zapoznania się ze statystykami pracy regionalnych policjantów w ubiegłym roku. Zgodnie z przedstawionymi raportami, zanotowano spadek liczby przestępstw oraz wysoką wykrywalność sprawców, która wyniosła 67%. Przez cały rok stwierdzono 40 116 wszystkich przestępstw, czyli o niemal cztery tysiące mniej niż przez poprzednich dwanaście miesięcy. Z 30 do 26 tysięcy spadła liczba przestępstw kryminalnych, a nieznacznie – bo o 500, do 7 853 – wzrosła liczba przestępstw gospodarczych.

Największe spadki dotyczyły kradzieży (z 7 950 do 7 117 przestępstw stwierdzonych), kradzieży z włamaniem (z 6 002 do 5 214) uszkodzeń mienia (z 2 469 do 2 282) oraz bójek i pobić (z 305 do 224 przestępstw stwierdzonych).

W 2015 roku doszło do 1002 wypadków drogowych, czyli 44 mniej niż w roku poprzednim. Zginęło w nich 151 osób (spadek z 223), a 1126 zostało rannych (wzrost z 1 114).

Policja przedstawiła nowego szefa i statystyki za ubiegły rok